Najhoršia masová vražda v Kanade si vyžiadala 18 obetí, mŕtvy je aj strelec

Streľba v Kanade
Kanadskí policajti obkľúčili podozrivého zo zastrelenia 16 ľudí na benzínovej pumpe v Enfielde v Novom Škótsku. Nedeľa, 19. apríla 2020 FOTO: SITA/AP
  • aktualizované 20. apríla, 19:02

Útočník oblečený v policajnej uniforme zastrelil v Kanade 18 ľudí v ich domoch, z ktorých niektoré po čine zapálil. Strelec, 51-ročný zubný technik Gabriel Wortman, je mŕtvy, zastrelila ho polícia.

„Toto je najnepochopiteľnejší násilný čin, aký sa kedy stal v našej provincii,“ povedal premiér Nového Škótska Stephen McNeil.

Obete boli náhodné

Celý incident sa začal v sobotu podvečer v malom mestečku Portapique v kanadskej provincii Nové Škótsko. Prvé obete podľa agentúry AP páchateľ zabil cielene, ďalšie si už vyberal náhodne.

Polícia dostala hlásenie o streľbe večer a na mieste našla prvé obete buď v domoch alebo pred nimi. Okamžite vyzvala obyvateľov Portapique, aby sa v domoch pozamykali a ukryli sa v pivniciach.

Strelec podľa všetkého chodil viac než 12 hodín od domu k domu a strieľal. Medzi obeťami je napríklad aj policajtka, matka dvoch detí, ktorá slúžila u polície 23 rokov.

Polícia oznámila, že Wortmana zadržala v nedeľu na neďalekej čerpacej stanici, neskôr informovala, že zomrel.

Na čin sa pripravil

Na čin sa podľa polície strelec pripravil, no väčšina obetí nemala na neho žiadnu väzbu. Motív jeho činu zatiaľ vyšetrovatelia nepoznajú.

„Vzhľadom k tomu, že mal k dispozícii policajné auto a bol oblečený v uniforme, nešlo čisto o náhodný čin,“ vyhlásil policajný náčelník Chris Leather.

Polícia nevylučuje, že čin by mohol súvisieť s epidémiou koronavírusu. Muž totiž vlastní zubnú kliniku, ktorá musela obmedziť poskytovanie služieb.

Masové vraždy sú v Kanade zriedkavé, krajina má totiž prísne pravidlá o držaní zbraní. Posledný podobný čin sa stal v roku 1989, keď strelec Marc Lepine zabil 14 žien a potom sám seba na univerzite v Montreale.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom