Na jeseň pomôžu dravé zuby motorovej píly

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Foto: Mountfield

BRATISLAVA 21. septembra (WBN/PR) – Babie leto je tu a s ním aj príprava na zimu. Potrebujete si doplniť zásoby dreva na kúrenie, spíliť strom v záhrade, alebo urobiť dôkladný poriadok v lese pred nástupom zimných mesiacov? Motorové píly sú ideálnym pomocníkom so širokou škálou využitia a zo sortimentu si vyberie naozaj každý. Či už profesionál alebo občasný užívateľ.

Základným pravidlom pre výber motorovej píly je množstvo dreva, ktoré chcete spracovať. Ak sa jedná len o pár polienok, drobné stromčeky alebo prácu v dielni, potom si vystačíte s elektrickou pílou. Ak na vás ale čaká väčšie množstvo dreva, tak siahnite po benzínovom stroji. Pri výbere by ste mali pamätať aj na takzvanú výkonnostnú rezervu. „Ľudia často kúpia pílu s výkonom podľa aktuálnej potreby. Potom ale nastane situácia, kedy by sa im hodil silnejší stroj. A nastáva problém. Buď si ho musia niekde požičať alebo investovať do nového. Preto je lepšie zvoliť silnejší stroj už pri prvom nákupe,“ odporúča špecialista na motorové píly Jan Schlumperger zo spoločnosti Mountfield.

Kam siahnuť

Trh motorových píl sa delí na niekoľko kategórií. V segmente hobby píl nájdete stroje s objemom motora okolo 40 kubických centimetrov a tomu zodpovedajúcim výkonom. Ak teda patríte k tým, čo vezmú pílu do ruky napríklad len dvakrát do roka, potom ste práve našli svoju kategóriu. Do hobby píl spadajú aj elektrické stroje.

Poloprofesionálne píly, ktoré sa niekedy označujú ako farmárske, majú objem od 45 kubíkov a hravo zvládnu väčšie množstvo dreva. Môžete ich tak použiť pri občasnom výrube v lese. Pozornosť by ste mali venovať aj pomeru váhy a výkonu. „Poloprofesionálky“ totiž vynikajú svojou kompaktnosťou, a to aj napriek tomu, že majú silné motory.

Najvyššia kategória patrí motorovým pílam pre profesionálov. Spoznáte ich podľa vysokej výkonnosti, veľkého objemu motora, nadštandardných prvkov alebo robustného vzhľadu. Stanú sa z nich vaše pomocníčky, na ktoré sa môžete stopercentne spoľahnúť aj v tých najťažších podmienkach, napríklad pri výrube lesa.

Bez názvu
Foto: Mountfield

Vlastnosti dobrej píly

K bežnej výbave každej píly by mala patriť bezpečnostná brzda a antivibračný systém, ktorý utlmí vibrácie, ktoré stroj pri práci vytvára. Aby ste sa pri štartovaní píly príliš nenadreli, pozrite sa, či má stroj dekompresný ventil. Ten uľahčuje nahodenie píly, pretože znižuje kompresie a tak sila, ktorú treba pri štartovaní vynaložiť, nemusí byť tak veľká. Pre ľahší štart je podstatný aj primer. Nebudete musieť ťahať štartovaciu šnúru, aby sa nasalo palivo do karburátora a motorovú pílu tak naštartujete rýchlejšie a bez veľkého úsilia. Pri výbere by ste sa mali pozrieť aj na prístupnosť ku vzduchovému filtru. Pri kvalitných motorových pílach sa k nemu dostanete bez náradia, a preto ho môžete počas pílenia kedykoľvek vyčistiť.

Brúsenie reťaze

Máte pocit, že píla nepíli tak, ako by ste si predstavovali? Možno už len nemáte ostrú reťaz. To spoznáte tak, že namiesto veľkých, dlhých pilín odlietavajú pri pílení piliny jemné, akoby prachové. Reťaz vám nabrúsia odborníci na brúske, a to napríklad v servisných centrách spoločnosti Mountfield. Ak si však trúfate na brúsenie sami, vezmite na pomoc pilník. Pamätajte ale na to, že vám ostrenie zub po zube chvíľu zaberie. Ďalším spôsobom, ako vrátiť reťazi pôvodné ostrie, je ostrenie systémom PowerSharp. Jedná sa o prevratnú novinku od svetoznámej americkej spoločnosti Oregon. Moderný spôsob brúsenia reťaze pomocou PowerSharp trvá len 4 až 6 sekúnd. Stačí vložiť lištu s reťazou do špeciálneho puzdra, pustiť pílu a za pár sekúnd máte naostrené. Revolučná PowerSharp vám tak šetrí čas aj energiu.

Bez názvu
Foto: Mountfield
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať