Najlepší žurnalisti si prevzali ceny, bodovala aj SITA

Novinárska cena 2012
Fotograf Marián Peiger počas preberania Novinárskej ceny 2012 v kategórii Najlepšia fotografická aktualita. Bratislava, 23. apríl 2013. Foto: SITA/Gabriel Kuchta

BRATISLAVA 23. apríla (WEBNOVINY) – Víťazi Novinárskej ceny 2012 sú známi. Ocenených v 14 kategóriách a nositeľov dvoch špeciálnych cien vyhlásili v utorok večer v bratislavskom kultúrnom centre Dunaj.

Do 9. ročníka súťaže sa prihlásilo 360 autorov so 618 príspevkami. Odborné poroty vybrali tri až štyri nominácie v každej zo 14 kategórií a z nich vybrali víťazov.

Rada súťaže udelila špeciálnu Cenu otvorenej spoločnosti kolektívu autorov Eva Čobejová, Martin Hanus, Lukáš Krivošík a Jozef Majchrák z týždenníka .týždeň.

Cenu Združenia vydavateľov periodickej tlače Slovenska získal Ivan Haluza z Trendu za príspevok Korupčné schémy sú už zvrátene dokonalé.

Obrazom: Novinárska cena 2012

Osobitnú cenu udelili za výnimočný prínos pre kreslenú publicistiku Vladimírovi Jiránkovi, ktorého život a tvorba sa uzavreli koncom minulého roka.

Čestným uznaním porota ocenila blog Mária Lašša s názvom Ponožka hodila šestku.

Tento rok prvýkrát príspevky prihlasovali aj užívatelia systému spoločného predplatného prémiového obsahu novín na internete Piano. V online hlasovaní určili 15 najlepších príspevkov, ktoré ich na Piane v roku 2012 najviac zaujali.

Verejnosť rozhodovala tiež o víťazovi Česko-slovenskej ceny. So 6210 hlasmi ju získal Jindřich Ginter s príspevkom Kupčení se složenkami je v pořádku, tvrdí advokáti uverejnenom v českom denníku Právo.

Výsledky nájdete na hlasovanie.novinarskacena.sk.

Fotograf agentúry SITA získal cenu za najlepšiu fotografickú aktualitu

Nositeľom ceny v kategórii najlepšia fotografická aktualita sa stal Marián Peiger za fotografie z protestu Gorila pre tlačovú agentúru SITA.

Obrazom: Gorila objektívom Mariána Peigera

Cenu v kategórii najlepšia reportážna

Ďalšie Novinárske ceny 2012 získali:

* najlepšia reportáž v printových médiách Andrej Bán (Turecko bez Európy, .týždeň)

* najlepšia reportáž v elektronických médiách Dárius Haraksin a Martin Krpač (Séria Príbeh Ivany Boórovej, TV JOJ)

* najlepší rozhovor v printových médiách Mária Mihaliková (Angyalová: S partnerkou sa snažíme byť dobrými rodičmi, SME)

* najlepší rozhovor, beseda, diskusia v elektronických médiách Andrea Vadkerti (Portrét Nicolasa Wintona, TA3)

* najlepší regionálne publikovaný príspevok v printových médiách Roman Rokytka (Séria Bytové družstvo, Košický Korzár)

* najlepší regionálne odvysielaný príspevok v elektronických médiách Marta Mochnacká (Kráčali po ich stopách, Bardejovská televízia)

* najlepší analyticko-investigatívny príspevok v printových médiách Martin Hanus a Jozef Majchrák (Ústavný súd, .týždeň)

* najlepší analyticko–investigatívny príspevok v elektronických médiách Rastislav Striško (Séria Kauza „Čierna labuť“, TV JOJ)

* najlepší komentár v printových médiách Peter Breiner (Skúsil som oboje, nedá sa porovnať, SME)

* najlepší článok uverejnený na blogu Radovan Bránik (Séria Otroctvo v uliciach Bratislavy, blog.sme.sk)

* cenu Google za inovatívnu profesionálnu online žurnalistiku udelili Pavlovi Grausovi, Lukášovi Kodoňovi a Mirovi Šifrovi za príspevok Manuál na mozog zverejnený v TV SME.

fotografia získal Michal Burza za fotografie zo série Baňa Dolina (Nový čas, www.cas.sk).

No comment

Cenu za najlepší československý kreslený vtip, komiks a karikatúru udelili Jozefovi Gertlimu „Danglárovi“ za sériu karikatúr pre Forbes.

Tradične je súčasťou súťaže aj výstava najlepších fotografií a karikatúr s názvom No comment. Slávnostne ju otvoria 2. mája o 17:00 v Open Gallery na Baštovej 5 v Bratislave, kde bude prístupná do 15. júna.

Výber z prác prihlásených do kategórií Najlepšia fotografická aktualita a reportážna fotografia a Najlepší česko-slovenský kreslený vtip, komiks, karikatúra si od novembra pozrú v Prahe.

Zoznam víťazných a nominovaných príspevkov ako aj zloženie porôt a zoznam členov rady súťaže je dostupný a webstránke súťaže – novinarskacena.sk. Nominácie českej súťaže Novinářská cena 2012 sa dajú nájsť na novinarskacena.cz.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marián PeigerRadovan Bránik