Na Marse možno objavili stratenú ruskú sondu

Mars
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 12. apríla (WEBNOVINY) – Americká družica Mars Reconnaissance Orbiter možno objavila zvyšky ruskej sondy Mars 3, ktorá na červenej planéte pristála v roku 1971.

Tvrdí to skupina ruských nadšencov na čele s Vitalijom Jegorovom, podľa ktorej je na jednom zo záberov z Mars Reconnaissance Orbiter vidieť časti sondy Mars 3.

Mars 3, spolu so sesterskou sondou Mars 2, vypustili do vesmíru v máji 1971. Zatiaľ čo Mars 2 sa zrútila na povrch Marsu, druhej sonde sa podarilo pristáť a nasledujúcich 14,5 sekundy posielala údaje na Zem. Následne sa ale spojenie prerušilo a odvtedy bola táto sonda stratená.

V novembri 2007 však americká sonda Mars Reconnaissance Orbiter vo vysokom rozlíšení odfotila kráter Ptolemaeus, kde Mars 3 pravdepodobne pristála. Ďalší záber rovnakej oblasti spravila aj minulý mesiac. Práve na ňom Jegorov s kolegami objavil malé objekty, ktoré podľa nich predstavujú padák, tepelný štít, raketový motor a pristávací modul.

Predstavitelia amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) uviedli, že na snímke by naozaj mohli byť zvyšky sondy Mars 3, potvrdiť to však zatiaľ nedokážu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom