Nagy: Vláda schválila environmentálny zákon desaťročia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vláda

BRATISLAVA 18. augusta (WEBNOVINY) – Zákon o identifikácii environmentálnych záťaží, ktorý v stredu prijala vláda, je environmentálnym zákonom desaťročia.

Označil ho tak minister životného prostredia József Nagy, podľa ktorého sa odobrením zákona začala dlhá cesta k odstráneniu znečistenia z minulosti.

„Máme vyriešené problémy pri nových záťažiach, ktoré vznikajú v priemysle, no nemáme vyriešené staré dedičstvo,“ povedal minister.

Ak zákon odobria aj poslanci, Slovensko bude môcť na odstraňovanie environmentálnych záťaží využívať aj eurofondy, čo doteraz možné nebolo.

Podľa Nagya je to zásadný krok, pretože peniaze na odstraňovanie záťaží tak bude môcť Slovensko získať aj v budúcom programovacom období.

Podľa zákona pôvodcovia environmentálnych záťaží budú od januára 2013 povinní riešiť znečistenie životného prostredia, za ktoré sú zodpovední. Vláda sa tak snaží znížiť počet environmentálnych záťaží. Účelom zákona je najmä vymedziť pôvodcu environmentálnej záťaže v súlade s princípom „znečisťovateľ platí“. Pokiaľ nie je pôvodca známy alebo zanikol, zákon stanovuje mechanizmus, ktorý určí povinnú osobu a tá bude musieť danú environmentálnu záťaž riešiť.

Znečisťovateľ bude povinný vypracovať plán na ich odstránenie

Vláda

Pôvodca znečistenia bude povinný zabezpečiť vypracovanie a realizáciu plánu prác na odstránenie environmentálnej záťaže, geologický prieskum, sanáciu environmentálnej záťaže a monitorovanie geologických faktorov životného prostredia. Ak pôvodca záťaže napríklad zanikol alebo nie je známy, povinnú osobu, ktorá bude musieť so znečistením bojovať, určí krajský úrad životného prostredia rozhodnutím v správnom konaní.

Prioritne bude za znečistenie zodpovedať právny nástupca pôvodcu, pričom za právneho nástupcu sa nepovažujú dediči a reštituenti, pretože nemajú priamu súvislosť so vznikom environmentálnej záťaže.

Envirozáťaže však v niektorých prípadoch bude odstraňovať štát. Krajský úrad životného prostredia môže zastaviť konanie o určení povinnej osoby, ak ju nemožno určiť. Ak bolo konanie o určení povinnej osoby zastavené, vláda na návrh ministerstva životného prostredia rozhodne o tom, ktoré ministerstvo má odstrániť envirozáťaž.

Zdroje znečistenia sú nebezpečné pre zdravie človeka a životné prostredie

Na základe predbežných štúdií a odhadov sa na Slovensku nachádza okolo 30 000 potenciálnych zdrojov znečistenia, pričom 1 845 lokalít predstavuje závažné nebezpečenstvo pre zdravie človeka a životné prostredie. Ide najmä o areály priemyselných podnikov, veľkokapacitné poľnohospodárske podniky, železničné depá či nekontrolované skládky nebezpečných odpadov. Tieto látky v prostredí pretrvávajú, znečisťujú jeho jednotlivé zložky a dokázateľne negatívne ovplyvňujú zdravotný stav obyvateľstva v okolí. Sú “časovanými bombami” životného prostredia, ktoré je potrebné odstrániť alebo zneškodniť.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe József Nagy