Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Šťastný návrat
Minister obrany SR Martin Glváč (vľavo) počas slávnostného privítania vojakov , ktorí sa vrátili z misie na Cypre. Foto: SITA/Martin Havran
10. októbra 2013 Ekonomika od SITASITA Diskusia()

Na obranu pôjde jedno percento hrubého domáceho produktu

BRATISLAVA 10. októbra (WEBNOVINY) – Obranné výdavky v budúcom roku podľa návrhu rozpočtu budú presne na úrovni jedného percenta HDP a dosiahnu sumu 755 miliónov eur.

V tejto sume sú aj výdavky ostatných rozpočtových kapitol v medzirezortných programoch, ktoré súvisia s obranou. Samotné ministerstvo obrany dostane 745 miliónov eur, čo predstavuje medziročný pokles o pol percenta, konkrétne o o sumu 3,72 milióna eur. Vyplýva to z návrhu štátneho rozpočtu, ktorý schválila vláda.

Osobné výdavky ministerstva majú v budúcom roku klesnúť o 0,79 percenta (2,85 milióna eur) na 356 miliónov eur.

Na tovary a služby pôjde 240 mil. eur. To je o 26,9 miliónov eur viac ako tohto roku, nárast predstavuje 12,6 percenta.

Bežné transfery si na budúci rok vyžiadajú 147 miliónov eur, čo je medziročný pokles o 28 miliónov eur, teda 16 percent. Kapitálové výdavky na rok 2014 sa rozpočtujú v sume 1,31 milióna eur. Oproti schválenému rozpočtu roku 2013 pôjde do tejto položky o 273 tisíc eur viac (26,3 percenta).

104-percentné zvýšenie

Najvýraznejšie sa zvýši rezortná rozpočtová položka, z ktorej sa hradí rozvoj výzbroje, techniky a špeciálneho materiálu, na budovanie komunikačných a informačných systémov a na nákup automobilovej techniky a modernizáciu leteckej techniky.

Na budúci rok tam pôjde o 60,3 milióna eur viac ako v tomto roku, čo je zvýšenie o 104 percent. Najväčší nárast zaznamenáva oblasť výzbroje, techniky a materiálu.

Na rozvoj infraštruktúry sa plánuje 8,4 milióna eur, na rozvoj výzbroje, techniky a materiálu 81,1 milióna eur a na komunikačné a informačné systémy 28,9 milióna eur.

V programe Obrana, ktorý zahŕňa bežnú prevádzku rezortu, by malo byť 624,9 milióna eur. Sú to peniaze na riadenie, velenie a podporu obrany, vzdelávanie v Akadémii ozbrojených síl M. R. Štefánika v Liptovskom Mikuláši, správu majetku, ako aj operácie medzinárodného krízového manažmentu.

Rozpočtujú sa tu výdavky na vojenskú políciu, činnosť Vojenského spravodajstva, Vojenského archívu v Trnave, Úradu hlavného lekára, Úradu špeciálneho zdravotníctva a výcviku Lešť, Vojenského technického a skúšobného ústavu Záhorie, Vojenského úradu sociálneho zabezpečenia, úlohy Ordinariátu Ozbrojených síl SR, Vojenského historického ústavu, Úradu pre obrannú štandardizáciu a Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica.

Zníženie výdavkov na tovary a služby

Systém sociálneho zabezpečenia podľa zákona o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov je pri súčasných existujúcich parametroch vysoko deficitný. „Vzhľadom na úroveň sociálnych benefitov a vývoja počtu prispievateľov a prijímateľov v rámci systému sociálneho zabezpečenia sa tak každoročne odčerpáva zo štátneho rozpočtu významná suma zdrojov, ktorá tak znižuje disponibilné zdroje rezortu,“ upozornili autori návrhu rozpočtu.

Na osobitný účet v roku 2014 pôjde 88,2 miliónov eur, čo je oproti schválenému rozpočtu roku 2013 menej o 27,5 milióna eur (23,8 percenta). Pokles vyplýva zo zmien o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov a úspornými opatreniami. Prostriedky určené na príspevok na bývanie na rok 2014 oproti schválenému rozpočtu roku 2013 klesajú o 2,44 milióna eur, lebo tento rok by malo byť čerpanie z tohto fondu napokon nižšie, ako sa očakávalo.

Na zahraničné misie pôjde v budúcom roku 40,3 milióna eur, čo je medziročný pokles o 151 tisíc eur (0,37 percenta). Tento pokles je spôsobený znížením výdavkov na tovary a služby o 24 percent. K 31. máju 2013 pôsobilo v operáciách mimo územia štátu 461 vojakov, čo je o 90 profesionálnych vojakov menej ako rok pred tým.

Odporúčané články

Na slovenskú kultúru pôjde z rozpočtu menej peňazí Úrad vlády dostane budúci rok o 15 percent menej

Neprehliadnite

Jedným zo spúšťačov Nežnej revolúcie bola súdržnosť mladých študentov, hovorí historička Fico do basy, kričal dav na proteste v Košiciach a generácia novembra ’89 odovzdala štafetu mladším Nikdy neodstúpim a nech si to všetci zapamätajú, odkázal Babiš a synov únos nazval výletom do Ruska Aktualizované: Národniari bránia Danka, osobnú zodpovednosť má len voči rodine a kritizujú Bugárovu esemesku Hapal bol po premiére spokojný s herným prejavom hráčov, v Prahe plánuje ofenzívnu taktiku V Michalovciach postavia novú polikliniku za milióny eur, v areáli začali búrať starý pavilón V Banskej Bystrici pochodovali za slušné Slovensko, štrngalo sa kľúčami aj kričalo „Skutok sa stal“ Zápasy NHL boli tentokrát bez Slovákov, v zostave Bostonu chýbali brankár Halák aj obranca Chára

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Ekonomika

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies