Nadiktujte Vašu predstavu dovolenky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať

BRATISLAVA 27. apríla (WBN/PR) –

Tipy, prečo sa vybrať do Grécka:

– história na každom ostrove

– grécka kuchyňa, frapé a voňavé vína

– priateľská povaha Grékov

– rozmanitosť gréckych ostrovov

Grécko je po Albánsku a Nórsku tretia najhornatejšia krajina v Európe. Len 19% rozlohy zaberajú nížiny a údolia. Najvyšším vrchom je bájny trón boha Dia – Olymp, ktorý dosahuje výšku 2915 m. Nech sa v Grécku pohnete ktorýmkoľvek smerom, silueta hôr vás bude neustále sprevádzať. Klíma je typická stredomorská – horúce suché letá a mierne zimy. Podľa tabuliek priemernej ročnej teploty sa Grécko zaraďuje medzi najteplejšie miesta v Európe. Príťažlivosť Grécka je tak stará ako jeho civilizácia. Väčšina návštevníkov totiž nehľadá len slnko, pláže a teplé more. Záujem o históriu potvrdzujú kolóny áut a autobusov mieriacich k atraktívnym pamiatkam. „Grécko odpočíva na svojom mori“, charakterizoval svoju vlasť laureát Nobelovej ceny Odysseus Elytis. Tento výbežok európskej pevniny vysiela stovky menších výbežkov do mora, v ktorom plávajú takmer tri tisícky ostrovov. Celkový obvod pobrežia je len o 2000 km kratší ako obvod celej Afriky. Pre národ lodiarov, moreplavcov a rybárov sú more, pobrežie a ostrovy dedičstvom po predkoch.

Majitelia cestovnej kancelárie sú Gréci, takže o tejto krajine vedia dlho a pútavo rozprávať.

História Grécka:

Grécko, ktoré je spojené so vznikom európskej kultúry, bolo vždy cieľom vzdelaných ľudí. Je to krajina mimoriadne rozmanitá nielen čo sa týka oblastí tejto krajiny a ostrovov, ale líši sa aj charakterom svojich obyvateľov. Staroveké Grécko, ktoré položilo základy západnej kultúry, sa spravidla datuje pre celú Grécku históriu pred spojením s Antickým Rímom (okolo 3000 pred Kr. až 146 pred Kr.). Niekedy je rozšírené aj o obdobie pod Rímskou nadvládou (posledné staroveké Olympijské hry sa konali v roku 393).

Staroveké Grécko malo nesmierny vplyv na jazyk, politiku, vzdelanie, filozofiu, umenie a architektúru. V roku 478 sa grécke mestské štáty spojili, obávajúc sa hrozby perzského útoku. Po prenesení pokladnice z ostrova Délos do Atén sa spolok premenoval na aténsky námorný spolok.

Peloponézske vojny boli výsledkom sporov medzi štátmi oboch zoskupení, predovšetkým v oblasti hľadania surovín, potravinových zdrojov a politickej rivality medzi politickými skupinami vnútri jednotlivých štátov (demokrati a aristokrati).

Vojna zasiahla prakticky všetky oblasti, osídlené Grékmi.Vojny sa viedli na mori i na pevnine. Hoci platilo základné pravidlo, že Atény a ich spojenci mali prevahu na mori a Sparta zase na zemi, nakoniec sa rozhodujúca bitka odohrala na mori a Sparta v nej zvíťazila. Sparťania využili svoje víťazstvo a donútili Atény nielen zbúrať tzv. Dlhé hradby, ale zmenila sa aj vláda (k moci sa dostali reakčné skupiny, prenasledujúce demokratických politikov v štáte), Atény museli rozpustiť svoj námorný spolok.

Hlavným prameňom k poznaniu dejín peloponézskych vojen je dielo gréckeho historika Thukydida, na ktorého nadviazal Xenofon. Okrem toho sa zachovali aj viaceré nápisy, ktoré informujú o uzatváraní spojenectiev medzi jednotlivými štátmi, účtoch o nákladoch na budovanie lodí a ďalšie pramene.

Grécku filozofiu nazývame antickou filozofiou. Vznik filozofie v antickom Grécku bol dôsledkom hlbokých premien gréckej spoločnosti a človeka v nej. Pôvodná rodová spoločnosť sa rozpadá a vznikajú štáty. Majetkovú a sociálnu rovnosť v rode nahrádza sociálno-ekonomická nerovnosť vo vytvárajúcej sa otrokárskej spoločnosti. Tieto zmeny spôsobili, že zanikajú tradičné mýtické predstavy o svete a vytvárajú sa vedecké názory a abstraktno-filozofické predstavy o skutočnosti.

