Na banskobystrickom novorodeneckom je rotavírusová epidémia

Babätko, dieťa
Foto: prlog.org

BANSKÁ BYSTRICA 11. októbra (WEBNOVINY) – Na novorodeneckom oddelení banskobystrickej Rooseveltovej fakultnej nemocnice zaznamenali tento týždeň epidemický výskyt rotavírusovích enteritíd, čo sú akútne choroby tráviaceho traktu spôsobené rotavírusom.

Ako informovala hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici Mária Tolnayová, prvá pacientka – šestonedieľka ochorela v posledný septembrový deň a z gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia ju preložili na infekčné oddelenie.

„V týchto dňoch je už chorých šesť detí a jedna šestonedieľka. V klinickom obraze dominovali riedke stolice a v jednom prípade teplota do 38°C. Protiepidemické opatrenia lekári tohto oddelenia zabezpečili. Spočívajú v striktnej dezinfekcii rúk personálu, zákazu návštev matiek na oddelení a intenzívnej dekontaminácii pracovných povrchov a nástrojov na inkriminovaných častiach oddelenia,“ uviedla Tolnayová.

Dodala, že úrad verejného zdravotníctva nariadil hlásenie prípadných ďalších novovzniknutých nákaz a v epidemiologickom vyšetrovaní naďalej pokračuje.

Rotavírusy patria celosvetovo k najčastejším pôvodcom akútnych hnačkových ochorení u detí do piatich rokov. V priebehu prvých piatich rokov života prekoná rotavírusovú infekciu aspoň jedenkrát takmer každé dieťa. Na rotavírusovú gastroenteritídu umierajú deti v rozvojových krajinách, ale závažné klinické priebehy sa zaznamenávajú aj v rozvinutých krajinách.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom