Na ME v plávaní padli dva slovenské rekordy

Klobučník
Tomáš Klobučník Foto: SITA/Peter Kapusta

ŠTETÍN 8. decembra (WEBNOVINY) -Slovenský plavec Tomáš Klobučník vo štvrtkovej disciplíne 100 m prsia na majstrovstvách Európy 2011 v plávaní v krátkom bazéne v poľskom Štetíne (8. – 11. decembra 2011) dvakrát zlepšil svoj vlastný slovenský rekord, ktorý má aktuálne hodnotu 59,22 s.

Najprv ho v predpoludňajších štvrtkových rozplavbách „stanovil“ na 59,30 s (predtým 59,66 na rovnakom podujatí v roku 2009 v Istanbule), 21-ročný pretekár z J&T Teamu Bratislava potom v 20-člennom semifinále obsadil 13. priečku spomenutým časom 59,22, no nepostúpil do finále.

Podvečer sa mi plávalo lepšie ako ráno, vo vode som sa cítil veľmi dobre. Semifinále som si užil. Škoda len pomalšej prvej päťdesiatky, ale určite som spokojný,“ uviedol pre agentúru SITA Tomáš Klobučník.

Katarína Filová nepostúpila do finále na 100 m voľný spôsob, keď v semifinále skončila na 13. priečke časom 54,20 s. Za poslednou postupujúcou – desiatou Taliankou Erikou Ferraioliovou – zaostala o 0,24 s. Podobne bol na tom Roman Kučík na 50 m voľný, ktorý semifinále skončil na 17. priečke časom 22,31 s. Za posledným postupujúcim – desiatym Švajčiarom Florim Langom – zaostal o 0,55 s.

Tomáš Klobučník zlepšil vlastný národný rekord na 100 m prsia o 0,36 s, keď zaplával čas 59,30 s (predtým 59,66 na rovnakom podujatí v roku 2009 v Istanbule). Dvadsaťjedenročný pretekár z J&T Teamu Bratislava dosiahol 11. najlepší čas a postúpil do večerného semifinále.

Richard Nagy (nar. 1993, klub J&T Bratislava) zlepšil národný rekord na 400 m voľný spôsob, keď v rozplavbách dosiahol 3:48,92 min (predtým najlepší čas Richard Varga 3:52,62 na pretekoch v roku 2009 v Trenčíne). V Poľsku mu to však stačilo len na 28. miesto, a tak nepostúpil do večerného finále v rámci prvého súťažného dňa.

Druhou istou štvrtkovou semifinalistkou sa stala Katarína Filová, ktorú na 100 m voľný spôsob klasifikovali na 16. priečke, čo jej zaručilo postup do semifinále.

V disciplíne mužov na 50 m voľný spôsob obsadil Roman Kučík 25. miesto, po priaznivej zhode okolností – limite maximálne dvoch postupujúcich pretekárov z jednej krajiny a odhlásení sa Holanďana Robina van Aggeleho umiestneného na 18. priečke – sa však predsa len aj on predstaví v semifinále. „Je to môj najlepší čas v tejto sezóne, ale chýba tam ešte iskra,“ uviedol Roman Kučík.

Výsledky štvrtkových rozplavieb v prvý súťažný deň na majstrovstvách Európy 2011 v plávaní v krátkom bazéne v poľskom Štetíne (8. – 11. decembra 2011):

MUŽI

finále 50 m voľný spôsob: 1. Konrad Czerniak (Poľ.) 20,88 s, 2. Sergej Fesikov (Rus.) 20,95, 3. Marco Orsi 21,01, 4. Luca Dotto (obaja Tal.) 21,30, 5. Adam Brown (V. Brit.) 21,41, 6. Krisztián Kovács (Maď.) 21,54, … v semifinále 17. Roman Kučík (SR) 22,31

finále 400 m voľný spôsob: 1. Paul Biedermann (Nem.) 3:38,65 min, 2. Mads Glaesner (Dán.) 3:39,30, 3. Pawel Korzeniowski (Poľ.) 3:40,54, 4. Pal Joensen (Faerské ostrovy) 3:41,05, 5. Dominik Meichtry (Švaj.) 3:41,25, 6. Alex di Giorgio (Tal.) 3:44,78, … v rozplavbách 28. Richard Nagy 3:48,92 – rekord SR, 46. Pavol Jelenák (obaja SR) 4:00,50 min

finále 200 m polohové preteky: 1. Lászlo Cseh (Maď.) 1:53,43, 2. Markus Rogan (Rak.) 1:53,63, 3. Gal Nevo (Izr.) 1:54,87, 4. Diogo Carvalho (Portug.) 1:54,98, 5. Dmitrij Žilin (Rus.) 1:55,50, 6. Dinko Jukič (Rak.) 1:55,57, … v rozplavbách 33. Pavol Jelenák (SR) 2:02,94

finále 200 m znak: 1. Radoslaw Kawecki (Poľ.) 1:49,15, 2. Aschwin Wildeboer Faber (Šp.) 1:50,63, 3. Péter Bernek (Maď.) 1:51,21, 4. Jan-Philip Glania (Nem.) 1:51,50, 5. Yan Toumarkin (Izr.) 1:51,55, 6. Olexandr Isakov (Ukr.) 1:54,33

finále 4×50 m polohové preteky: 1. Taliansko 1:33,18, 2. Rusko 1:33,86, 3. Nemecko 1:34,41

rozplavby 100 m motýlik: 29. Norbert Trudman (SR) 53,20

semifinále 100 m prsia: 13. Tomáš Klobučník (SR) 59,22 – rekord SR

ŽENY

finále 50 m prsia: 1. Valentina Artemievová (Rus.) 30,06 s, 2. Dorothea Brandtová (Nem.) 30,17, 3. Daria Dejevová (Rus.) 30,63, 4. Katharina Stibergová (Nór.) 30,80, 5. Rikke Pedersenová (Dán.) 30,81, 6. Lisa Fissneiderová (Tal.) 30,82, …. v rozplavbách 24. Zuzana Mimovičová (SR) 32,26

finále 200 m motýlik: 1. Mireia Garcíová (Šp.) 2:03,37 min, 2. Jemma Loweová 2:04,04, 3. Jessica Dickonsová (obe V. Brit.) 2:04,80, 4. Franziska Hentkeová (Nem.) 2:04,95, 5. Zsuzsanna Jakabosová (Maď.) 2:05,11, 6. Otylia Jedrzejczaková (Poľ.) 2:05,31, … v semifinále 16. Katarína Listopadová (SR) 2:11,70

finále 200 m polohové preteky: 1. Mireia Garcíová (Šp.) 2:07,06 min, 2. Evelyn Verrasztóová (Maď.) 2:08,28, 3. Hannah Mileyová (V. Brit.) 2:08,34, 4. Theresa Michalaková (Nem.) 2:09,19, 5. Viktorija Andrejevová (Rus.) 2:09.37, 6. Wendy Zandenová (Hol.) 2:09,66

semifinále 100 m voľný spôsob: 13. Katarína Filová 54,20, v rozplavbách 41. Miroslava Syllabová (obe SR) 56,01

rozplavby 100 m znak: 26. Katarína Milly (SR) 1:01,10

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Katarína FilováKatarína ListopadováMiroslava SyllabováRichard NagyRichard VargaRoman KučíkTomáš KlobučníkZuzana Mimovičová