Muži spustili paľbu pred výstavou karikatúr proroka Mohameda

Muži spustili paľbu pred výstavou karikatúr proroka Mohameda
Americká polícia zastrelila dvoch ozbrojencov, ktorí útočili pred výstavou karikatúr proroka Mohameda na predmestí Dallasu. Zranili pritom miestneho strážcu. Polícia ich paľbu opätovala a oboch útočníkov usmrtila. Kritici už vopred označili výstavu ako útok na islam. Foto: SITA/AP

DALLAS 4. mája (WEBNOVINY) – Americká polícia zastrelila dvoch ozbrojencov, ktorí útočili pred výstavou karikatúr proroka Mohameda na predmestí Dallasu. Zranili pritom miestneho strážcu. Polícia ich paľbu opätovala a oboch útočníkov usmrtila. Identita páchateľov zatiaľ nie je známa.

Obrazom: Streľba na predmestí Dallasu

Incident sa odohral v nedeľu večer v Garlande v štáte Texas. Podľa novín The Dallas Morning News označili kritici už vopred výstavu ako útok na islam. Organizátor, ktorým je Iniciatíva za ochranu americkej slobody (AFDI), sa naopak odvolával na slobodu názoru. Skupina býva označovaná prívlastkom nenávistná.

Hovorca miestnej polície Joe Harn informoval, že útočníci sa chránili špeciálnymi odevmi a v aute mali dodatočnú muníciu.

https://www.youtube.com/watch?v=tgghHJwDGc8

Útok pripomína februárovú streľbu na podujatí s karikaturistom v Kodani, pri ktorej 22-ročný moslim zastrelil dvoch ľudí. Niekoľko týždňov predtým pri útoku na parížsku redakciu satirického týždenníka Charlie Hebdo, ktorý zverejňoval Mohamedove karikatúry, zahynulo 12 ľudí.

Americkí vyšetrovatelia preverujú možnosť, že dvojica ozbrojencov bola napojená na medzinárodné teroristické skupiny. V pondelok to uviedol nemenovaný zdroj z prostredia tamojšej vlády.

Federálny vyšetrovací úrad (FBI) a iné orgány sa podľa neho domnievajú, že udalosť v Texase z nedeľňajšieho večera miestneho času sa mohla odohrať na základe podnetov alebo pokynov zahraničných militantných skupín, akou je Islamský štát operujúci prevažne v Sýrii a Iraku. Policajti spolu s agentmi FBI v pondelok prehľadali byt jedného zo zastrelených ozbrojencov na území Arizony.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom