Nádej Košíc na dane z pozemkov US Steelu žije

Steel
Foto: SITA/AP

KOŠICE 10. novembra (WEBNOVINY) – Boj medzi mestom Košice a obcou Sokoľany o daň z pozemkov, na ktorých stojí hutnícky kombinát, pokračuje.

Ako dnes na tlačovej besede informoval primátor Košíc František Knapík, Ústavný súd SR vyhovel sťažnosti mesta proti Najvyššiemu súdu SR v kauze Mesto Košice verzus Katastrálny úrad Košice, Správa katastra Košice – okolie za účasti obce Sokoľany.

Ústavný súd rozhodol, že Najvyšší súd SR porušil právo mesta na súdnu ochranu, keď zamietol jeho odvolanie voči rozsudku Krajského súdu Košice, ktorý katastrálne územie pričlenil k obci Sokoľany. Ústavný súd zrušil uznesenie Najvyššieho súdu SR a vrátil vec na ďalšie konanie. NS SR musí prerokovať odvolanie mesta proti rozsudku košického krajského súdu.

V spore ide o daň z pozemkov s rozlohou okolo osemsto hektárov a z objektov hutníckeho kombinátu v objeme okolo 1,6 milióna eur ročne. Daň najprv poberalo mesto Košice, no po rozhodnutí košického krajského súdu, ktorý rozhodol o pričlenení sporného územia ku katastru obce Sokoľany, poberá daň táto obec. V súčasnosti daň platí spoločnosť U.S. Steel Košice, ktorá prevádzkuje hutnícky kombinát.

Nález Ústavného súdu SR otvoril mestu možnosť na zmenu výsledku v kauze sokoľanských pozemkov. Nechcem sa tváriť ako víťaz, ale žiadam, aby platné právo bolo rešpektované, aby boli objektívne vyhodnotené všetky argumenty a brané do úvahy pri rozhodovaní sporu,“ povedal Knapík. Doložil, že v najbližších dňoch podnikne mesto kroky, aby v katastri boli urobené zmeny a návrat k pôvodnému stavu. „V najbližších dňoch požiadame kataster, aby sporné územie v zápise vrátil do pôvodného stavu tak, aby sa pôvodný stav obnovil do konca tohto roka, čím mesto bude opäť správcom dane z týchto pozemkov,“ povedal Knapík.

Vnímam, že obec Sokoľany má oprávnené požiadavky na priestor a rozvoj a rozhodnutie zo štátnych orgánov o vytvorení samostatného katastra VSŽ v sedemdesiatych rokoch ju poškodilo. Nebránime sa, ak sa obec Sokoľany rozhodne diskutovať a nebránime sa hľadať prijateľné riešenie pre obe strany,“ dodal.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe František Knapík
Firmy a inštitúcie U.S. Steel Košice, s.r.o.