Na legendárneho Palacha spomínalo iba 30 ľudí

Palach
Foto: SITA

PRAHA 19. januára (WEBNOVINY) – Približne tridsať pamätníkov si v utorok pred budovou pražskej Filozofickej fakulty pripomenuli pamiatku študenta Jana Palacha. Mladík sa pred 41 rokmi 16. januára 1969 na protest proti obsadeniu Československa vojskami Varšavskej zmluvy a ústupkom zo strany československej vlády voči okupantom upálil na Václavskom námestí v Prahe, tri dni potom na následky popálenín zomrel.

Rektor Karlovej univerzity Václav Hampel pri pietnej spomienke zdôraznil, že je veľmi dôležité si Palachov čin stále pripomínať, pretože veril v slobodu, ktorá pre neho znamenala tú najdôležitejšiu a najzákladnejšiu vec v živote každého človeka i národa. Prítomní položili k pamätníku vence, zapálili sviece a nasledovala minúta ticha, uviedla agentúra MEDIAFAX.

Súčasťou spomienkového zhromaždenia bolo aj premietanie dokumentárneho filmu. Dokument mapoval ohlasy na Palachov čin v Bratislave, Brne a Prahe.

Dvadsaťročný študent Filozofickej fakulty Karlovej univerzity v Prahe Jan Palach sa zapálil pred Národným múzeom 16. januára 1969 o 15:00. Jeho čin otriasol nie len Československom, ale aj celým svetom. Ťažko zranený Palach mal popáleniny na viac ako 80 percentách tela. Žil ešte tri dni po incidente a zomrel 19. januára 1969. Jeho pohreb 25. januára 1969 sa stal celonárodnou manifestáciou proti sovietskej okupácii v krajine.

V ďalších dňoch nasledovali Palachov príklad aj ďalší mladí ľudia. Niektorí z nich pokus o sebaupálenie prežili, iní nie. K najznámejším menám patria napríklad Jan Zajíc, Evžen Plocek, Josef Hlavatý, Miroslav Malinka či Blanka Nacházelová.

SITA/MEDIAFAX

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jan Palach