Najdôležitejšie udalosti v júni 2010

J&T Finance a KKCG Finance LOGO
J&T Finance a KKCG Finance LOGO

Bratislava 25. decembra (WEBNOVINY) – Portál Webnoviny.sk prináša prehľad najdôležitejších udalostí, ktoré sa udiali v júni 2010.

1. júna

Spoločnosť J&T Finance, a.s. kupuje finančnú skupinu Atlantik. J&T už podpísala zmluvu s KKCG Finance, B.V. o kúpe skupiny. Ide o predaj 100 % akcií spoločnosti Atlantik finančné trhy, a.s. a 100 % akcií spoločnosti Atlantik Asset management investičná spoločnosť, a.s.

Deficit štátneho rozpočtu sa v máji prehĺbil o bezmála 600 mil. eur. Podľa údajov ministerstva financií totiž štát hospodáril po piatich mesiacoch so schodkom 2,078 mld. eur, kým ku koncu apríla bola bilancia rozpočtu v mínuse 1,48 mld. eur. V medziročnom porovnaní sa rozpočtový deficit vyše zdvojnásobil, keď ku koncu mája minulého roka predstavoval 831,6 mil. eur. Na celý tento rok pritom vláda naplánovala deficit na úrovni 3,746 mld. eur.

Novým predsedom predstavenstva a generálnym riaditeľom Slovenskej sporiteľne je od začiatku júna Jozef Síkela, ktorý vo funkcii vystriedal Jana Rolla, informovala o tom banka.

Novým majiteľom BigBoard Slovensko s.r.o. je akciová spoločnosť Berkshire Blue Chip,informoval riaditeľ spoločnosti BigBoard Ivan Malinka.

2. júna

V areáli spoločnosti Transpetrol a.s. pri Bučanoch v okrese Trnava uviedli do prevádzky nádrž ropy s objemom 75 tis. metrov kubických, informoval o tom generálny riaditeľ spoločnosti Transpetrol a.s. Ivan Krivosudský.
Transpetrol

3. júna

Bratislavský krajský súd odročil pojednávanie o spore medzi spoločnosťami Slovenský plynárenský priemysel, a.s. (SPP) a Leven, a.s. Dôvodom odročenia bola neprítomnosť žalobcu, spoločnosti Leven. Krajský súd mal rozhodnúť o odvolaní firmy Leven, ktorá sa odvolala voči rozsudku bratislavského okresného súdu. Ten v máji minulého roka zamietol žalobu firmy Leven o určenie neplatnosti výpovede zmluvy o dodávke plynu zo strany SPP.

Krajský súd v Bratislave zamietol žalobu ôsmich neúspešných uchádzačov v prvom kole tendra na záchranky na Ministerstvo zdravotníctva SR. Podľa súdu boli totiž rozhodnutia aj postupy rezortu v súlade so zákonom o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti. Konanie výberovej komisie v súťaži označil za nediskriminačné a transparentné. Rozhodnutie ešte nie je právoplatné.

Prvá penzijná správcovská spoločnosť Poštovej banky ma od mája nového predsedu predstavenstva a generálneho riaditeľa. Na túto funkciu nastúpil Martin Winkler, ktorý nahradil Stanislava Žofčáka.

7. júna

Odbor koncentrácií Protimonopolného úradu SR (PMÚ)) schválil koncentráciu, na základe ktorej spoločnosť The Procter & Gamble Company získa nepriamu výlučnú kontrolu nad cieľovými časťami 38 podnikov spoločností skupiny Sara Lee, informoval o tom hovorca PMÚ Vladimír Ferko.

8. júna

Spoločnosť Nylstar Slovakia, a.s., sa ocitne v konkurze. Rozhodol o tom Okresný súd v Prešove na návrh dodávateľa energií Chemes, a.s. Humenné. Veritelia si môžu uplatniť svoje pohľadávky voči Nylstaru do 45 dní od vyhlásenia konkurzu. Súd zároveň vymenoval konkurzného správcu.

Prevádzkovateľ slovenského mýta spoločnosť SkyToll, a.s. a dodávateľ centrálneho systému pre mýtny systém nórska firma Q-Free ASA chcú vyriešiť svoj spor ohľadom realizácie kontraktu za 50 mil. eur súdnou cestou. SkyToll podal na Okresnom súde Bratislava 1 na partnerskú spoločnosť žalobu o náhradu škody, potvrdil to hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak.

9. júna

Spoločnosť Semecs, s.r.o. plánuje investovať do rozšírenia svojho závodu vo Vrábľoch 13,4 mil. eur. Vláda schválila pre investičný projekt firmy Semecs investičnú pomoc vo výške 4,7 mil. eur.

Niektoré pohotovosti čaká od júla zmena financovania. Vláda odsúhlasila novelu nariadenia o výške úhrady za zdravotnú starostlivosť, ktorú uhrádza zdravotná poisťovňa poskytovateľovi lekárskej služby prvej pomoci.

Nový terminál bratislavského letiska s ročnou kapacitou 3,5 mil. cestujúcich v stredu oficiálne otvorili po jeden a polročnej výstavbe.

Slovensko v minulom roku poskytlo štátnu pomoc v objeme 440,3 mil. eur. Oproti roku 2008 to znamenalo nárast o 8,4 %. Z celkovej sumy štátnej pomoci bolo z národných zdrojov 323 mil. eur a z prostriedkov Európskej únie 117,3 mil. eur. Vyplýva to zo správy o poskytnutej štátnej pomoci za rok 2009, ktorú schválila vláda.

Vláda schválila návrh zákona o poskytovaní dotácie na kompenzáciu strát spôsobených nepriaznivým počasím, prírodnou katastrofou alebo mimoriadnou udalosťou.

Spoločnosť Vemex s.r.o. začína prostredníctvom svojej dcérskej spoločnosti Vemex Energo s.r.o. Slovensko predaj zemného plynu odberateľom na Slovensku. Firma, ktorá patrí do štruktúry ruského gigantu Gazprom, sa chce orientovať na veľkých, stredných a malých konečných zákazníkov, teplárenské a energetické spoločnosti. Informoval o tom viceprezident pre marketing spoločnosti Vemex Hugo Kysilka.

10. júna

Vládna koalícia Smeru-SD, ĽS-HZDS a SNS neschválila pomoc vo výške 27 mil. eur na pomoc oblastiam postihnutým povodňami. Poslanci týchto strán totiž odmietli hlasovať o pozmeňujúcom návrhu podpredsedu KDH Daniela Lipšica, ktorý presadzoval, aby sa na odstraňovanie následkov záplav použilo okrem iných i 27 mil. eur z kapitoly ministerstva školstva určených na výstavbu Národného futbalového štadióna v roku 2010.

Parlament upravil spôsob kompenzácií pre farmárov, lesníkov a chovateľov rýb, keď schválil zákon o poskytovaní dotácie na kompenzácie strát spôsobených nepriaznivou poveternostnou udalosťou, ktorú možno prirovnať k prírodnej katastrofe.

11. júna

Premiér Robert Fico na úrade vlády nesplnil svoj sľub znížiť počet zamestnancov o 20 %. Naopak, po štyroch rokoch pracuje na úrade vlády takmer o 20 % úradníkov viac. Prepúšťanie na úradoch ohlásil Fico koncom roka 2006. Podľa uznesenia vlády z novembra 2006 mali ministri zabezpečiť 20-percentné zníženie počtu zamestnancov v štátnych rozpočtových a príspevkových organizáciách s prihliadnutím na individuálne potreby jednotlivých rozpočtových kapitol.

13. júna

Víťazom parlamentných volieb sa stala strana Smer-SD so ziskom 34,79 % platných hlasov voličov. Oficiálne výsledky sobotňajších volieb do Národnej rady (NR) SR potvrdila Ústredná volebná komisia (ÚVK) pre voľby do NR SR. Na druhom mieste sa umiestnila s 15,42 percentami SDKÚ-DS a tretia je so ziskom 12,14 percenta platných hlasov strana Sloboda a Solidarita (SaS). Do parlamentu posunulo 8,52 % platných voličských hlasov KDH a 8,12 % stranu Most -Híd. Päťpercentnú hranicu potrebnú na vstup do parlamentu tesne prekročila SNS so ziskom 5,07 %. Smer na základe voličskej podpory získal 62 poslaneckých mandátov, SDKÚ-DS bude mať v parlamente 28 poslancov, SaS 22, KDH 15, Most-Híd 14 a SNS 9 poslancov. Do parlamentu sa nedostala SMK-MKP (4,33 %) ani ĽS-HZDS (4,32 %), informovala predsedníčka ÚVK Tatiana Janečková.

