Na britský trón budú mať dedičné právo aj dievčatá

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Princ William, vojvoda z Cambridgeu, a Kate, vojvodkyňa z Cambridgeu. Foto: SITA/AP

PERTH 28. októbra (WEBNOVINY) – Spoločenstvo národov v piatok schválilo zmenu nástupníckeho práva, ktorá umožní prvorodeným dievčatám zdediť trón. Zmena tiež umožní zdediť trón aj nástupníkom, ktorí si zoberú katolíkov. Oznámil to britský premiér David Cameron, ktorý rozhodnutie spoločenstva označil za „historickú chvíľu“ pre monarchiu.

„Končíme s pravidlom prvorodeného mužského potomka, aby v budúcnosti pravidlo nástupníctva určovalo jednoducho pravidlo narodenia,“ povedal novinárom Cameron. „Rozhodli sme sa odstrániť normu, ktorá hovorí, že nikto, kto si zoberie katolíka, sa nemôže stať monarchom.“ Cameron mal politickú podporu vo Veľkej Británii, zmeny však muselo schváliť 16 krajín britskej koruny, vrátane Kanady, Austrálie, Nového Zélandu a menších štátov Karibiku.

Zmenám zastaraných a diskriminačných pravidiel predchádzala dlhodobá diskusia, záležitosť však nabrala nový obrat po májovej svadbe princa Williama, ktorý je v druhej línii nástupníctva trónu, s Kate Middleton. „Ak sa vojvodovi a vojvodkyni z Cambridgeu narodí dievčatko, jedného dňa sa stane kráľovnou,“ dodal Cameron.

Nástupník trónu bude musieť byť protestant, pretože stojí na čele anglikánskej cirkvi. „Bolo by jednoducho nesprávne, keby nemali možnosť zobrať si katolíka,“ uviedol Cameron. Podľa britského premiéra zriadia medzinárodnú skupinu na implementáciu zmien vo všetkých 16 štátoch britskej koruny.

Kráľovná Alžbeta II. otvorila summit Commonwealthu

Britská kráľovná Alžbeta II. v piatok slávnostne otvorila stretnutie šéfov vlád krajín Commonwealthu v Perthe. Alžbeta vyzvala lídrov na prijatie závažných a trvácnych rozhodnutí a na zhodu ohľadom ďalších reforiem spoločenstva, ktoré podľa nej musí zostať „vitálne a zdravé“.

Lídrov zároveň upozornila, že Commonwealth nie je len združením vlád, ale aj národov a ľudí. Ako britská kráľovná povedala krátko pred samotným aktom otvorenia, „my tadeto iba prechádzame, naším cieľom je pozorovať, učiť sa, rásť
Alžbeta II.
Foto: SITA/AP

a milovať“.

Na programe trojdňového summitu lídrov krajín Spoločenstva národov (CHOGM) je okrem iných tém aj zmena následníctva britského trónu či vojnové zločiny na Srí Lanke. Cieľom rokovaní však je boj o udržanie významu spoločenstva 54 krajín, ktoré dokopy majú dve miliardy obyvateľov.

Na piatkovom stretnutí v Austrálii sa nezúčastní indický premiér Manmohan Singh, ktorý odišiel bez udania dôvodu. Zástupcu na summite nemá ani Fidži, ktoré po prevrate v krajine v roku 2006 zo spoločenstva vylúčili. Zimbabwe vystúpilo v roku 2003, keď ho prezident Robert Mugabe označil za „zlo“.

Osemdesiatpäťročná Alžbeta II. je na čele Spoločenstva od nástupu na britský trón v roku 1952 a je taktiež oficiálnou hlavou 16 štátov spoločenstva. Jeho súčasným generálnym tajomníkom je od 1. apríla 2008 Ind Kamaleš Šarma.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alžbeta II.Britská kráľovná Alžbeta II.David CameronKate MiddletonKráľovná Alžbeta II.Manmohan SinghRobert Mugabe