Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Výskum na Bratislavskom hrade
Pohľad na odkryté archeologické náleziská v areáli národnej kultúrnej pamiatky Bratislavský hrad. Bratislava, 3. júl 2014. Foto: SITA/Katarína Acélová
3. júla 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Na Bratislavskom hrade našli unikátne keltské stavby

BRATISLAVA 6. júla (WEBNOVINY) – Unikátne keltské stavby našli počas archeologického výskumu v areáli národnej kultúrnej pamiatky Bratislavský hrad. Keltské stavby objavili archeológovia v minulom a tomto roku na severnej terase hradu, pod bývalou Zimnou jazdiarňou z čias Márie Terézie, v okolí bývalej barokovej záhrady.

Unikátnosť objavu spočíva v tom, že výskum odkryl minimálne tri samostatné murované stavby antického charakteru z 1. storočia pred naším letopočtom (p.n.l.) a z prelomu tisícročí. Objav antických stavieb je výnimočný nielen pre Bratislavu a jej okolie, či celé Slovensko, ale patrí k celoeurópskym unikátom, keďže takéto stavby mimo územia starovekej Rímskej ríše doteraz objavené neboli.

Obrazom: Výskum na Bratislavskom hrade

Podľa Milana Horňáka, riaditeľa spoločnosti Via Magna, ktorá prieskum realizovala, zámer Kancelárie Národnej rady SR – vybudovať pod severnou terasou hradu podzemné garáže, nálezy neohrozí. Garáže vzniknú v priestore kameňolomu, ktorý tu v minulosti tiež bol.

Výskum odkryl aj vzácne zlaté keltské mince

O objavoch priamo na nálezisku podrobne informovali predstavitelia spoločnosti Via Magna – riaditeľ Milan Horňák aj jeho zástupca, archeológ Andrej Žitňan a tiež archeológovia z Mestského ústavu ochrany pamiatok Bratislava – Margaréta Musilová a Branislav Resutík.

Výskum na Bratislavskom hrade
Foto: SITA/Katarína Acélová
Podľa ich výskumu si stavby dali postaviť rímskymi staviteľmi pre seba Kelti. Tí v tom čase mali na hradnom kopci významné sídlo, oppidum s dosahom na široký región okolo dnešnej Bratislavy.

Pritom typicky keltským stavebným materiálom bolo drevo. Stavby sú unikátne i tým, že sa zachovali ich dvetisíc rokov staré múry, ale aj fragmenty zdobenej dlážky, ucelená liata dlážka, interiérová omietka.

Výskum odkryl aj vzácne zlaté keltské mince, ozdobené strieborné keltské mince i rímske mince z 1. storočia p.n.l., ďalej zlaté fólie na pozlacovanie, kovový polotovar určený na obchodovanie, tiež úlomky rímskych amfor na víno a ďalšie hodnotné artefakty.

Výskum odkryl aj tri kostrové nálezy. Kostry patrili mužom, ktorí s najväčšou pravdepodobnosťou umreli násilnou smrťou, ich telá sa totiž nachádzali pod suťou v nepietnej polohe. Objavy rímskych stavieb z obdobia ešte pred vznikom hranice Rímskej ríše, Limes Romanus sú natoľko dôležité, že sa naši archeológovia s nimi zapojili do Európskeho projektu Danube Limes Brand.

Areál hradu má veľkú historickú hodnotu

Výsledky archeologického prieskumu označil na tlačovom brífingu po prehliadke zvyškov antických stavieb pre Keltov za veľmi cenné a prekvapujúce aj vedúci kancelárie NR SR Daniel Guspan.

Nálezy svedčia o tom, že areál hradu má veľkú historickú hodnotu. Zároveň to pre Kanceláriu NR SR ako investora rekonštrukcie Bratislavského hradu a jeho areálu podľa Guspana prinieslo ďalšiu úlohu, „a tou je, akým spôsobom zabezpečiť nálezy pre verejnosť a akým spôsobom sprístupniť tieto nálezy, respektíve ich zakomponovať do štruktúry severnej terasy“.

Na tomto území sa má obnoviť baroková záhrada s artefaktmi z minulosti a pod jej úrovňou vzniknú podzemné garáže. „Toto je úloha pre národnú radu, na ktorej momentálne pracujeme. Spolu s ministerstvom financií hľadáme prostriedky, na základe ktorých by sa nám podarilo tieto nálezy sprístupniť,“ dodal Guspan s tým, že po ukončení archeologického prieskumu by v horizonte niekoľkých mesiacov mali na severnej terase pokračovať stavebné práce.

Odporúčané články

Bratislava podľa svetovej štúdie odrádza pouličných umelcov Možné bomby v Dunaji zdržia práce na Starom moste o týždne

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...