Na Nikumarore možno našli pozostatky Amelie Earhart

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Amelia Earhart
Lietadlo Amelie Earhart je vystavené v múzeu vo Washingtone. Foto: SITA, AP

BRATISLAVA 17. decembra (WEBNOVINY) – Predstavitelia organizácie The International Group for Historic Aircraft Recovery (TIGHAR) pravdepodobne objavili na neobývanom ostrove Nikumaroro patriacom k pacifickému štátu Kiribati pozostatky letkyne Amelie Earhart, ktorá v roku 1937 počas pokusu obletieť Zem zmizla nad Tichým oceánom.

Výkonný riaditeľ TIGHAR Rick Gillespie pre médiá uviedol, že na ostrove našli tri kostné úlomky, ktoré vyzerajú ako časti ľudského prsta. Môžu však pochádzať aj z korytnačky. Tieto kosti už zaslali na analýzu DNA do Laboratórií molekulárnej vedy The University of Oklahoma. Gillespie dodal, že aj v prípade preukázania totožnosti s DNA Amelie Earhart, nechajú kosti otestovať aj v druhom laboratóriu, aby tieto výsledky potvrdili. Okrem úlomkov našli členovia TIGHAR na ostrove Nikumaroro aj niekoľko artefaktov z 30. rokov minulého storočia vrátane líčidiel, rozbitých okuliarov a malých fliaš vyrobených v USA. Na základe týchto nálezov si preto myslia, že Earhart a jej navigátor Fred Noonan pristáli na Nikumarore a žili tu ako stroskotanci. Predstavitelia TIGHAR uskutočnili za uplynulých 22 rokov na tomto ostrove celkovo desať expedícií.

Amelia Earhart bola prvou ženou v histórii, ktorá preletela Atlantický oceán

Podarilo sa jej to v roku 1928. Na svoj let okolo Zeme vyštartovala 1. júna 1937 z Miami na palube lietadla Lockheed L-10E Electra 1. Po niekoľkých zastávkach v Južnej Amerike, Afrike, Indii a juhovýchodnej Ázií dorazila 29. júna do Lae v dnešnej Papue-Novej Guinei. Odtiaľ 2. júla odletela smerom k ostrovu Howland v Tichom oceáne. Približne po 1300 kilometroch letu sa však prerušilo rádiové spojenie a odvtedy ju už nikto nevidel.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Amelia Earhart