Muži sa pred 10 rokmi prestali obávať povolávacieho rozkazu

Do Afganistanu odišli desiatky slovenských elitných vojakov
Slávnostný pochod počas slávnostného nástupu príslušníkov 5. pluku špeciálneho určenia odchádzajúcich plniť úlohy do operácie ISAF v Afganistane. Žilina, 6. jún 2014. Foto: SITA/Milo Fabian

TRENČÍN 10. júla (WEBNOVINY) – Pred desiatimi rokmi sa slovenskí mladí muži mohli prestať obávať povolávacieho rozkazu. Rozhodnutie o zrušení povinnej vojenskej služby oznámil na festivale Pohoda vtedajší minister obrany Juraj Liška.

Najväčší slovenský hudobný festival sa v týchto dňoch koná na trenčianskom letisku a podľa oslovených návštevníkov by na tomto rozhodnutí určite nič nemenili. Absolvovať by ju mali tí, ktorí o to majú záujem a práve takúto možnosť pripravuje ministerstvo obrany.

Obrazom: Atmosféra na festivale Bažant Pohoda 2015

Nezrušila sa branná povinnosť

Rozhodnutie o zrušení vojenskej služby súviselo s profesionalizáciou armády. „Tá priniesla skvalitnenie personálu ozbrojených síl a zníženie nákladov,” povedal pre agentúru SITA bezpečnostný analytik Jaroslav Naď. S odstupom času zároveň hovorí, že aj v súčasnosti by bolo výhodné mať vycvičené zálohy v prípade ozbrojeného konfliktu a mobilizácie. Slovenská armáda má dnes viac ako 12-tisíc členov.

Zrušenie povinnej vojenskej služby však neznamená zrušenie brannej povinnosti. Mužov prvý deň roka, v ktorom dovŕšia 19 rokov veku, zaradia do takzvanej národnej registrácie. Na odvod však pôjdu len v čase vojny a vojnového stavu. Ministerstvo obrany zároveň chystá uzákoniť model dobrovoľnej vojenskej služby.

„Jedným z dôvodov prípravy tohto zákona bolo to, aby absolvent dobrovoľnej vojenskej prípravy získal základné vojenské vedomosti a zručnosti, ktoré sú potrebné pre plnenie úloh ozbrojených síl,” uviedla hovorkyňa rezortu Martina Balleková. Ročne by mali vycvičiť 150 ľudí.

Vojakmi by mali byť muži, ktorí majú o to záujem

„Dobrovoľná vojenská príprava by mala podľa návrhu zákona trvať dvanásť týždňov,” doplnila. „Je to výhodné, pretože krajina má v prípade mobilizácie ľudí, ktorí už nemusia prechádzať základným výcvikom. Na druhej strane je dobré, že máme profesionálne ozbrojené sily, ktorých členovia sú trénovaní, vycvičení a v prípade potreby nasaditeľní,” doplnil Naď.

Viacerí oslovení návštevníci festivalu sa zhodli, že vojakmi by mali byť len muži, ktorí o to majú záujem. „Zrušenie služby hodnotím pozitívne a bolo to správne rozhodnutie. Otec mi síce rozprával, že tam by ma dali do poriadku a naučili stavať „komínky”, ale nemám záujem, musí to ostať dobrovoľné,” povedal Marek Psota. „Predtým som sa nad tým nezamýšľal, pretože súčasný stav beriem ako samozrejmosť. Ale jednoznačne nie,” doplnil ho Marek Sepeši.

Pre jedného návštevníka to bolo utrpenie

„Pre mňa to bolo správne rozhodnutie. Nemôžete nútiť ľudí a meniť im život. Niekto si to s odstupom času chváli, ale ja to vnímam ako utrpenie. Keď ma niekto do niečoho núti a keby sa naozaj niečo stalo, tak zahodí zbraň a skryje sa ako prvý. A taký človek ma má školiť? Nehovoriac o tom, že pri súčasných zbrojných technológiách to nemá ani zmysel. Kto do armády chce, nech tam ide,” povedal Peter Horváth, ktorý si ešte pamätá „vojnu” zo socialistických čias.

„Je to zložité, k niečomu to možno bolo. Na druhej strane, nemá cenu nútiť ľudí do niečoho, k čomu nemajú vzťah. V profesionálnej armáde sú ľudia, ktorí tam chcú byť a sú profesionáli. To, že sa založí dobrovoľná služba, to plne podporujem,“ povedal český návštevník festivalu Martin Kupka.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MO Ministerstvo obrany SROzbrojené sily Slovenskej republiky