Nadal sa dostal piatykrát do štvrťfinále na Australian Open

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nadal
Rafael Nadal Foto: SITA, AP

MELBOURNE 24. januára (WEBNOVINY) – Španielsky tenista Rafael Nadal postúpil už do štvrťfinále dvojhry mužov na úvodnom grandslamovom turnaji roka Australian Open v Melbourne (celková dotácia 25 005 635 AUD, tvrdý povrch Plexicushion vonku). Turnajová aj svetová jednotka Nadal zdolal v záverečnom súboji pondelkového programu osemfinálového 4. kola nasadenú pätnástku, Chorváta Marina Čiliča bez väčších problémov za 151 minút 6:2, 6:4, 6:3.

Nadal sa prebojoval v Melbourne Parku medzi najlepšiu osmičku piatykrát v rade

V roku 2009 dotiahol svoje snaženie na južnej pologuli zatiaľ jediný raz do úplného konca, keď sa stal celkovým víťazom. Rok predtým sa lúčil v semifinále, predtým vo štvrťfinále, rovnako ako vlani. Bol to v pondelok už 25. zápas v rade na turnaji veľkej štvorky, ktorý Nadal neprehral. V tomto smere sa zaradil na 3. miesto v historických tabuľkách po boku legendárnych Američanov Peta Samprasa a Jimmyho Connorsa. Na čele tróni Austrálčan Rod Laver s 29-zápasovou šnúrou (trvala od Australian Open 1969 do Wimbledonu 1970), druhý je Federer s 27 víťaznými zápasmi v neprerušenom slede. Ako je známe fenomenálny ľavák z ostrova Mallorca triumfoval vlani na Roland Garros, Wimbledone aj US Open. Naposledy sa na elitnej úrovni netešil zo zápasového víťazstva práve vlani na Australian Open, kde vo štvrťfinále skrečoval zápas Andymu Murrayovi. Nadal bojuje v Melbourne o svoj druhý austrálsky a celkovo desiaty grandslamový primát.

Proti Čiličovi bol Nadal dominantným hráčom od začiatku do konca duelu. Mal až 94-percentnú úspešnosť pri sieti, súpera dovedna päťkrát brejkol, zatiaľ čo svoje podanie nepustil z rúk ani raz. Takmer dvojmetrový Chorvát nemal španielskemu ľavákovi herne čím ublížiť. Popri 32 víťazných úderoch spáchal 48 nevynútených chýb (bilancia 48:21) a svoje grandslamové maximum – semifinále spred roka pri rieke Yarra zatiaľ nezopakuje. „Som rád, že som sa dnes príliš nezapotil a vyhral relatívne hladko. Podal som zrejme svoj najlepší výkon v tomto roku v Austrálii. Fyzicky je to z môjho pohľadu zo dňa na deň lepšie a teším sa na ďalšie zápasy,“ povedal Nadal v prvom pozápasovom interview na kurte do mikrofónu Jima Couriera.

Dolgopolov
Foto: SITA, AP

Dolgopolov skolil favorizovaného Söderlinga

V pondelňajšom stretnutí osemfinálového 4. kola dvojhry mužov na úvodnom grandslamovom turnaji sezóny Australian Open v Melbourne zvíťazil ukrajinský tenista Alexandr Dolgopolov nad favorizovaným Švédom Robinom Söderlingom nasadeným ako štvrtým za 156 minút 1:6, 6:3, 6:1, 4:6, 6:2. V Aréne Roda Lavera mal po polhodinke manko setu a brejku, ale potom absolútne poprel papierové prognózy i počiatočný vývoj, ktorý ich potvrdzoval.

Murrayovi stačili na Melzera iba tri sety

Vlaňajší miestny finalista Brit Andy Murray si následne na rovnakom kurte poradil s rakúskym ľavákom Jürgenom Melzerom, k 31. januáru novým členom Top 10, za 104 minút veľmi presvedčivo 6:3, 6:1, 6:1. Premenil polovicu zo 14 brejkových možností, sám odvrátil 7 z 8 hrozieb. Servis stratil iba v otváracom dejstve za stavu 3:1, okamžite však odpovedal únikom na 4:2, odvtedy pustil súperovi už iba 3 gemy. Rodák zo škótskeho Dunblane sa môže pochváliť vynikajúcim pomerom „winnerov“ a nevynútených chýb 30:10, zdolaný skončil na hodnotách 21:27. Premožiteľ Karola Becka z 1. kola Murray dal 13 es a na returne si pripísal 56 % fiftínov.

Nad Dolgopolov vedie Murray v bilancii zo vzájomných duelov 1:0

Už v sezóne 2006 ho zdolal na antuke v rámci Davisovho pohára 6:3, 6:4, 6:2. Proti 29-ročnému semifinalistovi vlaňajšieho parížskeho Roland Garros Melzerovi (11.) upravil zverenec Alexa Corretju na 5:0. Predtým sa naposledy stretli predvlani práve na AO a Murray takisto potreboval iba tri dejstvá (7:5, 6:0, 6:3). Teraz je zatiaľ bez straty setu na celom turnaji, ba aj v tejto sezóne, v ktorej začal troma suverénnymi singlovými úspechmi na Hopmanovom pohári miešaných reprezentačných družstiev v Perthe, kde bol partnerom Laury Robsonovej.

„Už vlani som tu hral jeden z najlepších tenisov v mojej doterajšej kariére. Aj teraz cítim loptičku naozaj dobre a dúfam, že mi to vydrží. Nechcem sa však nechať uniesť, ešte nikdy som sa na takto významnom fóre nepresadil naplno,“ pripomenul Murray.

Dvadsaťdvaročný 46. hráč renkingu Dolgopolov nastrieľal presne 50 „winnerov“, zdolaný urobil 51 nevynútených chýb. Finalista ostatných dvoch ročníkov parížskeho Roland Garros Söderling si za stavu *4:1 vo štvrtom sete vyžiadal ošetrenie pravého chodidla a hneď po ňom stratil servis. Ešte si síce vynútil rozhodujúce dejstvo a na jeho začiatku dokonca prerazil súperov servis, vzápätí si však svižnejší a úderovo spoľahlivejší Ukrajinec s „bekhamovskou“ čelenkou pripísal 4 gemy v rade. V ôsmej hre sa dokonca vyhol nepríjemnej úlohe podávať na triumf. Forhendovým returnom popri čiare si vypracoval už štvrtý mečbal v tomto geme a Švéd mu ho sám premenil krížnym forhendom do siete.

Murray
Foto: SITA, AP

Zverenec Jacka Readera Dolgopolov je len druhým Ukrajincom vo štvrťfinále na niektorej zo súčastí „veľkej štvorky“. Na južnej pologuli sa medzi najlepších osem dostal v roku 1995 Andrej Medvedev, potom finalista parížskeho Roland Garros 1999. Kuriozitou je fakt, že práve Medvedeva trénersky viedol Dologopolovov otec.

„Pokúšal som sa brnkať na Robinove slabiny a hrať tak, aby mu to čo najmenej sedelo. Ak sa mi potom naskytli šance na víťazné údery, dostával som sa k mojej hre. Súper má jedno z najtvrdších podaní na okruhu, ale mne sa darilo dobre čítať jeho údery,“ skonštatoval Dolgopolov. K svojej mladosti v blízkosti veľkých mien „bieleho športu“ s úsmevom uviedol: „Samozrejme, že to bola pekná doba. Možno som bol pre niektorých vtedajších hráčov trochu otravným elementom, ale išlo o naozaj pekný začiatok kariéry.“

„Pokúšal som sa brnkať na Robinove slabiny a hrať tak, aby mu to čo najmenej sedelo. Ak sa mi potom naskytli šance na víťazné údery, dostával som sa k mojej hre. Súper má jedno z najtvrdších podaní na okruhu, ale mne sa darilo dobre čítať jeho údery,“ skonštatoval Dolgopolov. K svojej mladosti v blízkosti veľkých mien „bieleho športu“ s úsmevom uviedol: „Samozrejme, že to bola pekná doba. Možno som bol pre niektorých vtedajších hráčov trochu otravným elementom, ale išlo o naozaj pekný začiatok kariéry.“

„Bez diskusie je to najcennejšie víťazstvo v mojej doterajšej kariére. Navyše, uspel som v druhom päťsetovom zápase v rade. Fyzicky sa však cítim dobre a som rád, že pomaličky zbieram triumfy nad hráčmi takéhoto kalibru. Mojím cieľom je dostať sa do Top 20, Top 10. Ak ho chcem dosiahnuť, potrebujem práve úspechy proti špičkovým tenistom. Som v tejto chvíli naozaj šťastný,“ vyhlásil Dolgopolov, ktorý si v 3. kole poradil s miestnym finalistom spred troch sezón Joom-Wilfriedom Tsongom z Francúzska.

„Nezačal som dobre, veľmi zle som podával. V prvom sete som sa trápil a bol som aj o brejk dolu v druhom. Nejako sa mi však podarilo pozviechať, postupne som hral čoraz lepšie,“ skonštatoval Ukrajinec.

„Severan“ odmietol vyhovárať sa na zdravotné ťažkosti: „Mám pľuzgier na prste, ale nejde o nič vážne. Samozrejme, trochu to bolí, nebolo to však prehnané zlé. Herne som sa však trápil počas celého zápasu. Vyhral som prvý set, ale nemohol som za to vďačiť kvalitnému vlastnému výkonu. Súperovi chvíľu trvalo, kým sa dostal do zápasu, postupne si však počínal čoraz lepšie, čo dnes nebol môj prípad. Nepodcenil som ho, ale nedarilo sa mi, nemal som na kurte dobrý pocit.“

„Možno som dnes pri troche šťastia mohol odísť ako víťaz, ale musím uznať, že súper bol lepší. Je to dobrý hráč. Má skvelý bekhend, veľmi dobre sa hýbe, disponuje výbornou obranou i protiútokom. Má fakt solídnu šancu niečo dosiahnuť,“ uznal Söderling.

Posledným tenistom, ktorý získal titul v Melbourne Parku okamžite pri svojej premiére, je Američan Andre Agassi už od sezóny 1995. Debut naposledy pretavil do štvrťfinálovej účasti Francúz Nicolas Escudé v roku 1998.

Dvadsaťšesťročnému zverencovi Claudia Pistolesiho Söderlingovi sa na tomto podujatí nikdy príliš nedarilo. Už osemfinále totiž bolo jeho novým miestnym rekordom, ba dokonca o dve kolá. Posledným Švédom v melbournskom štvrťfinále aj po pondelku je Thomas Johansson, ktorý v predmetnej sezóne 2002 napokon aj získal titul. Söderling mal tohtoročnú zápasovú bilanciu 8:0 (získal titul na prípravnom turnaji v Brisbane), a to bez straty setu. V „maratónoch“ má aktuálne skóre 7:9, Dolgopolov sa dostal na 3:1.

Ferrer
Foto: SITA, AP

Ferrer v osemfinále zastavil kvalifikanta Raonica

Španielsky tenista David Ferrer nasadený ako siedmy druhý raz vo svojej kariére po sezóne 2008 postúpil do štvrťfinále dvojhry mužov na úvodnom grandslamovom turnaji roka Australian Open v Melbourne (17. – 30. januára, celková dotácia 25 005 635 AUD, tvrdý povrch Plexicushion vonku). V pondelňajšom zápase osemfinálového 4. kola si poradil s kanadským kvalifikantom balkánskeho pôvodu Milosom Raonicom za 156 minút 4:6, 6:2, 6:3, 6:4.

Semifinalista newyorských US Open 2007 a dokonca finalista šampionátu ATP World Tour Finals v rovnakej sezóne Ferrer si medzi najlepšími ôsmimi zmeria sily s Rafaelom Nadalom. Dvadsaťosemročný Valencijčan Ferrer má proti lídrovi svetového rebríčka Nadalovi skóre 3:11 aj vinou platnej série siedmich nezdarov. Naposledy sa stretli vlani vo finále na antuke v Ríme (5:7, 2:6). Nad vlaňajším semifinalistom z Melbourne Parku Čiličom vedie Ferrer 3:1. Za kratší koniec ťahal iba pri ich premiérovom dueli predvlani práve na medzinárodných otvorených majstrovstvách Austrálie.

