Muž, ktorý zomrel v tuneli Šibenik, robil aj 9 dní vkuse

Tragédia na stavbe tunela
Miesto tragickej nehody, pri ktorej zavalilo šiestich robotníkov na stavenisku tunela Šibenik pri Levoči. Jeden z nich na mieste zahynul. Foto: SITA/Radoslav Maťaš

BRATISLAVA 15. októbra (WEBNOVINY) – Strelmajster (†39), ktorý zahynul v tuneli Šibenik, robil nepretržite aj deväť dní, informuje Korzár na webstránke sme.sk.

Rastislav Mihalik, ktorý sa 12. augusta stal obeťou tragédie v diaľničnom tuneli Šibenik pri Levoči, bol zamestnancom firmy Austin Powder Slovakia.

Pri razení 635-metrového diaľničného tunela nastal výbuch a zával, pri ktorom strelmajster zomrel a ďalší piati robotníci boli zranení.

Národný inšpektorát práce, ktorý prešetroval dodržiavanie Zákonníka práce vo firme Austin Powder Slovakia, má konečné výsledky.

Hovorca z Národného inšpektorátu práce Viliam Kukumberg informoval Korzár, že inšpekciu zameranú na kontrolu dodržiavania pracovnoprávnych a mzdových predpisov vykonali v obchodnej spoločnosti Austin Powder Slovakia od 15. augusta do 9. októbra 2013.

„Zistené bolo porušenie Zákonníka práce tým, že zamestnávateľ neuviedol v pracovnej zmluve zamestnanca stručnú charakteristiku práce, na ktorú bol prijatý. Ďalej nerozvrhol pracovný čas tak, aby mal zamestnanec raz za týždeň dva po sebe nasledujúce dni nepretržitý odpočinok. Nebohý pracoval v júli od 8. do 16. a od 23. do 31. nepretržite každý deň,“ povedal Kukumberg pre Korzár.

Podľa slov hovorcu Mihalik si neviedol v auguste evidenciu pracovného času tak, aby bol zaznamenaný začiatok a koniec časového úseku, v ktorom zamestnanec vykonával prácu.

Rastislavovi rodičia krátko po tragickej smrti svojho syna otvorene hovorili o jeho pracovnom zaťažení. „Sedem dní robil jeden turnus a potom namiesto týždňového voľna išiel zas do roboty, robil od rána do večera. Ako sa toto stalo, bol 24 hodín v robote bez oddychu a spánku,“ vyhlásila pred časom matka Libuša Mihaliková pre TA3.

„Ale zamestnávateľ musí vedieť, ako vyťažuje svojich zamestnancov. Platí nejaký Zákonník práce a ten by mal byť dodržaný,“ dodala Mihaliková pre Korzár. Manželka obete Rastislava Mihalika Eva sa už nechce k tragédii vyjadrovať. „Je to pre mňa stále bolestivé. Okrem toho vyšetrovanie stále prebieha.“ Korzár oslovil aj firmu Austin Powder Slovakia, tá sa však k záverom inšpektorov práce nevyjadrila.

Video: Tragická nehoda sa stala v tuneli Šibenik neďaleko Levoče

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom