Na Novom Zélande sa prvýkrát zosobášili homosexuálne páry

Homosexualita, gaj, lesba
Foto: Shutterstock

WELLINGTON 19. augusta (WEBNOVINY) – Na Novom Zélande sa v pondelok prvýkrát v histórii krajiny zosobášili desiatky homosexuálnych párov.

Podľa miestnych aktivistov sa tak ukončila „historikcká nespravodlivosť“ a všetci obyvatelia ostrovného štátu sú si „konečne rovní“.

„Obrovské gratulácie šťastným párom, ktoré si povedali áno. Rovnosť manželstiev konečne dorazila na Nový Zéland,“ komentoval udalosť hovorca Kampane za rovnosť manželstiev, ktorá dlhodobo presadzovala túto agendu.

Nový Zéland sa v apríli stal len 14. krajinou sveta a prvou v ázijsko-tichomorskom regióne, kde uzákonili podobnú legislatívu. Desaťročia trvajúca kampaň zástancov zrovnoprávnenia homosexuálnych a heterosexuálnych zväzkov sa skončila úspechom, keď novozélandský parlament v pomere 77 ku 44 podporil navrhované zmeny v Zákone o manželstve z roku 1955.

Ten bude odteraz manželstvo definovať ako zväzok dvoch ľudí bez ohľadu na ich sexualitu, pohlavie alebo spôsob, akým sa s ním stotožňujú. Zákonodarcovia v susednej Austrálii pritom podobný návrh v septembri minulého roka zamietli, čo rozprúdilo debatu aj v Spojených štátoch, kde prezident Barack Obama zaradil podporu homosexuálov medzi významné body programu pre svoje druhé funkčné obdobie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Barack Obama