Na ostrove La Palma ohrozuje nový prúd lávy ďalšie domy a kostol

Spain VolcanoLava from the volcano flows covering the cemetery of La Manchas on the Canary island of La Palma, Spain, Wednesday, Dec.1 2021. A fresh stream of lava from volcano on Spain's La Palma threatened on Wednesday to engulf a parish church that has so far survived the eruption that shows no signs of relenting in its tenth week. A nearby cemetery has been completely covered, burying for a second time the remains of 3,000 people.
Foto: AP Photo/Emilio Morenatti

Nový prúd lávy zo sopky Cumbre Vieja na kanárskom ostrove La Palma v stredu ohrozoval kostol, ktorý zatiaľ odoláva neutíchajúcej sopečnej aktivite. Hoci prúd lávy najbližší ku kostolu v obci Los Llanos de Aridane, ktorý ohrozuje aj ďalšie domy, od jeho vzniku cez víkend spomalil, stále je od neho vzdialený ledva kilometer.

Láva úplne pokryla neďaleký cintorín, kde po druhý raz pochovala ostatky troch tisícov ľudí. Puklina, o ktorej sa vulkanológovia domnievajú, že vytryskla prúd lávy, tiež zanechala dieru pred domom, ktorého spodné poschodie je úplne pokryté sopečným popolom.

Láva tečie zväčša po predošlých prúdoch, ktoré stuhli. Ale neodvažujeme sa robiť odhady“ o jej smere, povedala starostka Llanos de Aridane Noelia García pre lokálnu televíziu.

Aktivita sopky trvá od 19. septembra a v ostatných dňoch s ňou narástla aj seizmická aktivita. Španielsky Národný geografický ústav za uplynulých 24 hodín zaznamenal 341 zemetrasení.

Láva za 10 týždňov pohltila 1 500 budov a zakryla viac ako 1 130 hektárov územia vrátane banánových fariem, ktoré sú jedným z hlavných zdrojov príjmu ostrova. Sopečná aktivita tiež viedla k evakuácii tisícok ľudí, zatiaľ si ale nevyžiadala životy.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom