Z čínskej rakety Dlhý pochod 5B na Zem dopadol poriadny kus vesmírneho odpadu

Čchang čeng 5B (Dlhý pochod 5B)
Čínska raketa Čchang-čeng 5B (Dlhý pochod 5B). Foto: ilustračné, Guo Cheng/Xinhua/AP

V pondelok dopadol do Atlantického oceána jeden z najväčších nekontrolovaných kusov vesmírneho odpadu za ostatné tri desaťročia.

Jadro čínskej rakety Čchang-čeng 5B (Dlhý pochod 5B), ktorá 5. mája vyniesla na orbitu prototyp novej vesmírnej lode, preletel priamo ponad Los Angeles a New York a napokon po 17:30 stredoeurópskeho letného času dopadol do Atlantiku pri pobreží západnej Afriky. Informuje o tom televízia CNN.

Štvrtý najväčší kus odpadu

Takmer 18-tonová časť rakety je najväčší kus vesmírneho odpadu, ktorý nekontrolovateľne dopadol na Zem, od roku 1991 a štvrtý najväčší vôbec.

Väčšie boli len vesmírna stanica Skylab v roku 1979, časť rakety, ktorá vyniesla Skylab, v roku 1975 a orbitálna stanica Saľut 7 v roku 1991.

Do zoznamu by sa dal podľa CNN zaradiť aj havarovaný raketoplán Columbia z roku 2003, ktorý začal byť nekontrolovateľný pri pristávaní na Zem.

Ťažko predpovedateľný dopad

Návrat objektu a miesto jeho dopadu bolo do poslednej chvíle ťažké predpovedať. „Problémom je, že prechádza atmosférou horizontálne a veľmi rýchlo a je náročné predpovedať, kedy napokon dopadne,“ uviedol pre CNN astronóm Jonathan McDowell z amerického Centra pre astrofyziku Harvardovej univerzity a Smitshonovho inštitútu.

Dopad do Atlantického oceána pri pobreží Mauritánie neskôr potvrdilo americké ministerstvo obrany.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jonathan McDowell