14. júna

Čistý príjem Slovenska z rozpočtu Európskej únie v minulom roku vzrástol. Podľa údajov z návrhu záverečného účtu verejnej správy, ktorý zverejnil rezort financií, dosiahla čistá rozpočtová pozícia Slovenska voči Európskej únie príjem 423,9 mil. eur, kým v roku 2008 príjmy z európskych zdrojov prevýšili platby Slovenska o 250,1 mil. eur. Celkové príjmy z európskeho rozpočtu pritom vlani predstavovali 1,12 mld. eur, pri celkových odvodoch a príspevkoch krajiny do spoločného rozpočtu Európskej únie v sume 695,7 mil. eur.

15. júna

Na dostavbe tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce (EMO) sa zúčastní aj nemecká spoločnosť Lisega AG. Tá zabezpečí pre Slovenské elektrárne, a.s. (SE), ktoré v súčasnosti dostavujú mochovecké bloky, dodávku podpier potrubí za účelom inštalácie v konvenčnej časti Atómovej elektrárne Mochovce za viac ako 3 mil. eur.

Slovenská pošta, a.s. zrušila verejnú súťaž na komplexné poistenie počas troch rokov za predpokladanú cenu 5,4 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty. Zrušenie tendra odôvodnila tým, že sa zmenili okolnosti, za ktorých bol vyhlásený, vyplýva to z oznámenia vo Vestníku verejného obstarávania.

17. júna

Subjekty poskytujúce spotrebiteľské úvery, ktoré sa musia povinne registrovať v Národnej banke Slovenska (NBS), zaplatia za zápis do registra poplatok 200 eur.
NBS
Foto: SITA/Michal Burza

Zmena zápisu v registri pritom veriteľov bude stáť 15 eur a zrušenie zápisu bude bezplatné. Vyplýva to zo zverejneného opatrenia centrálnej banky, ktoré nadobúda účinnosť dňom vyhlásenia. Povinnosť registrácie v NBS ukladá všetkým úverovým spoločnostiam zákon o spotrebiteľských úveroch a o iných úveroch a pôžičkách pre spotrebiteľov, ktorý nadobudol účinnosť 11. júna.

Zdravotnícke zariadenia fungujúce ako neziskovky, ktoré zakladal alebo spoluzakladal štát, má opäť pod kontrolou Ministerstvo zdravotníctva SR. Jeho šéf Richard Raši totiž vymenil správne rady takmer všetkých z nich. Umožnila mu to novela zákona o neziskových organizáciách ako aj zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti.

Sociálna poisťovňa (SP) zrušila obchodnú verejnú súťaž na predaj časti pohľadávok po dvoch dňoch od jej vyhlásenia. Poisťovňa pôvodne ponúkala na predaj vyše 48,3 tis. pohľadávok rozdelených do troch balíkov v celkovej účtovnej sume 77,7 mil. eur. Hodnota týchto pohľadávok vypočítaná na základe znaleckých posudkov podľa poisťovne predstavuje takmer 1,02 mil. eur, čo malo zodpovedať minimálnej predajnej cene všetkých troch balíkov pohľadávok.

Európsky parlament zamietol návrh Európskej komisie o organizácii pracovnej doby osôb vykonávajúcich mobilnú činnosť v cestnej doprave.

18. júna

Záchranná a dopravná zdravotnícka služba Bratislava porušila tendrom na nákup 140 sanitiek zákon. Po ukončení kontroly to skonštatoval Úrad pre verejné obstarávanie SR, informovala jeho hovorkyňa Helena Fialová.

Šesť brazílskych a portugalských spoločností investujúcich na Slovensku sa rozhodlo založiť Luso-Brazílsku obchodnú asociáciu na Slovensku, informoval riaditeľ portugalskej banky Banif Plus na Slovensku a predseda predsedníctva Luso-Brazílskej obchodnej asociácie Tiago Salgado.

Rodiaca sa stredopravá koalícia odmietla piatkové pozvanie Roberta Fica na rokovanie o ochrannom vale – európskom finančnom stabilizačnom nástroji (EFSF) v celkovom objeme 750 mld. eur, na ktorom sa v záujme stabilizácie finančných trhov v Európe a záchrany eura dohodla Európska únia.

Minister financií Ján Počiatek neodblokuje tzv. európsky stabilizačný finančný nástroj Európskej únie, pokiaľ pravicové strany, ktoré pripravujú novú vládu, s tým nebudú súhlasiť, informoval premiér Robert Fico.

