Nadal do 3. kola US Open, v tajbrejku otáčal z 1:5

Nadal

NEW YORK 4. septembra (SITA, AP) – Najvyššie nasadený španielsky tenista Rafael Nadal postúpil do 3. kola dvojhry mužov na záverečnom grandslamovom podujatí sezóny US Open (celková dotácia 22,668 milióna USD, tvrdý povrch DecoTurf II vonku), keď v piatkovom nočnom súboji 2. kola zdolal Uzbeka Denisa Istomina za 164 minút 6:2, 7:6 (5), 7:5. Súperom Nadala v súboji o postup do osemfinále bude Francúz Gilles Simon.

Po hladko získanom úvodnom dejstve sa hra vyrovnala a čoskoro 24-ročný rodák z ruského Orenburgu Istomin napokon celkom solídne potrápil jedného z najväčších favoritov na celkový triumf. Nadal musel na dvorci stráviť takmer tri hodiny, no set svojmu súperovi neprepustil. Španielsky bojovník úspešne odvracal všetkých sedem brejkbalov Uzbeka (sám využil 3 zo 6 možností na prerazenie podania) a famóznym spôsobom sa dostal aj z nepriaznivého stavu 1:5 v tajbrejku druhého setu. Finalista minulotýždňového prípravného turnaja v New Havene Istomin (39. v počítačovom poradí ATP) zdolal svojho slávneho súpera na esá 10:8 a vo víťazných úderoch zaostal len tesne (30:32). Rozdeľovou štatistikou však boli tradične nevynútení chyby: u Istomina 40, zatiaľ čo u Nadala 25.

„Nebavme sa o mojom prípadnom titule, lebo v danej chvíli som rád, že mám tento nesmierne náročný duel úspešne za sebou,“ odbíjal Nadal početné otázky médií, či sa cíti na celkové víťazstvo, no napokon pokračoval: „Áno, bol by to sen, keby sa mi podarilo po Roland Garros a Wimbledone triumfovať aj na US Open, ale tento cieľ je vzdialený ešte päť zápasov. Ten dnešný bol veľmi ťažký, lebo súper hral bez zábran a po finále v New Havene mu nechýbalo sebavedomie. V tajbrejku druhého setu som mal aj kus šťastia.“

Nadal v stretnutí proti Istominovi prekvapil nielen účinnosťou svojho podania, ale aj jeho rýchlosťou. V jednej chvíli zaservoval rýchlosťou 134 míľ, čo predstavuje 216 km/h, a to nie je u neho zvykom. „Pracoval som na tom, aby som podanie zlepšil aj po tejto stránke,“ komentoval Nadal.

Dvadsaťštyriročný španielsky ľavák vlastní osem grandslamových titulov, ale ten z New Yorku mu ako jediný v zbierke z elitnej úrovne chýba a rád by ju skompletizoval už v tomto roku. Víťazstvom nad Istominom predĺžil rodák z Manacoru na ostrove Mallorca sériu víťazných stretnutí na grandslamových turnajoch na šestnásť. Nadal v tomto roku piatykrát triumfoval na Roland Garros v Paríži a pridal aj druhý titul zo slávnej wimbledonskej trávy.