Na Dúhovom pochode sa objaví aj Amnesty International

Duhovy pochod pride
Účastníci pochodu za ľudské práva neheterosexuálnych ľudí za ich spoločenské a politické zrovnoprávnenie počas Dúhového PRIDE Bratislava 2011. Bratislava, 4. jún 2011. Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 8. júna (WEBNOVINY) – Tretí ročník sobotňajšieho pochodu za zrovnoprávnenie gejov, lesieb, bisexuálnych a transgender ľudí (LGBT) Dúhový Pride 2012 v Bratislave podporuje aj organizácia Amnesty International Slovensko (AI), ktorá sa dlhodobo angažuje za práva sexuálnych menšín.

V sobotu budú členovia AI zo Slovenska, Rakúska a Luxemburska pochodovať po boku ostatných za práva LGBT ľudí na Slovensku.

Vedúca kancelárie Amnesty International Slovensko Martina Mazúrová pripomína, že organizácia dokumentuje v Európe viacero prípadov, keď boli zhromaždenia za práva LGBT ľudí zakázané, alebo prípady, keď polícia a ďalšie orgány neposkytli takýmto zhromaždeniam adekvátnu ochranu proti násiliu.

Jedným z takýchto zhromaždení bol aj Dúhový Pride Bratislava 2010, ktorý poznačilo násilie a zastrašovanie. Stalo sa tak v dôsledku zlyhania polície a úradov pri zaistení primeranej bezpečnosti.

Slovensko podporuje LGBT ľudí len naoko

„Vyjadrite svoju solidaritu a podporu Dúhovému Pride Bratislava 2012 a vyzvite ministra vnútra SR online petíciou na www.amnesty.sk, aby rešpektoval ľudské práva LGBT osôb na Slovensku a aby zabezpečil, že budú schopní uplatniť si svoje právo na zhromažďovanie a slobodu prejavu v dôstojnosti a bez strachu, že budú vystavení fyzickému násiliu,“ vyzýva Mazúrová.

Duhovy pochod
Foto: SITA/Marián Peiger

AI zdôrazňuje, že LGBT ľudia majú právo na život bez diskriminácie a uplatňovanie si svojho práva na slobodu prejavu a zhromažďovania sa, ktoré sú zakotvené v medzinárodných a európskych dohovoroch na ochranu ľudských práv.

Slovensko je síce signatárom medzinárodných dohovorov, prax ich však často neodráža.

„Napriek formálnemu zákazu diskriminácie na základe sexuálnej orientácie a rodovej identity v mnohých oblastiach Slovensko stále odmieta právne uznať partnerstvo alebo manželstvo dvoch osôb rovnakého pohlavia a tak aj zabezpečiť, že v súlade s medzinárodnými ľudsko-právnymi záväzkami bude s pármi rovnakého pohlavia zaobchádzané rovnako ako s pármi opačného pohlavia,“ zdôrazňuje Mazúrová.

Médiá o homosexuáloch nehovoria celú pravdu

Kampane podľa Terézie Lenczovej zo Slovenskej spoločnosti pre rodinu a zodpovedné rodičovstvo neriešia problém konkrétnych neheterosexuálnych párov, že sú „inakí“, ako sami seba označujú. Ako povedala pre agentúru SITA, tento neľahký a pre mnohých mužov a ženy bolestný problém sa však nedá riešiť spochybňovaním prirodzenej rodiny.

Gay
Foto: alexhopkins.wordpress.com

„Správnou cestou by mal byť kultivovaný dialóg zainteresovaných jednotlivcov a ich organizácií a budovanie vzťahov empatie a účasti na lokálnej úrovni.

Občiansky priestor pre neheterosexuálne páry a pre budovanie ich vzťahov nie je podľa nášho názoru zúžený. Pokiaľ žiadajú exkluzívne pomenovanie manželstvo a benefity tejto ľudstvo zachovávajúcej inštitúcie, táto cesta nerieši ich základný problém,“ povedala.

Lenczová upozornila, že deklarovanými cieľmi Dúhového Pride 2012 sú vybojovanie úplného zrovnoprávnenia možnosti uzatvorenia manželstva aj neheterosexuálnymi pármi, akceptácia tohto manželstva tretími osobami, právo na prístup k osvojeniu dieťaťa, k službám asistovanej reprodukcie (umelé oplodnenie).

„Toto je v našej spoločnosti, ale nielen u nás, kontroverzná téma,“ zdôraznila. Podľa nej je to preto, že sa kontroverzne prezentuje, ale aj preto, že o samotnej neheterosexuálnej orientácii mužov a žien sa v masmédiách nehovorí celá pravda.

Spochybňovanie rodiny nie je cesta

„Spolužitie neheterosexuálnych párov sa prezentuje ako alternatíva k prirodzenej rodine muža a ženy. To je v rozpore s objektívnou pravdou o človeku a je kontraproduktívne pre kohéziu spoločnosti a pre jej budúcnosť,“ vyhlásila.

Gay svadba
Foto: SITA/AP Armando Franca

Vzťahovo zdravá rodina, založená na manželstve muža a ženy, je podľa Lenzovej od nepamäti ľudstva jedinečným a optimálnym prostredím pre vyvážený psychický a fyzický rozvoj detí, pre spoluprácu mužov a žien, pre starostlivosť o psychicky alebo fyzicky zranených členov rodiny.

„Väčšinu týchto efektov neheterosexuálne spolužitia objektívne nemôžu poskytnúť. Nedokážu splodiť dieťa, ani nahradiť druhého biologického rodiča v čase rastu a dozrievania detí a odovzdať im model správania sa chýbajúceho rodiča,“ povedala.

Úsilie LGBT o status manželstva so všetkými spoločenskými benefitmi manželstva, ktoré dáva perspektívu každej spoločnosti do budúcnosti, tým podľa Lenczovej spochybňuje základný stavebný kameň spoločnosti – manželstvo muža a ženy ako základu rodiny.

Dúhový Pride 2012 sa uskutoční v Bratislave v sobotu 9. júna, otvoria ho tri symbolické svadby na bratislavskom Námestí slobody.

Pokiaľ je akékoľvek zhromaždenie v súlade so zákonom a jeho účastníci dodržiavajú všetky predpisy predseda vlády Robert Fico ho rešpektuje ako prejav napĺňania základných ľudských práv a slobôd. Premiér Fico tak reaguje na Dúhový pride 2012 v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytla jeho hovorkyňa Beatrice Hudáková.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Robert Fico