Muža, ktorý sa chcel ozbrojený dostať k Obamovi, odsúdili

Biely dom
Foto: SITA/ AP

Washington 16. júna (WEBNOVINY) – Američana Omara Gonzaleza, ktorý vlani preskočil oplotenie okolo Bieleho domu a vtrhol s nožom do sídla americkej vlády, odsúdili v utorok na 17 mesiacov väzenia. Z dĺžky trestu sa mu odpočíta čas strávený vo väzbe, informovala tlačová agentúra Reuters. Gonzalez, 43-ročný armádny veterán z texaského mesta Copperas Cove, si už z trestu odpykal deväť mesiacov. Z väzenia ho môžu prepustiť v decembri za dobré správanie.

Podľa sudkyne Rosemary Collyerovej je stanovený trest dostatočne dlhý, aby poslúžil ako odstrašujúci prostriedok a aby zároveň garantoval, že vyznamenaný veterán z irackej vojny Gonzalez nebude mať po prepustení žiadne prerušenie v liečbe duševného stavu a v užívaní liekov. Gonzalez trpí posttraumatickou stresovou poruchou.

Gonzalez sa za incident ospravedlnil

„Všetci sa do určitej miery vieme vžiť do vašej situácie. Ste tu na nesprávnom mieste,“ uviedla sudkyňa Gonzalezovi, ktorého medializované septembrové narušenie bezpečnosti Bieleho domu zohralo rolu pri reorganizácii vo vedení Tajnej služby Spojených štátov.

Súčasťou trestu je aj trojročný dohľad nad veteránom po jeho prepustení. Gonzalez, s bradou a v oranžovej väzenskej kombinéze, sa za incident v Bielom dome ospravedlnil. „Nikdy som nemal v úmysle niekomu ublížiť,“ vyhlásil.

V aute mu objavili muníciu

Muž sa priznal k obvineniam, že preliezol oplotenie Bieleho domu, pretlačil sa okolo agenta tajnej služby strážiaceho vchod a vošiel do sídla exekutívy.

Gonzalez niesol sklápací nôž, keď ho spacifikovali ochrankári Bieleho domu. Agentovi tajnej služby povedal, že sa musí rozprávať s prezidentom Barackom Obamom o tom, že „ovzdušie kolabuje“, aby mohol varovať verejnosť.

Polícia našla v Gonzalezovom nákladnom aute muníciu, mačetu, nože a príslušenstvo k zbraniam. Obamovci sa v čase incidentu nenachádzali v Bielom dome.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Barack Obama