23. júna

Vláda bude v tomto roku hospodáriť výrazne horšie, ako pôvodne predpokladala, informoval o tom minister financií Ján Počiatek. Podľa neho deficit verejných financií v tomto roku podľa aktuálnych odhadov dosiahne 6,98 % hrubého domáceho produktu (HDP). V schválenom rozpočte, ako aj v stabilizačnom programe, ktorý vláda posielala do Bruselu, sa pritom počítalo so schodkom iba 5,5 % hrubého domáceho produktu.

Novým predsedom burzovej komory Komoditnej burzy Bratislava (KBB) sa stal Pavol Scholtz. Rozhodla o tom burzová komora KBB na svojom mimoriadnom zasadnutí.

Zánikom Ministerstiev výstavby a regionálneho rozvoja SR a Ministerstva životného prostredia ako samostatných rezortov sa neušetrí jediný úradník, o prácu nepríde žiadny zo zamestnancov. Vyplýva to z delimitačných protokolov, ktoré na vláde podpísali jednotliví ministri.

Záverečnú bilanciu hospodárenia verejnej správy v poslednom celom roku vládnutia dosluhujúcej vlády odsúhlasil vládny kabinet Roberta Fica.

Vláda vzala na vedomie správu ministra dopravy Ľubomíra Vážneho o výkone práv akcionára v akciových spoločnostiach so 100 %-nou majetkovou účasťou štátu v pôsobnosti ministerstva dopravy.

24. júna

Po legislatívnej zmene podmienok, za ktorých možno odvolať šéfa Telekomunikačného úradu SR, Európska komisia (EK) uzavrela konanie proti Slovensku vo veci porušenia právnych predpisov, ktoré začala v máji 2009, informovala o tom EK.

Európska komisia podala vo štvrtok na Súdny dvor Európskej únie v Luxemburgu žalobu proti Slovensku v súvislosti so zmluvou na poskytovanie právnych služieb pre diaľničné PPP projekty. Podľa komisie Slovensko porušilo európske pravidlá verejného obstarávania tým, že nedalo možnosť, aby sa o zmluvu o poskytnutí právnych služieb pre diaľničné projekty súťažilo v celej Európskej únii.

25. júna

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví zmiernil zníženie výkupnej ceny elektrickej energie vyrobenej prostredníctvom slnečných elektrární
Slnečná elektráreň

. Regulačný úrad najprv navrhoval zníženie maximálnych výkupných cien elektriny vyrobenej v slnečnej elektrárni z 430,72 eura za megawatthodinu na 344,58 eura za megawatthodinu. Po spracovaní pripomienok už regulačný úrad vo výnose, ktorý stanovuje reguláciu cien v elektroenergetike, navrhol maximálnu výkupnú cenu elektriny zo slnka na úrovni 387,65 eura.

28. júna

Bratislavské letisko vybavuje od pondelka 28. júna všetky pravidelné a nepravidelné lety na novom termináli. Postupný presun vypravovania liniek leteckých spoločností zo starých do nových priestorov otvorených 9. júna trval 19 dní, informovala spoločnosti Letisko M. R. Štefánika – Airport Bratislava, a.s. Dana Madunická.

Slovensko predalo ďalšie dlhopisy za 65,6 mil. eur. Informovala o tom Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity, ktorá v aukcii štátnych bondov 206 splatných v roku 2026 evidovala celkový dopyt na úrovni 94,3 mil. eur. Väčšinu z akceptovaného objemu pritom tvoril dopyt zahraničných investorov, ktorí v pondelňajšej aukcii nakúpili slovenské štátne dlhopisy za 50,1 mil. eur.

Európska komisia (EK) schválila predaj slovenského závodu spoločnosti Sony v Nitre, ako aj ďalšieho závodu Sony v Mexiku, taiwanskej firme Foxconn, informovala o tom EK.

29. júna

Milionárov vlani na Slovensku napriek dopadom hospodárskej krízy pribudlo. Počet ľudí disponujúcich majetkom, ktorého hodnota prevyšuje jeden milión amerických dolárov, stúpol v minulom roku o 0,9 % na zhruba 2 770. Vyplýva to z výsledkov 14. ročníka World Wealth Report 2010 publikovaného spoločnosťami Capgemini a Merrill Lynch. Napriek nárastu počtu dolárových milionárov Slovensko nekopíruje globálne trendy.

Opozícii okrem jedného podpredsedu parlamentu bude patriť deväť predsedov parlamentných výborov. Opozícia bude môcť nominovať predsedov v školskom výbore, mediálnom výbore, vo výbore pre verejnú správu, ľudskoprávnom výbore, výbore pre nezlučiteľnosť funkcií, výbore na preskúmanie rozhodnutí NBÚ a tiež do kontrolných výborov na činnosť SIS, Vojenského obranného spravodajstva a Národného bezpečnostného úradu. Koaličné strany nominujú predsedov v desiatich výboroch. Pôjde o ústavnoprávny výbor, rozpočtový výbor, hospodársky výbor, pôdohospodársky výbor, sociálny výbor, brannobezpečnostný výbor, zahraničný výbor, mandátový výbor, zdravotnícky výbor a výbor pre európske záležitosti, informoval o tom predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda.

30. júna

Slovenský plynárenský priemysel, a.s. (SPP) ako aj jeho 100-percentné dcérske spoločnosti SPP-distribúcia, a.s. a eustream, a.s. budú mať od 1. júla nových šéfov. Novým predsedom predstavenstva SPP sa stane Achim Saul. Vo funkcii vystrieda na základe dohody akcionárov o ročnom striedaní Jeana-Jacquesa Ciazynskeho. Personálne zmeny nastanú aj v dozornej rade SPP. Svoju činnosť v nej ukončil jej člen a súčasne podpredseda Ulrich Schöler. Nahradí ho nový člen dozornej rady SPP, Eric Stab, ktorý bol zároveň zvolený za podpredsedu tohto kontrolného orgánu, informoval nový predseda predstavenstva SPP Saul.

Odbor koncentrácií Protimonopolného úradu SR (PMÚ) schválil koncentráciu spočívajúcu vo vytvorení spoločného podniku JVHC podnikateľov Ringier AG a Axel Springer AG, v ktorom budú mať obe spoločnosti podiel 50 % a do ktorého plánujú previesť všetky ich súčasné a budúce aktivity v oblasti vydávania novín a časopisov na Slovensku, v Českej republike, Maďarsku, Srbsku a Bosne a Hercegovine. Informoval o tom hovorca PMÚ Vladimír Ferko.

Fond národného majetku SR bude od júla pôsobiť s novou organizačnou štruktúrou. Na základe novely zákona o veľkej privatizácii, ktorú poslanci Národnej rady SR schválili v januári tohto roka, zanikne deväťčlenné prezídium fondu a zníži sa počet členov výkonného výboru a dozornej rady. Výbor fondu bude mať od júla tohto roka namiesto súčasných jedenásť členov len piatich a dozorná rada sa zredukuje zo súčasných sedem členov na troch.

Aj posledný doteraz vyhlásený tender na prevádzkovanie troch staníc záchrannej zdravotnej služby vyhrali tie isté spoločnosti, ktoré boli úspešné aj pri veľkom trojkolovom prerozdeľovaní všetkých 270 sídiel.
Sanitka
Foto: SITA/ Marián Angelovič

Falck Záchranná, a.s. Košice vyhral boj o ambulanciu v Uliči, Záchranná služba Košice bude prevádzkovať záchranku v Medzeve a LSE – Life Star Emergency, spol. s.r.o. Limbach získal stanicu v Dechticiach.

Ministri spravujúci rezorty životného prostredia a výstavby a regionálneho rozvoja končia rovnako ako tieto ministerstvá. Prezident Ivan Gašparovič v stredu odvolal z funkcie ministra životného prostredia Jozefa Medveďa, zrušil aj mandát Jána Mikolaja, ktorý bol poverený riadením ministerstva výstavby. Gašparovič zároveň vymenoval do funkcií šéfov nových ministerstiev, ktoré vznikli zánikom ministerstva životného prostredia a ministerstva výstavby a regionáleho rozvoja. Ľubomír Jahnátek sa stal ministrom hospodárstva a výstavby, Vladimír Chovan ministrom pôdohospodárstva, životného prostredia a regionálneho rozvoja, Ján Mikolaj ministrom školstva, vedy, výskumu a športu a Marek Maďarič ministrom kultúry a cestovného ruchu.

Allianz-Slovenská poisťovňa bude mať nového šéfa. Od júla tohto roka sa jej novým prezidentom stane Marek Jankovič. Vystrieda Torstena Leueho, ktorý sa po sedemnástich rokoch rozhodol prijať ponuku mimo skupiny Allianz, informovala o tom spoločnosť.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Achim SaulIvan GašparovičJán MikolajJán PočiatekĽubomír JahnátekMarek JankovičMarek MaďaričMikuláš DzurindaRichard RašiRobert FicoVladimír Chovan