Grécke obyvateľstvo bolo v stálom napätí. Vďaka ich nesmiernemu kultúrnemu a hospodárskemu bohatstvu, boli terčom mocností. Po peloponézskej vojne prebral vládu Alexander Veľký. Obdobie 323 – 30 r. Pred Kr. Sa nazýva Helenistickým obdobím. Do 330 r n.l. je Grécko znova pod nadvládou Rimanov. Veľký vplyv na kultúru mal aj vpád Turkov. A napriek resp. vďaka všetkému ostali Gréci hrdí na svoju kultúru a svoje tradície si vážia a chránia.

Tradície v Grécku:

Národ lodiarov, moreplavcov, rybárov a potápačov, či lovcov morských špongií, národ známy svojou dlhou históriou, slávnymi osobnosťami (Pytagoras, Hipokrates, Sokrates,…), známy svojim vierovyznaním, hrdosťou, bojom za svoje práva. Ak chcete spoznať Grécko, správajte sa ako Grék. Grécki muži sú žoviálni, komunikatívni, spontánni, hluční, majú veľký zmysel pre rodinu ale aj pre sex. Radi pošteklia svoje chuťové bunky, radi vysedávajú v tavernách či baroch, v kľude tak samozrejmom pre túto horúcu krajinu. Ženy sa starajú o rodinu, veľa rozprávajú a uchovávajú tradície, kde muž je hlavou rodiny. Tiež sú spontánne a hlučné, takže niekedy neviete, či sa hádajú alebo rozprávajú. Zvyčajne majú veľa detí, ale aj to už dnes závisí od finančného zabezpečenia rodiny. Obdobne ako v iných európskych krajinách aj tu pevnina trpí nedostatkom, zatiaľ čo hlavné mesto rozkvitá, ponúka stále nové pracovné príležitosti a otvára sa gréckym migrantom. Pokiaľ chcete prežiť bezstarostnú dovolenku, držte sa aj vy gréckeho hesla: „Sigá, sigá!“ (pomaly, pomaly). Tento hrdý národ bude bojovať za svoje práva do horkého konca, ale nezabúda sa v živote smiať a zabávať. Ľudia v tejto bájnej krajine vedia prežiť svoj život a tešiť sa z jednoduchých maličkostí.

Grécka kuchyňa:

Grécka strava je založená vždy na čerstvých surovinách, či už ide o zeleninu, ryby, mäso, ktoré sú pripravované na olivovom oleji s rôznymi koreninami.

Začneme s mezedes – týchto chuťoviek – predjedál, si objednáme niekoľko a prinesú nám ich na malých tanieroch. Môžu to byť zeleninové šaláty, teplé a studené pochúťky. Ako „doprovod“ poslúži klasický grécky aperitív – ouzo, ktorý Gréci nikdy nepijú samotné. Už keď máme pocit, že nevládzeme, prídu na rad hlavné jedlá. Okrem klasických gréckych jedál si môžeme vybrať z množstva rýb a darov mora. K hlavnému jedlu je nutné kvalitné víno z najznámejších vinárských oblastí (značky ako Tsantali, Boutari, atď.), alebo si zvolíme rozlievané miestne víno v karafe. Niektorým chutí retsina (víno s príchuťou živice). Na záver si dáme sladučký grécky jogurt s medom alebo baklavu so šálkou horúcej café ellinikó alebo pohárom osviežujúcej studenej kávy – obľúbeného frappé.

Môžeme spomenúť celý rad reštaurácií v Grécku. Okrem klasických taverien, psarotaverien (rybie taverny) či ouzérií nájdeme vo väčších ostrovných mestách, mnohokrát v rámci hotela, aj drahé luxusné reštaurácie ponúkajúce špeciality medzinárodnej kuchyne i tej gréckej. Nech už ide o akúkoľvek reštauráciu, jednu vec majú všetky spoločné. Všade znie hudba – väčšinou grécka, ktorá hrá v živote Grékov rovnako dôležitú úlohu, takisto ako dobré jedlo.

Grécky jazyk:

Gréci sú veľmi hrdí na svoje písmo, akým nepíše žiadny národ na svete. Vedľa grécky písaných názvov obcí a rôznych nápisov sa používa aj dodatočný prepis latinkou. Takisto aj dopravné značenie je uvádzané v latinke. Aj napriek tomu je výhodné, ak poznáte písmená gréckej abecedy, pretože nejestvujú všeobecné pravidlá prepisu, a to Vám môže sťažiť porozumenie. V skutočnosti jestvujú dva grécke jazyky – úradný katharevousa, ktorý sa až donedávna používal na súdoch a v parlamente a v dnešnej dobe sa objavuje v médiách a dimotiki – hovorená podoba úradného jazyka. Množstvo Grékov však ovláda aj anglický a nemecký jazyk.

Pamiatky v Grécku:

Atény

(Akropola, Olympijský štadión, Metropolitný kostol, Erechteov chrám, Prístav Pireus, Diov

chrám,Parthenón)

Olympia

(štadión)

Solún

(Biela veža, Galeriov víťazný oblúk)

Santorini

(Vulkanický ostrov,bájny ostrov Atlantída)

Kréta

(Knossos – Vykopávky paláca, Chania – Kláštor Arkadi, Kostol San Francesco,2 vodné parky)

Korfu

(Palác Achilleón, Sidari – zaujímavé skalné a pieskovcové útvary, Kerkyra- mesto s pevnosťou)

Kos

(Stredoveký hrad rytierov Johanitov, Asklépiova svätyňa)

Zakynthos

(Modrá jaskyňa, Keri – smolné pramene)

Rhodos

(Kastelo- Palác veľmajstrov, Turecká knižnica, Mešita Murat-Reis, Akvárium a prírodovedné múzeum)

Samos

(Heraion – Chrám Héry, Pytagorion – rodné mesto Pytagora, Eupalineion – vodovod zo 6.st.n.l, Mitilini – Paleontologické múzeum)

Thasos

(Limenaria – najstaršie podzemné bane v Európe)

Podnebie v Grécku:

Grécko je po Albánsku a Nórsku tretia najhornatejšia krajina v Európe. Len 19% rozlohy zaberajú nížiny a údolia. Najvyšším vrchom je bájny trón boha Dia – Olymp, ktorý dosahuje výšku 2915 m. Nech sa v Grécku pohnete ktorýmkoľvek smerom, silueta hôr vás bude neustále sprevádzať. Klíma je typická stredomorská – horúce suché letá a mierne zimy. Podľa tabuliek priemernej ročnej teploty sa Grécko zaraďuje medzi najteplejšie miesta v Európe. Príťažlivosť Grécka je tak stará ako jeho civilizácia. Väčšina návštevníkov totiž nehľadá len slnko, pláže a teplé more. Záujem o históriu potvrdzujú kolóny áut a autobusov mieriacich k atraktívnym pamiatkam. „Grécko odpočíva na svojom mori“, charakterizoval svoju vlasť laureát Nobelovej ceny Odysseus Elytis. Tento výbežok európskej pevniny vysiela stovky menších výbežkov do mora, v ktorom plávajú takmer tri tisícky ostrovov. Celkový obvod pobrežia je len o 2000 km kratší ako obvod celej Afriky. Pre národ lodiarov, moreplavcov a rybárov sú more, pobrežie a ostrovy dedičstvom po predkoch. Aktuálne počasie: http://www.weather2umbrella.com/

Orientačné ceny v Grécku:

chlieb – 35-60 Sk (1-1,5 EUR), pivo – 35–40 Sk (1 EUR), pizza – 150-200 Sk (4-6 EUR), gyros – 80-150 Sk (3-5 EUR), víno – 100 Sk (3 EUR), cola – 50 Sk (1,5 EUR)

Vízum:

Pre občanov SR platí bezvízový styk a právo voľného pohybu a pobytu.

Cestovné doklady do Grécka:

Platný cestovný doklad alebo preukaz totožnosti. Pri ceste autom návštevníci potrebujú vodičský preukaz, technický preukaz vozidla, zelenú kartu.

Konzulát v Grécku:

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Aténach

Adresa:

4, Georgiou Seferi,

Paleo Psychiko 154 52

Greece

Tel.: +30 – 210 / 677 1980

Fax: +30 – 210 / 677 1878

E-mail: embassy@athens.mfa.sk

Dôležité tel. čísla:

112 tiesňové volanie

171 turistická polícia (ubytovanie, informácie)

100 dopravné nehody, policajná pohotovosť

166 prvá pomoc

199 hasiči

El. napätie v Grécku:

220 V

Riziká v Grécku:

Nedoporučuje sa individuálne táborenie mimo vyhradené kempy ani cestovať do vojensky citlivých oblastí pozdĺž gréckých hraníc.

Návšteva mníšskeho štátu Athos (Agios Oros) je povolená iba mužom starším 18 rokov, ženy nemajú vôbec prístup. O návštevu je potrebné požiadať s dostatočným predstihom na MZV Grécka.

Všeobecne sa odporúča venovať pozornosť vlastnému motorovému vozidlu a cennostiam.

Materiály poskytla cestovná kancelária Aeolus

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať