Na nových priznaniach sa strany majú dohodnúť do augusta

Miroslav beblavy
Poslanec NR SR Miroslav Beblavý. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 5. júla (WEBNOVINY) – Na konečnej podobe novely zákona o konflikte záujmov, podľa ktorej by verejní funkcionári podávali majetkové priznania po novom, sa majú politické strany dohodnúť do 2. augusta.

Predbežný návrh dostali strany na pripomienkovanie koncom mája, výhrady vtedy prezentoval vládny Smer-SD.

Na štvrtkovom poslaneckom grémiu predseda parlamentu Pavol Paška rozdal stranám kompromisný návrh, ku ktorému sa majú vyjadriť do konca júla.

Podľa slov predsedu výboru pre nezlučiteľnosť funkcií a šéfa komisie pre prípravu novely Miroslava Beblavého (SDKÚ-DS) kompromisný návrh spočíva v tom, že verejní funkcionári nebudú pri majetkových priznaniach uvádzať približnú hodnotu jednotlivých vecí, zostane im však nová povinnosť uvádzať podrobné informácie o svojom majetku a to typovo aj druhovo. Verejnosť by sa po novom mala dozvedieť aj názvy bánk, kde majú verejní funkcionári uložených viac ako 10-tisíc eur.

Opozícia sa Smeru-SD snažila vyjsť v ústrety aj pri ďalšej námietke, kedy sa vládna strana obávala zvýšenia zaťaženosti ústavného súdu a preto odmietala, aby sa na ústavný súd mohla obrátiť tretina členov výboru s odvolaním proti jeho nekonaniu. Kompromisné riešenie hovorí o tom, že na ústavný súd by sa poslanci nemohli obracať v prípade najtriviálnejších rozhodnutí výboru pre nezlučiteľnosť funkcií, ako napríklad pri uložení sankcií za oneskorené podanie majetkového priznania. Naopak, pri závažných prípadoch by sa na ústavný súd obrátiť mohli, vysvetlil Beblavý.

„Myslím si, že sme na dobrej ceste. Veci, ktoré sa javili ako sporné, sme prediskutovali,“ uviedol podpredseda výboru pre nezlučiteľnosť funkcií Otto Brixi. Ak sa poslanecké strany zhodnú na texte novely, parlament sa ňou bude v prvom čítaní zaoberať na septembrovej schôdzi a účinnosť by nadobudla od 1. januára 2014. Pre verejných funkcionárov by to znamenalo, že od nového roka by podávali podrobnejšie majetkové priznania, z ktorých by sa dal určiť medziročný nárast majetku. Zároveň sa omnoho presnejšie vyšpecifikujú sankcie za porušenie zákona.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Otto BrixiPavol Paška
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky