Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Foto: ilustračné, SITA/Viktor Zamborský
23. januára 2016 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia(56)

Na štrajk sa prihlásilo už vyše 11 000 učiteľov

BRATISLAVA 23. januára (WebNoviny.sk) – K účasti na štrajku sa zatiaľ oficiálne prihlásilo 11 285 učiteľov. Títo učitelia sú zo 702 škôl. Informovala o tom Iniciatíva slovenských učiteľov na svojej internetovej stránke www.isu.sk, kde sa učitelia môžu k štrajku prihlásiť cez registračný formulár. O režime školy počas štrajku budú informovať riaditelia škôl na základe počtu zapojených.

Na štrajk učiteľov už začali reagovať aj podnikatelia, ktorí ponúkajú rodičom, že sa postarajú v prípade zatvorených škôl o ich deti. Class jazyková škola napríklad ponúka prostredníctvom sms rodičom starostlivosť o ich deti s aktivitami v angličtine a obedom, pričom od 8:00 do 16:00 stojí táto starostlivosť 20 eur.

Vladimír Crmoman z Iniciatívy slovenských učiteľov dnes vyzval všetkých učiteľov, že sa stále môžu pridať k štrajku. Zároveň ich vyzýva, aby v štrajku vydržali, keďže nebojujú len za seba, ale za prospech celej spoločnosti. Crmoman tiež zdôrazňuje, že vstupujú do neobmedzeného štrajku a sú odhodlaní vydržať do splnenia požiadaviek. Koľko to bude trvať, to podľa neho záleží na vláde. Ako tiež dodáva, účasť je dostatočná na to, aby bolo jasné, že tu je veľký problém, ktorý treba riešiť. Jana Ftáčnik Pastorková z Iniciatívy slovenských učiteľov hovorí, že dôležité pri štrajku bude, koľko budú učitelia schopní vydržať a nepoddať sa nátlaku.

Zástupcovia Iniciatívy slovenských učiteľov sa na rokovaní vo štvrtok 21. januára nedohodli s ministrom školstva Jurajom Draxlerom na podmienkach, ktoré by odvrátili plánovaný štrajk učiteľov. Pedagógovia teda definitívne vstúpia do neobmedzeného štrajku v pondelok 25. januára. Ak daná škola bude zatvorená, mala by to zverejniť na svojej internetovej stránke, prípadne by o tom mali rodičov informovať triedni učitelia ich detí.

Slovenská komora učiteľov a tiež Iniciatíva slovenských učiteľov vládu žiadajú, aby legislatívnymi opatreniami zabezpečila zvýšenie tarifných platov všetkých pedagogických a odborných zamestnancov v regionálnom školstve od 1. januára 2016 o 140 eur. Od 1. januára 2017 následne žiadajú ďalšie zvýšenie o 90 eur. Ďalšou požiadavkou je zvýšenie rozpočtov ministerstva školstva a ministerstva vnútra na rok 2016 o 400 miliónov eur s cieľom vyrovnať existujúce rozdiely vo vybavenosti škôl didaktickými prostriedkami. Poslednou požiadavkou je, aby vláda prijala novelu zákona o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch, ktorou by opätovne zaviedla možnosť získavať kredity overením kompetencií, zrušila sedemročnú obmedzenú platnosť kreditov a obnovila možnosť získavať kredity za rozširujúce štúdium, štúdium v zahraničí a tvorivé aktivity.

Súčasne by tiež novela zaviazala ministra školstva vytvoriť komisiu za účasti stavovských a profesijných organizácií v školstve, ktorá by komplexne prehodnotila systém kontinuálneho vzdelávania a zákon s prihliadnutím na analýzu súčasného stavu.

Odporúčané články

Požiadavky učiteľov nie sú len o platoch, oponuje iniciatíva Vláda zľahčuje situáciu, zdôraznil štrajkujúci učiteľ Kočan

Témy

Diskusia

klop klop mamicka klope na dvere spalne,syncek vstavaj vipi kakaoko a ides do skolicky! Ale mami mne sa nechce chlapci sa mi posmievaju dievcata mi podrazaju nohy a ucitelia si zo mna utahuju a robia srandu. Ale syncek musis ist ved si... ADAGIO rybár 23:35 Súhlasím a dodám,že aj o "modrú" mediálnu propagandu.Veď mediálni sluhovia opozícii pôjdu medzi prvými proti Ficovi. Výhra Smeru v parlamentných voľbách je vlastne ich prehrou. radikalizácia Ficovi radikalizácia nepomôže. Vieme, že pravda je často niekde uprostred, myslím si, že obe strany by sa mali dohodnúť. Hlavne Fico, ktorý má moc, by si mal uvedomiť, že prevažná časť obyvateľov je na strane učiteľov. re didi hlúpi Koľesík - nebuzeruj re dnes Fĺšiak , to len učitelia majú plat do 600 eur a platia za garzónku 250 eur? To oni sú chránený druh a veľká väčšina pracujúcich nežijú zo 600 eur, neplatia 250 eur za bývanie, nepotrebujú sa obliecť, nepotrebujú sa stravovať,...
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Ankety

Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?

Aktuálne témy

Autolike.sk

Dámskajazda

DRAN.sk

NAJKY.sk

Mňamky-recepty

najAPPKY.sk

Podnikam.sk

Byvanie je hra

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...