Na najtichšom mieste sveta nikto nevydržal viac ako 45 minút

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Foto: Steven Orfield

Každý, kto má za susedov pár s „talianskym manželstvom“, pracuje v hlučnom prostredí alebo býva neďaleko letiska, po ňom občas zatúži – reč je o absolútnom tichu – momente, kedy všetky zvuky zmiznú zo zemského povrchu a priestor obklopí blažený pokoj. Kto by chcel tento pocit aspoň na chvíľu zažiť na vlastnej koži, mal by zavítať do Orfield Laboratories v Minnesote, kde sa ukrýva najtichšie miesto na svete.

Bez názvu
Foto: Steven Orfield

Priestory laboratória okrem iného ukrývajú aj špeciálnu zvukotesnú komoru, ktorú chránia hrubé steny zo sklolaminátových dosiek, ocele a 30 cm hrubého betónu. Do miestnosti sa vchádza cez dvojité trezorové dvere a aby podlaha zabránila tvorbe neželaných zvukov, svojou štruktúrou pripomína trampolínu. Kým bežná konverzácia dosahuje asi 60 decibelov, izba, v ktorej sa spí, asi 30 decibelov, v najtichšej miestnosti na svete namerali v roku 2004 hluk -9 decibelov.

Komora, ktorá pohlcuje 99,99% všetkých zvukov, si preto vyslúžila aj zápis do Guinnessovej knihy rekordov. Nič tu nebzučí, nepíska, neťuká ani nevibruje. Hoci to na prvé počutie vyznieva priam božsky, žiaden človek tu doteraz sám potme nevydržal dlhšie ako 45 minút.
Bez názvu
Foto: Steven Orfield

Steven Orfield, zakladateľ a predseda firmy Orfield Laboratories, vysvetlil prečo: „Čím je miestnosť tichšia, tým viac vecí počujete. Počujete vlastný tlkot srdca, začnete vnímať svoje pľúca a žalúdok. V nezvučnej miestnosti sa sami stávate zvukom. Zrazu nie je nič, podľa čoho by ste sa orientovali. Je to veľmi znepokojujúce. Preto je v komore nutné sedieť.“

Keď sa kvôli absolútnej eliminácii hluku zhasnú aj posledné žiarovky a človek sa ocitne v absolútnej tme, musí sa spoliehať na ostatné zmysly. Vo zvukotesnej komore je to však ťažké. „Normálne sa ľudia pri pohybe orientujú podľa zvukov. Všetky akustické informácie však v tejto miestnosti bez ozveny chýbajú,“ dodal Orfield.

Komoru často využívajú firmy, ktoré potrebujú otestovať akustiku tónov pri mobilných telefónoch alebo v armatúrach. Bol tu nahraný aj album Boba Dylana Blood on the Tracks a príležitostne ju využívajú aj astronauti pri testoch výdrže. „Vesmír je totiž ako gigantický zvukotesný priestor,“ dodal Orfield, ktorý spolupracuje aj s NASA.

www.welt.de

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať