Na súde pre vojnové zločiny v Bosne dostali listovú bombu

Moslimskí veriaci pochovali 11. júla 2011 v Potocari pri Srebrenici do masového hrobu 613 obetí bosnianskej vojny. Foto: Ilustračné foto SITA/AP

SARAJEVO 2. augusta (WEBNOVINY) – Listovú bombu zaslal v utorok neznámy páchateľ predsedníčke bosnianskeho štátneho súdu, čo podľa jeho hovorkyne dokazuje pokračujúci nátlak na súdny systém krajiny. Štátny súd založený v roku 2005 rieši vojnové zločiny a prípady organizovanej kriminality, pričom srbská časť vedenia Bosny ho považuje za politicky zaujatý voči Srbom. Ako informovala hovorkyňa súdu Manuela Hodžičová, ochranka pri kontrole pošty objavila v utorok granát v balíčku zaslaný predsedníčke súdu Medžide Kresovej. Vyšetrovatelia podľa nej už poznajú totožnosť páchateľa, zatiaľ ju však nezverejnili. Incident sa zaobišiel bez akýchkoľvek zranení.

Republika srbská, ktorá spolu s Moslimsko-chorvátskou federáciou tvorí Bosnu a Hercegovinu, sa dlhodobo sťažuje na činnosť štátneho súdu. Jej vedenie pohrozilo uskutočnením referenda, ktorým chceli zrušiť právomoci súdu na srbskom území krajiny. Tohto úmyslu sa len nedávno vzdali pod tlakom zo strany EÚ, ktorá Bosne pomáha s reformou súdnictva.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom