Nadrozmerný model srdca zavíta do piatich slovenských miest

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Maketa srdca EUROVEA
maketa srdca EUROVEA Foto: Milan ILLIK

BRATISLAVA 7. septembra (WEBNOVINY) – Počas septembra a začiatkom októbra zavíta do piatich slovenských miest tím odborníkov, ktorí záujemcom bezplatne zmeria tlak a poskytne informácie o fibrilácii predsiení srdca.

Prinesú so sebou aj unikátny nadrozmerný nafukovací model srdca (3,5 x 6 metra). Ľudia sa v ňom môžu poprechádzať a skúmať zákutia najdôležitejšieho orgánu tela, ktoré v sebe môže v prípade fibrilácie predsiení ukrývať aj krvnú zrazeninu – trombus.

Kampaň sa začne 12. septembra v Bratislave na autobusovej stanici Mlynské nivy, pokračuje 19. septembra v Obchodnom centre Európa v Banskej Bystrici, 20. septembra v Centre Max v Nitre, 26. septembra v žilinskom Auparku a skončí sa na východe – 3. októbra v košickej Optime.

„Fibrilácia predsiení je najčastejšou poruchou srdcového rytmu. Na Slovensku ňou trpí podľa našich odhadov až 150-tisíc ľudí a mnohí ďalší o tom ani nevedia. Táto komplikácia, ktorá býva označovaná aj za epidémiu 21. storočia, má pritom život ohrozujúce dôsledky a až päťnásobne zvyšuje riziko, že pacient dostane cievnu mozgovú príhodu,“ povedal hlavný garant projektu, prednosta Kardiologickej kliniky NÚSCH Robert Hatala.

„Riziko vzniku fibrilácie predsiení srdca stúpa s vekom a často je dôsledkom iných ochorení, napríklad cukrovky alebo obezity. Prejavy tejto arytmie sú rôzne, no čo je alarmujúce, až 70 percent pacientov najskôr nepociťuje žiadne ťažkosti. Na to, že majú problémy so srdcom, sa príde iba náhodne počas preventívnych vyšetrení,“ uviedla prezidentka Slovenskej kardiologickej spoločnosti Eva Goncalvesová.

V rámci projektu sa budú môcť Slováci zapojiť aj do jednej z najväčších medzinárodných kampaní, ktorú organizujú pacientske a lekárske spoločnosti. Kampaň s názvom Sign Against Stroke in Atrial Fibrillation (Podpismi proti cievnej mozgovej príhode pri fibrilácii predsiení), odštartovali v Dubaji v rámci Svetového kongresu kardiológie.

Ústredným bodom je Globálna charta pacientov s fibriláciou predsiení. Podpísať a podporiť ju môže virtuálne aj ktorýkoľvek jednotlivec prostredníctvom stránky www.signagainststroke.com. Cieľom je získať aspoň 1,7 milióna podpisov pacientov, rodinných príslušníkov, lekárov, politikov a ďalších, pričom každý podpis bude predstavovať niekoho z tých, ktorí zomreli v dôsledku fibrilácie.

Nadrozmerný model srdca v Bratislave Autor: Miroslav Meňhert

Informácie agentúre SITA poskytla Lele Zemanová zo spoločnosti Bayer.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať