Foto: Na celom Slovensku hrozí prízemný mráz, na hrebeňoch Tatier je už sneh

prvý sneh sezóny, Vysoké Tatry
Pohľad na prvý sneh tohtoročnej sezóny na vrcholoch štítov Vysokých Tatier. Vysoké Tatry, 19. september 2019. Foto: SITA/Radoslav Maťaš.

Na celom Slovensku hrozí v piatok prízemný mráz. Výstrahu 1. stupňa vydal Slovenský hydrometeorologický ústav pre všetky kraje od 03:00 do 7:00.

V niektorých okresoch Trenčianskeho, Žilinského, Banskobystrického, Košického a Prešovského kraja sa vo výške päť centimetrov nad povrchom na viacerých miestach očakáva dosiahnutie minimálnej teploty vzduchu -1 až -6 °C. Takýto prízemný mráz predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre teplomilné rastliny,“ varujú meteorológovia.

Podľa portálu iMeteo.sk bude chladno až do víkendu. Teploty budú podpriemerné. V studenom vzduchu zostaneme na našom území ešte niekoľko dní.

Prílev studeného vzduchu sa do našej oblasti ukončí až v priebehu piatka, keď sa nad naše územie nasunie stred tlakovej výše, ktorý ďalej postúpi nad oblasť Čierneho mora. Keď táto tlaková výš v sobotu postúpi cez naše územie, tak sa do našej oblasti dostane o čosi teplejší vzduch z Balkánu, čo výrazne pocítime na teplotách,“ informuje spomínaný portál. Teploty sa tak postupne opäť dostanú nad hranicu +20 °C.

Počas štvrtku je prevažne polooblačné až oblačné počasie a na severe sa miestami, inde len ojedinele budú vyskytovať prehánky. „Prehánky budú od 1 300 m n.m. snehové. Na hrebeňoch Tatier môže napadnúť niekoľko centimetrov čerstvého snehu,“ uviedol portál. Štvrtkové maximálne teploty sa vyšplhajú na +10 až +16 °C.

prízemný mráz, SHMÚ
Výstraha prvého stupňa pred prízemným mrázom platí pre celé Slovensko. Foto: www.shmu.sk
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom