Najlepšie kuriozity roku 2013 zabavili i pobúrili, 2. časť

Bez názvu
Foto: Ilustračné foto, www.glorioussteve.in

Štedrý bankomat v poľskom meste Toruň chybne vydával dvojnásobky požadovaných súm, pričom z účtu odpisoval len zadané čiastky. Chybu bankomatu spôsobili dve zamestnankyne, ktoré do priehradiek určených pre bankovky v hodnote 50 a 100 zlotých (v prepočte asi 11,5 a 23 eur) omylom vložili bankovky s dvojnásobnými hodnotami. Bankomat najväčšej poľskej banky PKO vydával dvojnásobky súm po dobu 17 hodín a 15 minút, banka prišla o vyše 15-tisíc zlotých. Kamerový záznam spätne dokázal, že možnosti vybrať si viac peňazí odolalo len šesť klientov, ostatní po zistení chyby začali transakcie opakovať. Patrili k nim aj dvaja policajti, ktorí v priebehu 24 minút vybrali peniaze 33-krát. Výzvu banky vrátiť neoprávnene získané peniaze väčšina klientov poslúchla, policajti k nim však nepatrili.

Lietadlo americkej leteckej spoločnosti American Airlines bolo nútené núdzovo pristáť po tom, ako jedna z pasažierok odmietla prestať spievať známy hit speváčky Whitney Houston I Will Always Love You. Žena ignorovala početné žiadosti letušiek a pasažierov o utíšenie sa, posádka sa preto uchýlila k radikálnemu riešeniu situácie. Cestujúca bola spútaná policajnými putami a následne prinútená vystúpiť na letisku v Kansas City, kde lietadlo urobilo neplánovanú zastávku. Do cieľovej stanice v New Yorku priletelo s menším meškaním.

Šesťročná Američanka ukradla kľúče od auta, kým jej mama spala a za volantom BMW sa vybrala navštíviť svojho otca, ktorý žije na inej adrese. Dievča na zľadovatelých cestách mesta Lawrencevilee v Pittsburghu nikoho nezranilo, zastavil ho až náraz do dvoch áut a pouličného stĺpa. Auto s dieťaťom za volantom si všimol obyvateľ mesta, ktorý sa za ním okamžite rozbehol. Po náraze vypol motor a dievčatko, ktoré neutrpelo žiadne zranenia, vytiahol von.

Mladý Brit si kúpil ustricu na vyliečenie opice, našiel v nej perlu. Muž, ktorý sa skoro ráno zastavil u obchodníkov s čerstvými rybami a morskými plodmi v Cornwalle, si po zahryznutí do mäkkýša najprv myslel, že mu vypadla plomba, v skutočnosti zahryzol do vzácnej perly. Odborníci uviedli, že mladík mal veľké šťastie – perly v bežnom obehu sú väčšinou kultivované z na to určených perlorodiek, nájsť perlu v ustriciach obrovských, aké si muž kúpil, je veľmi nepravdepodobné.

Bez názvu
Foto: www.dailymail.co.uk

Úrady na Havaji odporučili miestnej občianke Janice Lokelani Keihanaikukauakahihuliheekahaunaele, aby si zmenila priezvisko, inak jej na vodičskom i občianskom preukaze môžu uviesť len skomolenú verziu mena. Keď sa žena, ktorej priezvisko sa skladá z rekordných 36 písmen, opätovne sťažovala na zneucťovanie mena získaného vydajom, dopravný inšpektorát jej sľúbil, že predĺži limit na vodičských preukazoch na 40 znakov. Urobil tak až na konci roka, žena chce rovnakú zmenu dosiahnuť aj s občianskymi preukazmi.

Vodiča z chorvátskej dediny Semeljci už takmer tisíckrát chytili šoférovať bez vodičského preukazu. Štyridsaťpäťročnému mužovi, ktorý nikdy nezložil skúšky na vodičský preukaz, do spisu tento rok pribudol 996. záznam. Chorváta predviedli pred priestupkový súd, kde mu bola udelená ďalšia finančná pokuta. Z nich si však muž nič nerobí, zákon je na neho prikrátky. Vodičský preukaz mu odobraný nebol, pretože žiaden neexistuje. Policajti mu môžu legálne zabaviť dopravné vozidlo, to ale podľa hovorkyne policajnej stanice Osijek-Baranja nezaručuje, že si nezaobstará nové a nesadne si opäť za volant.

Bez názvu
Foto: Ilustračné foto, www.news.com.au

Náboženská polícia v Saudskej Arábii vykázala z krajiny troch moslimov zo Spojených arabských emirátov z dôvodu, že boli príliš atraktívni. Muži prišli do Rijádu na každoročný festival arabského dedičstva a kultúry. Členovia Komisie na podporu mravnosti a prevencie nerestí ich však z obavy, že by ich vzhľad mohol zvádzať miestne ženy, poslali na najbližšie lietadlo naspäť do Abú Zabí.

Austrálčanovi, ktorého pitný režim pozostával zo šiestich až ôsmich litrov Coca Coly a ďalších sladených nápojov, vo veku 25 rokov vypadali všetky zuby. William Kennewell, ktorý ignoroval varovania lekárov, si častými zubnými kazmi privodil otravu krvi a v mladom veku je odkázaný na zubnú protézu. Austrálski stomatológovia teraz používajú Kennwellovu závislosť od sladkých nápojov ako odstrašujúci prípad pre mládež aj dospelých.

Nová kanadská Miss Universe, 26-ročná Denise Garrido, si titul kráľovnej krásy užívala len 24 hodín. Organizátori súťaže pri nezávislom audite na druhý deň zistili, že korunovali nesprávnu súťažiacu. Hovorca vysvetlil, že išlo o chybu v desatinnej čiarke, ktorá následne ovplyvnila výsledky. Spôsobil ju člen organizačného tímu, ktorého hovorca nemenoval. Organizátori sa Denise Garrido, ktorá sa v skutočnosti neumiestnila ani v prvej trojici, ospravedlnili a požiadali ju o vrátenie korunky. Následne vyhlásili správnu víťazku – 26-ročnú Rizu Santos. Tá si výhru prevzala na náhradnej ceremónii a krajinu zastupovala aj na decembrovej svetovej súťaži Miss Universe.

Bez názvu
Foto: www.today.com

Najstarší kocúr na svete oslávil úctyhodných 27 rokov. Štvornohý rekordér Waddsworth z britského Ravensdenu sa narodil na smetisku, po štyroch týždňoch na ulici sa ho v roku 1986 ujala dôchodkyňa Ann Munday. Z Waddyho sa stala mačka domáca v pravom zmysle slova – pohybuje sa len v dome a občas vyjde do záhrady. Kocúr, ktorý má v prepočte na ľudský vek už 125 rokov, svoj deň už delí najmä medzi jedlo a spánok, svoju majiteľku však ešte stále dokáže prekvapiť nečakanými skokmi a loveckými inštinktami.

Nemecký jazyk prišiel kvôli zmene zákona o svoje najdlhšie slovo. Slovo Rindfleischetikettierungsüberwachungsaufgabenübertragungsgesetz, ktoré sa dá voľne preložiť ako „zákon o prenose povinnosti pri kontrole označovania hovädzieho mäsa“, pozná nemčina od roku 1999, kedy Ministerstvo poľnohospodárstva v spolkovej krajine Meklenbursko-Predpomoransko prijalo zákon, ktorý mal ochrániť spotrebiteľov pred zdravotnými rizikami choroby šialených kráv. Keď EU v lete zrušila testovanie zdravotného stavu dobytka na bitúnkoch, stratilo 63-písmenové slovo svoje využitie. Najdlhšie slovo, ktoré teraz figuruje v slovníku Duden, má len 36 písmen. Ide o slovo označujúce povinné zmluvné poistenie motorových vozidiel – Kraftfahrzeug-Haftpflichtversicherung.

Zdroj: SITA, AP, www.today.com, http://m.wyborcza.pl/, www.dailytelegraph.com.au, www.b92.net, www.dailymail.co.uk a.i.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Whitney Houston