Na európskom trhu sa objavil falšovaný liek na hepatitídu

Samovrazda lieky otrava
Foto: compliance.safetysmart.com

BRATISLAVA 29. novembra (WEBNOVINY) – Na dva európske trhy, v Nemecku a Rumunsku, sa dostala falšovaná naplnená injekčná striekačka, ktorá je označená ako Pegasys® 180 mcg/0,5 ml. Výrobca originálu, spoločnosť Roche, nevylučuje, že môže byť v obehu aj v iných krajinách.

Upozorňuje na to poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a zároveň ich žiada o spoluprácu pri identifikácii tohto falzifikátu. Vyplýva to z listu, ktorý spoločnosť zaslala Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv. Pegasys sa používa na liečbu chronickej hepatitídy typu B i C.

Chemický rozbor podľa Roche potvrdil, že falšovaný liek neobsahuje liečivo originálu, ale roztok glukózy, vodu a celulózu. „Falšovaný liek nie je ani účinný ani bezpečný,“ uvádza v liste Roche s tým, že obsah striekačky ako aj samotná striekačka s ihlou nie sú pravdepodobne sterilné.

Aj keď na falzifikátoch sú použité rovnaké čísla šarží ako na origináloch, je možné ich od seba odlíšiť. Kým napríklad originálna striekačka je sklenená, jej falšovaná verzia je z plastu, rovnako tak kryt má z čiernej farby namiesto originálnej šedej. Na falzifikáte chýba aj farebný kód a čiarový kód na škatuľke.

„Vzhľadom k tomu, že dopady na verejné zdravie a bezpečnosť sú v tomto prípade vysoké, zaoberáme sa týmto prípadom falšovania veľmi vážne. Spolupracujeme s príslušnými autoritami a policajnými orgánmi, aby sme pomohli nájsť zdroj falšovaného lieku a zabránili jeho ďalšej distribúcií,“ konštatuje Roche v liste.

Spoločnosť už zaviedla niekoľko technických opatrení, ktoré znemožňujú falšovanie vzhľadu, balenia a označovania jej liekov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom