Naď hovoril s Petridesom aj o provokáciách zo strany Turecka a podpísal dohodu o vojenskej spolupráci

Jaroslav Naď
Minister obrany Jaroslav Naď. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.
  • aktualizované 29. júla 16:49

Slovensko a Cyperská republika uzavreli dohodu o vojenskej spolupráci. Tá umožní ďalšie prehlbovanie spolupráce v oblasti výcviku, spolupráce a modernizácie ozbrojených síl a obranného priemyslu.

Memorandum o porozumení podpísal na zahraničnej ceste na Cypre minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO) a minister obrany Cyperskej republiky Charalambos Petrides.

Naď vyzdvihol, že Slovensko a Cyprus podpísali memorandum prvýkrát po 20 rokoch pôsobenia Ozbrojených síl SR na mierovej misii UNFICYP na Cypre. „Slovenský obranný priemysel je úspešný na Cypre. Sú tu húfnice Zuzana prvej generácie. Náš obranný priemysel má záujem ich jednak modernizovať a dodávať nové Zuzany,“ povedal Naď.

Silné bilaterálne vzťahy

Ako uviedol Petrides na spoločnom vyhlásení, ministri sa rozprávali aj o „eskalovaných provokáciách zo strany Turecka“.

„Chcel by som vysloviť hlbokú vďačnosť za hodnotný príspevok slovenského kontingentu za posledných 20 rokov. Je to dôležitý príspevok k mieru a stabilite, ktorá je v súčasnosti dôležitá pre narastajúce provokácie tureckých okupačných síl,“ dodal.

Cyperský šéf rezortu obrany ocenil silné bilaterálne vzťahy a prepojenia v oblasti obrany a bezpečnosti medzi Slovenskom a Cyprom. Partneri debatovali aj o hybridných hrozbách. „Obe naše krajiny sú cieľmi hybridných operácií proti našej bezpečnosti,“ vysvetlil Naď.

Jedna z najstarších mierových misií OSN

Mierová misia UNFICYP je jednou z najstarších mierových misií OSN a trvá nepretržite od roku 1964.

Jej cieľom je udržiavať status quo vo vnútri nárazníkovej zóny, zabezpečiť dodržiavanie prímeria medzi znepriatelenými stranami, prispieť k obnove a udržaniu práva a poriadku na ostrove a vykonávať humanitárne úlohy. Zároveň od roku 1974 separuje ozbrojené sily nachádzajúce sa na ostrove v operačnom priestore nárazníkovej zóny UNFICYP.

Slovensko pôsobí v misii od 27. mája 2001. Aktuálne slúži v rámci misie UNFICYP 238 príslušníkov OS SR, z toho 24 žien. Ide o 39. rotáciu OS SR. Vojaci sú nasadzovaní na 12 mesiacov. Doteraz sa v misii vystriedalo už 3 885 slovenských profesionálnych vojakov, z toho 213 vojačiek.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Charalambos PetridesIngrid GjerdeJaroslav NaďMartina Kovaľ Kakaščíková
Firmy a inštitúcie Organizácia Spojených národov (OSN)Ozbrojené sily SR