Nadácia VÚB prináša hosťovanie profesora Picklesa na EUBA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nadácia VÚB logo štvorec
Nadácia VÚB logo štvorec

BRATISLAVA 28. novembra (WBN/PR) – Americký geografický ekonóm John Pickles je v zimnom semestri 2013/14 hosťujúcim profesorom na Ekonomickej univerzite v Bratislave. V rámci svojho pobytu, ktorý je súčasťou projektu Nadácie VÚB – Hosťujúci profesor, uskutočňuje vedecký výskum, ale najmä prináša vedomosti a skúsenosti z domovskej univerzity v Severnej Karolíne.

Profesor Pickles po niekoľko mesačnom pobyte a hosťovaní na Ekonomickej univerzite uverejňuje svoje zistenia a výsledky výskumu. „Najzrejmejšia geografická hrozba priemyslu na Slovensku je zvyšovanie objemu nízkonákladových ponúk z Ázie. Po roku 2004, sa export z Ázie dramaticky zvýšil. Veľké firmy so schopnosťou produkovať veľké objednávky za nízke ceny vytlačili z trhu veľa menších výrobcov, a to najmä v menších krajinách,“ vysvetľuje hosťujúci profesor Pickles.

Za najúspešnejšie firmy na Slovensku považuje tie, ktoré investovali nielen do modernizácie priemyslu, ale aj do rozvoja pracovných síl a zamestnávania. Tieto firmy sa zamerali na zabezpečenie celoročnej zamestnanosti a poskytovanie benefitov a miezd, ktoré presahovali požadované minimum. Taktiež spolu s kolegami z Ekonomickej univerzity zistil, že mnoho týchto firiem využívalo pomoc štátu v podobe vzdelávacích a rekvalifikačných programov, v dôsledku čoho veľa pracovníkov stratili, pretože odišli do lepšie platených sektorov. Najväčšia potreba v priemysle je podporiť technickú modernizáciu a modernizáciu pracovnej sily, inovovať dizajn produktov a ich kvalitu. V iných krajinách takéto možnosti poskytujú štátne iniciatívy, priemyselné asociácie a univerzitné výskumné centrá. Na Slovensku sú takéto iniciatívy vyvinuté vo veľmi malom počte.

Hosťovanie zahraničných profesorov je formou zvyšovania kvality výučby na domácich univerzitách. Nadácia VÚB preto vyhlasuje výzvu pre slovenské vysoké školy ekonomického smeru na podanie projektu, v ktorom si môžu vybrať zahraničného profesora na obdobie jedného semestra. Počas štyroch rokov program Hosťujúci zahraničný profesor priniesol na Slovensko odborníkov na mikroekonomiku poľnohospodárstva, ekonomický rozvoj a podnikanie žien, medzinárodné financie alebo finančnú matematiku. Na Slovensko prišli z USA, Francúzska, Veľkej Británie a Maďarska.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať