Nadal s druhým triumfom na ATP Tour Finals

Nadal
Španielsky tenista Radael Nadal po víťazstve nad Srbom Novakom Djokovičom Foto: SITA/AP

LONDÝN 24. novembra (WEBNOVINY) – Španielsky tenista Rafael Nadal opäť potvrdil, že post svetovej jednotky vo dvojhre mu patrí právom. Po stredajšom víťazstve nad Srbom Novakom Djokovičom 7:5, 6:2 za 112 minút je už veľmi blízko k postupu do semifinále na koncoročnom „výberovom“ podujatí ATP World Tour Finals v Londýne (21. – 28. novembra, celková dotácia 5,07 milióna USD, tvrdý povrch v hale). Nadal si v A-skupine v O2 Arene zaplnenej 17 000 divákmi pripísal už druhé víťazstvo, usadil sa na čele a v piatok mu za istých okolností v súboji proti Čechovi Tomášovi Berdychovi stačí aj prehra. Práve Berdych v stredu sympaticky obnovil svoje postupové šance, keď zdolal Američana Andyho Roddicka za 85 minút 7:5, 6:3. Nádej na semifinále má ešte aj Roddick, ale v piatok musí zdolať Djokoviča 2:0 na sety a spoliehať sa na to, že Nadal neprepustí Berdychovi ani set. Je všeobecne známe, že 24-ročný ľavák z Malorky Nadal prišiel tento rok do britskej metropoly s ambíciou celkového víťazstva, lebo práve majstrovský turnaj elitnej osmičky singlistov mu zatiaľ ako jediný z veľkých svetových podujatí odoláva. Deväťnásobný grandslamový šampión Nadal zvíťazil v sezóne 2010 piatykrát na Roland Garros, druhýkrát vo Wimbledone a získal aj premiérový titul na US Open.

Prvý set reprízy finále tohtoročného US Open medzi Nadalom a Djokovičom mal vyrovnaný priebeh. Prvý bol o brejk vpredu Nadal, ale 23-ročný srbský zverenec slovenského trénera Mariána Vajdu okamžite vyrovnal na 3:3. Zápas sa lámal v záver prvého setu, keď Djokovič v 11. geme druhýkrát prehral svoje podanie a vzápätí nevyužil ani jeden z trojice brejkbalov pri servise súpera. Nadal po zisku úvodného setu 7:5 a Djokovičovom viacnásobnom ošetrovaní (mal najmä problémy s okom) nadobudol výraznú hernú prevahu na dvorci a v druhom dejstve prevýšil súpera najmä fyzicky. Prvý gem povolil akoby vysilenému Srbovi až pri jasnom náskoku 4:0. Mečbal si za stavu 5:2 vypracoval esom a hneď ho aj premenil. Bol to 23. vzájomný duel oboch hráčov a 16. víťazstvo Nadala. „Hral som veľmi dobre, mám dve víťazstvá a dobrú východiskovú pozíciu v skupine,“ spokojne konštatoval Nadal a k zápasu ešte doplnil: „Najmä v prvom sete som výborne podával a na rozdiel od prvého duelu proti Roddickovi našiel aj rytmus na forhende. Táto pozítívna zmena ma veľmi teší.“

Nadal a Djokovič zahrali v stretnutí rovnaký počet víťazných úderov (17:17), ale v nevynútených chybách tradične dominoval ľavoruký Španiel (15:31), ktorý navyše povolil súperovi premeniť len jednu z piatich príležitostí na brejk. „Ťažko sa mi o tom hovorí, ale mal som problém s kontaktnou šošovkou. Viem, že niečo také by sa na tejto úrovni nemalo stávať, ale stalo sa. Neposlúchalo ma pravé oko a od stavu 5:5 som nemohol poriadne hrať. Nevidel som loptičku dostatočne dobre, najmä pri returnoch,“ sťažoval sa Djokovič. Srbský tenista ukončil zápas bez energie, ale turnaj ešte určite predčasne nezabalil. „Pôjdem za lekárom a snáď to bude o dva dni v poriadku. Stále som v hre a mám veľkú šancu kvalifikovať sa do semifinále. Len dúfam, že to s tým okom nie je nič vážnejšie,“ dodal zverenec Mariána Vajdu.

Pre 25-ročného Berdycha je triumf nad o tri roky starším Roddickom (kariérna bilancia z pohľadu Čecha 3:6 a v roku 2010 1:3) vôbec prvým víťazným zápasom na elitnom turnaji najlepšej osmičky singlistov na svete, kde v tomto roku debutuje. Rodák z Valašského Meziříčí ušiel skúsenejšiemu súperovi v prvom dejstve za stavu 4:5 z dvoch setbalov a vzápätí mentálne posilnený dotiahol sériou troch gemov set do víťazného konca. V druhom sete sa Roddick druhýkrát v zápase potkol pri podaní v piatom geme (odniesla si to aj jeho raketa) a vzápätí jeho súper zvýšil na 4:2. Tento náskok bol už dostatočný a čoraz viac herne dominantnejší a psychicky uvoľnenejší český tenista napokon za stavu 5:3 pri podaní čoraz viac frustrovaného súpera využil hneď prvý mečbal. „Nakopli ma odvrátené setbaly, to mi zdvihlo sebavedomie a odvtedy som hral už len lepšie a lepšie,“ pripomenul Berdych.

Roddick, ktorý spočiatku diktoval tempo, sa počas celého stretnutia dostal iba k dvom brejkbalom a zároveň už spomenutým setbalom, ktoré nevyužil. Od konca prvého setu bol jeho súper pri podaní oveľa istejší a z I. servisu mal celkovo bodovú úspešnosť až 90%. Berdych napokon prekonal Roddicka vo víťazných úderoch úplne jednoznačne 28:15, na nevynútené chyby to bolo 27:16 z pohľadu českého hráča. „Nemyslím si, že môj súper šiel do toho s nejakou veľkou vierou vo svoje sily. Ja som to však nevyužil. Počas zápasu mu však sebavedomie neustále rástlo. Pri setbaloch som mal veľkú šancu, ale po dobrom returne som to už nezakončil. Pri druhom setbale som podcenil jeho forhend. Mal som ísť do toho,“ poznamenal Roddick.

Štvorhra – B-skupina – súhrn:

Daniel Nestor, Nenad Zimonjič (2-Kan./Srb.) – Maheš Bhupáthí, Max Mirnyj (3-India/Biel.) 7:6 (5), 7:6 (1) za 94 minút

Wesley Moodie, Dick Norman (7-JAR/Belg.) – Lukasz Kubot, Oliver Marach (5-Poľ./Rak.) 6:1, 6:3 za 69 minút

Tabuľka B-skupiny:

1. Nestor, Zimonjič 2 2 0 4:0 26:15 4 – istý postup do semifinále z prvého miesta

2. Bhupáthí, Mirnyj 2 1 1 2:2 25:24 2

3. Moodie, Norman 2 1 1 2:2 15:16 2

4. Kubot, Marach 2 0 2 0:4 14:25 0