Severná Kórea popiera zavraždenie Kima, žiada vyšetriť vzorky ‘jedu’

Kim Čong nam
Kim Čong-nam. Foto: archívne, SITA/AP

KUALA LUMPUR 2. marca (WebNoviny.sk) – Severokórejskí predstavitelia tvrdia, že nevlastného brata severokórejského vodcu Kim Čong-nama nezabila jedovatá chemická látka.

Bývalý zástupca severokórejského veľvyslanca pri OSN Ri Tong-il povedal, že Kim mal dlhodobo problémy s vysokým tlakom, a naznačil, že mohol zomrieť na zastavenie srdca, informovala vo štvrtok tlačová agentúra DPA.

Ri podľa nej trvá na tom, aby vzorky toxickej látky, ktorá bola údajne použitá pri útoku na Kima na medzinárodnom letisku v malajzijskom Kuala Lumpure dňa 13. februára, poslali na vyšetrenie Organizácii pre zákaz chemických zbraní (OPCW).

Zadržaného Severokórejčana deportujú

Severokórejčan, ktorý je v malajzijskej metropole Kuala Lumpur vo väzbe v súvislosti s minulomesačnou vraždou Kim Čong-nama, bude prepustený a deportovaný. Ri Čong-čchola, ktorého vzali do väzby 17. februára, pošlú najprv v piatok na prisťahovalecký úrad a potom ho deportujú do Severnej Kórey (KĽDR), pretože nemá platné cestovné dokumenty, oznámil malajzijský generálny prokurátor Apandi Ali.

Kim Čong-nama, nevlastného brata severokórejského vodcu Kim Čong-una, zavraždili 13. februára na medzinárodnom letisku v Kuala Lumpure. Obaja súrodenci si boli odcudzení a starší Kim Čong-nam žil v exile. Polícia neinformovala, prečo Ri Čong-čchola zadržiavala.

Malajzijský vicepremiér Zahid Hamidi dnes vyhlásil, že severokórejskí občania cestujúci do Malajzie budú musieť požiadať o víza a toto nariadenie začne platiť od budúceho týždňa. Severokórejčania mohli dosiaľ vstúpiť na územie Malajzie bez víz a zostať tam maximálne 30 dní. Cieľom zmeny je zmierniť bezpečnostné obavy po vražde Kim Čong-nama, dodal vicepremiér.

Malajzijský súd v stredu obžaloval v prípade smrti Kim Čong-nama dve podozrivé ženy z vraždy. Údajne mu potreli tvár vysoko toxickou chemickou nervovou látkou VX. Za takýto čin sa po usvedčení na súde udeľuje v Malajzii trest smrti. Obžalovanými sú 29-ročná Vietnamka Doan Thi Huong a 25-ročná Indonézanka Siti Aishahová.

Stále pátrajú po siedmich ďalších

Polícia stále pátra po celkovo siedmich Severokórejčanoch, ktorí sú podľa nej do vraždy zapletení, vrátane diplomata zo severokórejského veľvyslanectva v Kuala Lumpure a zamestnanca štátnych aerolínií Air Koryo.

Polícia požiadala Interpol o vydanie varovania pred štyrmi osobami, ktoré ušli z Malajzie do Pchjongjangu v deň vraždy Kim Čong-nama. Zvyšné tri osoby sa údajne nachádzajú v Malajzii.

Pchjongjang poslal v utorok 28. februára do Malajzie delegáciu vysokopostavených diplomatov, aby sa pokúsili získať telo Kim Čong-nama. Vražda, vyvolávajúca pozornosť médií na celom svete, vniesla napätie do vzťahov medzi Pchjongjangom a Kuala Lumpurom.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Kim Čong-nam