Nadal po dráme do finále dvojhry ATP World Tour Finals

Rafael Nadal
Rafael Nadal Foto: SITA/AP

LONDÝN 27. novembra (WEBNOVINY) – Španielsky tenista Rafael Nadal nasadený ako prvý zvíťazil v úvodnom sobotňajšom semifinále dvojhry na „výberovom“ šampionáte ATP World Tour Finals v Londýne (21. – 28. novembra, celková dotácia 5,07 milióna USD, tvrdý povrch v hale O2 Arene) nad domácim Andym Murrayom, päťkou turnaja, za 192 minút po obrovskej dráme 7:6 (5), 3:6, 7:6 (6). V tajbrejku tretieho setu pritom prehrával 1:4, predtým nevyužil jeden mečbal na príjme.

Už od 16. septembra istý koncoročný líder svetového rebríčka Nadal si v nedeľňajšom finále od 18.30 h SEČ zmeria sily s úspešným z neskoršieho sobotňajšieho semifinále (začiatok nie pred 21.00 h SEČ) medzi štvornásobným víťazom tohto prestížneho podujatia Rogerom Federerom zo Švajčiarska a predvlaňajším šampiónom ešte z čínskeho Šanghaja, Srbom Novakom Djokovičom.

„Dnes som odohral jeden z najlepších zápasov mojej kariéry,“ vyhlásil olympijský šampión z Pekingu 2008 i spoludržiteľ Davisovho pohára Nadal.

Trojnásobný grandslamový víťaz z tejto sezóny Nadal (primáty z Roland Garros, Wimbledonu a US Open) bol väčšinu zápasu pasívnejším hráčom a inkasoval 22 es, ale zdolaný si neodpustil väčšie výkyvy a vplyvnejšie zaváhania. V tajbrejku rozhodujúcej časti premrhal Murray trojbodový náskok (nielen 4:1*, ale aj ešte sľubnejších *3:0). Predtým vyrovnal z 3:5 na 5:5 na gemy, ako podávajúci v deviatej hre dokonca odvrátil mečbal, keď Španiel nezvládol príjem druhého podania. V jedenástej hre mal favorit brejkbal na 6:5, dostal jubilejné 20. eso. Neskôr pri celkovo tretej možnosti zavŕšiť zápas vytiahol Nadal víťazný obiehaný krížny forhend.

Dvojnásobný grandslamový finalista Murray dominoval na „winnery“ 53:32, ale zároveň mal pri aktívnejšom a riskantnejšom prejave aj menej pevnú ruku (nevynútené chyby 47:35). Hostiteľ zvládol 14 zo 17 zákrokov pri sieti, postupujúci 13 z 18. Murray dovedna nazbieral o 5 loptičiek viac (114:109). Zužitkoval 3 z 8 brejkbalov, súper premenil 1 z 5 možností. Brit si od stavu 6:7 (5), 2:3 a servis pripísal vďaka ofenzívnej a v tejto fáze duelu prakticky aj neomylnej hre 5 gemov bez prerušenia. Ako returnujúci v druhej hre tretej časti viedol 30:0, nič z toho nevyťažil. V treťom geme mal Murray náskok 40:15, ale stratil servis najmä vinou dvoch absolútne nezvládnutých dropšotov. Nadal potvrdil na 3:1 cez 15:30 (po dvojchybe) a v šiestom geme sa dokonca dostal z dvoch brejkbalov v rade, ale v desiatej hre už neodolal tlaku Brita, ktorý premenil hneď prvú šancu bekhendovým obhodením popri čiare – 5:5 na gemy.

Domáci tenista bol pred rozuzlením o čosi presvedčivejší, lenže Španiel napokon pripomenul svoju povestnú mentálnu silu i schopnosť predviesť vrcholné údery v najdôležitejších stavoch. Pri skóre 5:5 v tajbrejku, ktorému predchádzala Britova lacná forhendová chyba, si Murray náhlym protipohybom v ťažkej defenzívnej situácii natiahol slabiny a chvíľku mu trvalo, kým sa postavil. Na podaní za stavu 5:6 vymazal mečbal odvážnym náznakom útoku, ktorým vyprovokoval Nadala bez rovnováhy a značne vzadu k chybe pri pokuse o bekhendové krížne obhodenie. Nasledoval kvalitný Britov servis, ale hneď po ňom prehnane prísny forhend do voľnejšieho rohu – 6:7*. Murray, ktorý si viackrát v kľúčových situáciách zamenil uvoľnenosť s laxnosťou, sa na príjme dostal do výmeny, v nej sa však iba bránil a neutrálnym „krátkym“ úderom nabil súperovi na nekompromisné zakončenie.

Vo vstupnom sete boli obaja aktéri plní síl a na podaní prakticky neohrození. V tajbrejku sa náhle oveľa zdržanlivejší Murray dotiahol z 2:5 na 5:5 vo výmene s 36 údermi a nádhernou bekhendovou volejovou bodkou, lenže po ťarchou setbalu a cez druhý servis neubehal enormný tlak – 6:7 (5) za 59 minút. Vo fáze, ktorá od polovice druhého dejstva jednoznačne patrila Murrayovi, zaznamenal sympaticky v tento deň nezlomný Brit 17 bodov z 23 fiftínov. Predtým za stavu 6:7 (5), 0:1 čelil dvom brejkbalom v rade, prvým v celom dueli pred 17 500 divákmi. Odvrátil ich, a hoci v siedmom geme pustil Španiela z 0:40 na zhodu, štvrtý brejkbal premenil elegantným bekhendovým krížnym švihom. Ešte jeden brejk zvládol na 6:3 forhendovou dobre načasovanou kontrou popri čiare.

Dvadsaťštyriročný ľavoruký Malorčan upravil skóre zo vzájomných súbojov na 9:4, na „harde“ vedie oveľa miernejšie 5:4. O rok mladšiemu rodákovi zo škótskeho Dunblane sa revanšoval za augustovú semifinálovú prehru z kanadského Toronta.

Do finále na tzv. Masters sa Nadal prebojoval premiérovo v kariére. Ide o poslednú naozaj významnú trofej, ktorá mu chýba v zbierke. V rokoch 2006 a 2007 stroskotal v semifinále, čo dosiaľ bolo jeho dvojnásobné maximum, v sezóne 2008 zo zdravotných dôvodov chýbal a vlani – už takisto v britskej metropole – nezískal ani set. Do tohto víkendu posledným Španielom vo finále ATP World Tour Finals bol v roku 2007 David Ferrer a šampiónom v sezóne 1998 Alex Corretja, ktorý teraz patrí do Murrayovho realizačného tímu.

Dvojhra – semifinále:

Rafael Nadal (1-Šp.) – Andy Murray (5-V. Brit.) 7:6 (5), 3:6, 7:6 (6) za 192 minút