Nadšenci okolo J. Zimovčáka opäť pomáhajú malým pacientom

Na Bicykli deťom
Pomôcť detským pacientom trpiacim onkologickými ochoreniami sa rozhodla netradičným spôsobom skupina cyklistických nadšencov na čele so svetoznámym cyklistom a viacnásobným majstrom sveta jazdiacom na vysokom bicykli Jozefom Zimovčákom. V stredu 8. júna odštartuje už druhý ročník projektu Na bicykli deťom - medzinárodná charitatívna cyklotúra naprieč Českou a Slovenskou republikou. Tento unikátny česko-slovenský projekt podporila aj Bratislavská župa. Foto: SITA/BSK

BRATISLAVA 1. júna (WEBNOVINY) – Skupina cyklistických nadšencov na čele s viacnásobným majstrom sveta jazdiacim na vysokom historickom bicykli Josefom Zimovčákom sa minulý rok netradičným spôsobom rozhodla pomôcť onkologicky chorým deťom a ich rodinám.

Zorganizovala 1. ročník medzinárodnej charitatívnej akcie pod názvom „Na bicykli deťom, Na kole dětem“, ktorá po etapách prešla územím celého bývalého Československa od Novej Sedlice až po Aš. Do akcie sa zapojilo 1570 aktívnych cyklistov, ktorí minimálne niekoľko kilometrov absolvovali spolu so „zimovčákovcami“ časť trasy. Najviac účastníkov bolo v tomto netradičnom pelotóne na úseku do Nitry, kam prišlo 90 cyklistov.

Keďže cieľom tohto projektu je spojiť v bývalom Československu všetkých ľudí, ktorí chcú pomáhať malým onkologickým pacientom. Iniciátori minuloročného historicky prvého ročníka podujatia vyzbierali pre šesť nemocníc sumu 20 000 eur, ktoré počas jazdy naprieč Československom postupne odovzdali v Košiciach, Banskej Bystrici, Bratislave, Brne, Olomouci a Prahe – Motole.

Na Bicykli deťom
Foto: SITA/BSK
Na Bicykli deťom
Foto: SITA/BSK
Na Bicykli deťom
Foto: SITA/BSK
Na Bicykli deťom
Foto: SITA/BSK

Nápad sa stretol s veľkým ohlasom a tento rok Zimovčák a spol. pôjdu druhýkrát cez celú bývalú spoločnú republiku, tentoraz však v stredu 8. júna štartujú v Aši a po desiatich dňoch by mali doraziť do Novej Sedlice. Na čele pelotónu bude jazdiť 54-ročný Josef Zimovčák, držiteľ svetového rekordu v jazde na vysokom bicykli, ktorý v roku 1996 na ňom nonstop jazdou prešiel 522,42 km a slávnym sa stal aj vďaka tomu, že prešiel aj trať troch najslávnejších cyklistických pretekov – Tour de France, Giro d´Italia a La Vuelta Espaňa.

V pestrom pelotóne nebude chýbať bývalý slovenský reprezentant v dráhovej cyklistike Jozef Žabka, jeho brat a hokejový reprezentant Boris, ďalší člen slovenského hokejového tímu Miroslav Lažo, trojnásobní olympijskí víťazi vo vodnom slalome Peter a Pavol Hochschornerovci, herec Ivan Vojtek, operný spevák Martin Babjak a ďalšie osobnosti športového, kultúrneho a spoločenského života, ktorých táto idea oslovila.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Miroslav Lažo
Firmy a inštitúcie BSK Bratislavský samosprávny kraj (VÚC)