Najlepší Slovák na MS na 100 km prekonal sám seba

Maratón

BARDEJOV 11. novembra (WEBNOVINY) – Premiéra vytrvalca Ondreja Evina na majstrovstvách sveta a Európy v behu na 100 km dopadla nad očakávanie.

Tridsaťštyriročný člen Partizána Bardejov bol z pätice Slovákov najlepší, v rámci MS skončil na 30. a v hodnotení ME na 21. mieste.

Evin podriadil v posledných rokoch všetko príprave na premiéru na vrcholnom podujatí. Trénoval sám, podľa vlastných skúseností a aktuálnych pocitov.

MMM v Košiciach, majstrovstvá Slovenska na päťdesiatke i svetový šampionát potvrdili, že som išiel správnou cestou,“ skonštatoval bardejovský ultravytrvalec. Na košickom maratóne si zlepšil časom 2:45:43 h osobný rekord o viac ako 5 minút, v Gibraltáre na stovke skresal zo svojho dovtedajšieho maxima takmer 16 minút.

Evinovi na MS neprekážalo ani skoré vstávanie. Štart pretekov na 100 km bol už o 6.30 h, takže prvé dve hodiny sa na päťkilometrovom okruhu behalo ešte pri pouličnom osvetlení. „Aj teplota bola pre mňa celý čas prijateľná, ráno 16°C, v cieli o šesť viac.“

Preteky sa pre Bardejovčana nezačali najlepšie. „Veľké problémy som mal nečakane už na pätnástom kilometri s podkolennou šľachou a ani nie po hodine behu to veru so mnou nevyzeralo dobre. Podarilo sa mi však zmeniť krok aj štýl behu. Lenže potom trpela druhá noha. Po medzičase na méte maratónu som toho už mal plné zuby. Dobre som si však rozložil tempo a napokon som všetko zvládol. Vydržal som sedem a pol hodiny prekonávať bolesť i nepríjemné pocity. Teší ma, že som zo seba dostal maximum a skončil som zo Slovákov najlepšie.”

Ondrej Evin sa už teraz teší na budúcoročný svetový a európsky šampionát v behu na 100 km, ktorý sa uskutoční v Holandsku. Aj preto, lebo to nebude taký drahý špás ako štart na Gibraltáre. „Všetko som si hradil zo svojho a stálo ma to vyše 700 eur,“ skonštatoval 34-ročný bardejovský bežec.