Pre účastníka novembrového londýnskeho „výberového“ koncoročného turnaja Ferrera je pondelňajší úspech okrúhlym 150. na „harde“. V sezóne 2011 má zápasovú štatistiku 8:0 po tom, ako získal trofej na prípravnom podujatí v novozélandskom Aucklande. Španiel dosiahol svoj 17. úspech bez prerušenia proti kvalifikantom, odkedy ho v roku 2008 v holandskom Rotterdame zdolal Nemec Mischa Zverev. Derby Ferrer – Nadal bude prvým španielskym v melbournskom štvrťfinále od roku 1997, keď Carlos Moya zdolal Felixa Mantillu.

Dvadsaťročný Raonic momentálne figuruje na 152. pozícii v počítačovom poradí, k 31. januáru sa podľa informácie od Asociácie tenisových profesionálov (ATP) prvý raz objaví v Top 100, a to približne na 97. priečke. Synovec čiernohorského viceprezidenta pritom bol vo finálovom 3. kole kvalifikácie na pokraji vyradenia, keď so Slovákom Andrejom Martinom prehrával o set a brejk. Prienikom medzi najlepších 16 pripomenul takýto kúsok Cyperčana Marcosa Baghdatisa z roku 2005. Až do štvrťfinále pri rieke Yarra sa z kvalifikantov naposledy prebojoval v sezóne 1989 Chorvát Goran Ivaniševič.

Raonic pred príchodom na južnú pologuľu absolvoval iba jedno vystúpenie v hlavnej súťaži na „Majors“. Vlani na US Open ako kvalifikant nestačil v 1. kole na Austrálčana Carstena Balla. Stále platí, že kanadským grandslamovým rekordom u mužov je osemfinále, do ktorého sa prebojovali aj Martin Laurendeau (US Open 1988) a Daniel Nestor (Wimbledon 1999).

Zverenec Španiela Gala Blanca Raonic vedie v štatistike tohto turnaja v počte es. Nastrieľal ich 97, z nich teraz 15. Na „winnery“ dominoval 57:23, lenže zároveň mal extrémne neistejšiu ruku – nevynútené chyby 68:10. V prvom sete dosiahol Kanaďan jediný brejk tejto časti na 4:3. V druhom dejstve nezískal od skóre 2:2 ani gem. V tretej časti unikol Španiel prerazením servisu na 5:3. Vo štvrtom sete Ferrer viedol 2:0* i *4:1, a hoci potom súper znížil na 3:4*, už nedokázal ešte výraznejšie zdramatizovať dianie v Hisense Arene. Raonic sa až 66-krát objavil pri sieti, vpredu zvládol 41 zákrokov. Postupujúci mal v tomto smere pozoruhodnú bilanciu 16 zo 17.

Súhrn výsledkov pondelňajších stretnutí osemfinálového 4. kola dvojhry mužov na úvodnom grandslamovom turnaji tenisovej sezóny Australian Open v Melbourne (17. – 30. januára, celková dotácia 25 005 635 AUD, tvrdý povrch Plexicushion vonku):

Rafael Nadal (Šp.-1) – Marin Čilič (Chor.-15) 6:2, 6:4, 6:3

Alexandr Dolgopolov (Ukr.) – Robin Söderling (Švéd.-4) 1:6, 6:3, 6:1, 4:6, 6:2

Andy Murray (V. Brit.-5) – Jürgen Melzer (Rak.-11) 6:3, 6:1, 6:1

David Ferrer (Šp.-7) – Milos Raonic (Kan.) 4:6, 6:2, 6:3, 6:4

Dvojice vo štvrťfinále /zhora podľa “pavúka”/:

Rafael Nadal (Šp.-1) – David Ferrer (Šp.-7) – bilancia 11:3

Alexandr Dolgopolov (Ukr.) – Andy Murray (V. Brit.-5) – bilancia: 0:1

Tomáš Berdych (ČR-6) – Novak Djokovič (Srb.-3) – bilancia: 1:4

Stanislas Wawrinka (Švaj.-19) – Roger Federer (Švaj.-2) – bilancia: 1:6

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alexandr DolgopolovAndre AgassiAndy MurrayDaniel NestorDavid FerrerGoran IvaniševičJürgen MelzerMarin ČiličMilos RaonicNovak DjokovičRafael NadalRobin SöderlingRoger FedererStanislas WawrinkaTomáš Berdych