Na Domaši pretrváva kritická situácia pre sucho

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Domaša
Foto: SITA/Kvetoslava Mudríková

BRATISLAVA 9. januára (WEBNOVINY) – Sucho stále spôsobuje kritickú situáciu na Vodnom diele Veľká Domaša pri Vranove nad Topľou, informovala agentúru SITA hovorkyňa Ministerstva životného prostredia (MŽP) Beatrice Hudáková.

Od plnohodnotnej funkčnosti priehrady je závislých niekoľko miestnych podnikov. Tie potrebujú k svojej výrobe prítok z rieky Ondava. Ak by sa voda vo vodnej nádrži vyčerpala a pretekala by ňou len rieka Ondava, pre fabriky by nastali existenčné problémy, varuje ministerstvo.

Minister životného prostredia József Nagy (Most-Híd) zdôrazňuje, že ide o mimoriadnu situáciu, „keďže takýto suchý rok zatiaľ v zhruba 50-ročnej histórii VD Veľká Domaša ešte nebol“. Od začiatku meraní zrážok na našom území v roku 1881 bol na jeseň 2011 na celom území Slovenska druhý najnižší úhrn zrážok po jeseni v roku 1959.

Ministerstvo sa však podľa hovorkyne Hudákovej snaží túto situáciu riešiť, potrebné opatrenia na stabilizovanie situácie dlhodobejšie vykonáva rezortná organizácia MŽP – Slovenský vodohospodársky podnik a Krajský úrad životného prostredia v Prešove. Jedným z prvých riešení bolo zníženie odtoku vody z priehrady z pôvodných 4,9 m3/s na 2,5 m3/s.

Spomalenie znižovania hladiny

Takýmto znížením prietoku vypúšťaného do rieky Ondava vodohospodári spomalili znižovanie hladiny vo vodnej nádrži a oddialili tak dosiahnutie jej minimálnej prevádzkovej hladiny do leta. V tejto chvíli však podľa Hudákovej nie je jasné, ako by sa rieka Ondava pod priehradou správala v prípade, ak by jej hladina bola v týchto miestach dlhodobo nízka. V prípade, ak sa situácia do 20. januára nezlepší a suché počasie bude pokračovať, vodohospodári navrhnú ďalšie riešenia.

Vodné dielo Veľká Domaša sa začalo stavať v roku 1962 a dokončené bolo o päť rokov neskôr. Postavené je na rieke Ondava a situované v horskom prostredí Ondavskej vrchoviny. Účelom priehrady bola akumulácia vody pri vyšších prietokoch a okrem nich aj na priemyselné využitie, riedenie odpadových vôd z miestnych podnikov, energetické využitie, ale aj zavlažovanie 17-tisíc ha pôdy v oblasti pod vodným dielom a v neposlednom rade na chov rýb, rekreáciu a šport.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe József Nagy
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SR