Na choroby srdca umiera menej Slovákov, pozrite si príčiny

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Srdce, lekár
Foto: Shutterstock

BRATISLAVA 16. mája (WEBNOVINY) – V ostatných dvoch dekádach výrazne klesla úmrtnosť na ischemické ochorenia srdca (ICHS). Kým Poľsko zaznamenalo zníženie úmrtnosti o 66 percent a Česká republika o 50 percent, na Slovensku počet úmrtí klesol len o 25 percent.

Vedec Marek Psota a jeho kolegovia sa preto rozhodli zistiť, aké boli príčiny poklesu úmrtnosti na ICHS na Slovensku v populácii 25 až 74-ročných v období rokov 1993 až 2008. Tím vedcov pracoval s modelom IMPACT, ktorý na tieto účely použili aj v mnohých iných krajinách. Psota pred niekoľkými dňami svoje zistenia odprezentoval na tlačovej konferencii.

Za zníženie úmrtnosti môže aj životný štýl

Na Slovensku sa na poklese úmrtnosti na ischemické choroby srdca podieľajú z 50 percent účinky kardiologickej liečby. Za zníženie úmrtnosti môže zo 41 percent životný štýl a deväť percent tvoria nevysvetlené príčiny. V podiele liečby je výrazným pozitívnym faktorom úspešná terapia zlyhávania srdca a akútneho koronárneho syndrómu.

Počet úmrtí stúpol v spomínanom období napríklad v dôsledku fajčenia, diabetu, nedostatku pohybu či hypertenzie. Jediná pozitívna a výrazná zmena v rizikových faktoroch spočívala v poklese hladiny cholesterolu, čo sa významne prejavilo na poklese mortality.

Vysoký systolický tlak krvi u mužov v tomto období však spôsobil nárast úmrtnosti na ICHS až o 12 percent.

Najzávažnejšou príčinou je hypertenzia

„Z výsledkov výskumu vyplýva, že potrebujeme zlepšiť prevenciu a zamerať sa na odhaľovanie a kontrolu rizikových faktorov vrátane hypertenzie,“ povedala Eva Goncalvesová z Únie pre zdravšie srdce.

Hypertenzia je najsilnejším rizikovým faktorom pre vznik srdcového zlyhávania, fibriláciu predsiení a cievnych ochorení mozgu. Zároveň je jednou z najčastejších kardiovaskulárnych chorôb.

Vysoký tlak krvi sa zaraďuje medzi civilizačné ochorenia, pretože medzi významné faktory jeho vzniku patrí práve zlý životný štýl.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať