Na toto sme čakali dlho, reaguje Moskva v súvislos

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
AKTUALIZOVANÉ o 20:44

MOSKVA 17. septembra (WEBNOVINY) – Nech už stálo za rozhodnutím súčasnej americkej administratívy rezignovať na plán vybudovať časti protiraketového štítu s strednej Európe čokoľvek, Rusko je s týmto krokom veľmi spokojné a považuje ho za konkrétny krok k rozvíjaniu dobrých vzťahov s Washingtonom. Oficiálni ruskí predstavitelia sa zhodne a pochvalne vyjadrili na adresu USA ustúpiť od plánov bývalej vlády prezidenta Georgea W. Busha. Tie spôsobili výrazné ochladenie vzťahov medzi oboma veľmocami. Ako sa zdá, situácia sa mení, no obe strany zhodne popreli existenciu akejkoľvek tajnej dohody. Ruské médiá v tejto súvislosti opätovne vytiahli údajný marcový list šéfa Bieleho domu adresovaný jeho ruskému kolegovi. Práve ten mal obsahovať výmennú ponuku – zrušenie štítu za pomoc s Iránom a jeho zbrojným a jadrovým programom. Obe strany to vtedy zhodne odmietli.

„Obamova administratíva nás začína chápať,“ vyhlásil Konstantin Kosačev, predseda zahraničného výboru dolnej komory ruského parlamentu. „Rusko na toto čakalo veľmi dlhý čas. Zdá sa, že zmenu postoja zo strany USA spôsobil triezvejší a objektívnejší odhad sily Iránu,“ podotkol Kosačev. Prokremeľský politický analytik Sergej Markov tento krok nepovažuje iba za pozitívny signál smerom k Rusku, ale podľa neho ide o konkrétny krok, ktorý je pozitívny pre bezpečnosť jeho krajiny. Ako povedal v tejto súvislosti ruský vyslanec pri Severoatlantickej aliancii (NATO) Dmitrij Rogozin, Washington má pre svoje konanie vlastné „politické, technické, vojenské a finančné“ dôvody.

Štít v podobe z roku 2007 definitívne nevybudujeme, povedal Obama

Americký prezident Barack Obama vo štvrtok oficiálne oznámil, že USA v tejto chvíli upúšťajú od pôvodného plánu rozmiestniť v strednej Európe časti svojho protiraketového štítu. Vyjadril sa tak počas krátkeho naživo vysielaného vystúpenia v Bielom dome. Prezident USA ponúkol svoje stanovisko médiám viac ako dvanásť hodín po tom, ako zmenu postoja Washingtonu vo veci štítu telefonicky oznámil premiérovi ČR Janovi Fischerovi. S rovnakou správou sa neskôr obrátil aj na jeho poľského kolegu Donalda Tuska. Vo svojom päťminútovom vystúpení taktiež potvrdil, že o svojich plánoch už informoval aj Severoatlantickú alianciu (NATO) aj ďalších európskych spojencov.

„Najlepším spôsobom, ako zodpovedne zaistiť našu bezpečnosť a bezpečnosť našich spojencov, je rozmiestniť taký obranný raketový systém, ktorý najlepšie zodpovedá hrozbám, ktorým momentálne čelíme. Podoba našej novej raketovej obrany v Európe ponúkne silnejšiu, lepšiu a pohotovejšiu ochranu amerických ozbrojených síl a našich spojencov,“ vyhlásil na margo nových plánov Washingtonu Obama. Ako dodal, nový systém bude zároveň lacnejší, rýchlejší a efektívnejší ako ten, ktorý v roku 2007 navrhla vybudovať administratíva jeho predchodcu Georgea W. Busha.

„(Nový systém) bude vhodnejší a prostredníctvom neho zostaneme verný naším záväzkom chrániť územie USA,“ povedal šéf Bieleho domu. Ako ďalšiu príčinu zmeny amerického rozhodnutia označil zmenu zámerov Iránu, voči ktorému bol štít oficiálne zameraný. Irán sa totiž momentálne nezameriava na vývoj rakiet dlhého doletu, potvrdili to aj americké spravodajské zdroje. Na margo Ruska, ktoré bolo od začiatku tvrdo proti štítu v strednej Európe, povedal, že obavy Moskvy boli neopodstatnené. Zároveň dodal, že víta snahy Ruska zapojiť sa do nového spoločného systému raketovej obrany.

Biely dom vo štvrtok rázne odmietol špekulácie o tom, že za rozhodnutím Spojených štátov nevybudovať časti protiraketového štítu v strednej Európe stojí Rusko. Stanovisko administratívy Baracka Obamu médiám ponúkol hovorca Bieleho domu Robert Gibbs. Ten jednoznačne poprel informácie, že za zmenou plánov Washingtonu je tzv. dohoda quid pro quo, teda niečo za niečo. Gibbs v tejto súvislosti zopakoval, že Moskva nemala žiadny vplyv na vývoj udalostí. Existenciu údajnej tajnej dohody pred pár hodinami poprela aj samotná ruská vláda. „Toto nie je o Rusku. Absolútne nie,“ vyhlásil Gibbs pred novinármi. „Je to o ochrane našej vlasti, o ochrane našich vojakov pôsobiacich za morom… je to o zaistení bezpečnosti pre našich spojencov z Európy a NATO,“ potvrdil hovorca Bieleho domu.

Naozaj to nie je o Rusku, tvrdí Biely dom

Rusko jednoznačne odmieta špekulácie, podľa ktorých Moskva stojí za prekvapivou stratou záujmu Spojených štátov o vybudovanie častí protiraketového systému v strednej Európe. Uviedol to na štvrtkovej tlačovej konferencii hovorca ministerstva zahraničných vecí Andrej Nesterenko. Reagoval tak na správy, podľa ktorých medzi Moskvou a Washingtonom existuje tajná dohoda. Tá údajne hovorí o zmene plánov Washingtonu v súvislosti s vybudovaním časti štítu v Česku a Poľsku, výmenou za ukončenie ruskej pomoci Iránu v oblasti vývoja rakiet dlhého doletu a jadrových zbraní. Rusko pritom proti radaru v ČR a raketovej základni v Poľsku dlhodobo vehementne protestovalo a považovalo ho za provokáciu zo strany vtedajšej administratívy Georgea W. Busha. Zároveň ho označilo ako priame ohrozenie svojej bezpečnosti.

SÚVISIACE ČLÁNKY

Pozemný protiraketový systém bude v Európe v roku 2015

Zrušenie štítu je podľa Varšavy zlyhaním politiky USA v strednej Európe

Moskva odmieta akúkoľvek tajnú dohodu s USA o štíte

SITA/AP/AFP

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Barack ObamaDmitrij Rogozin