Najmenšia socha sveta bola počas fotenia omylom zničená

Umelec vytvoril sochu tenšiu ako polovica ľudského vlasu
Socha má rozmery 80 krát 100 mikrometrov. Foto: www.jontyhurwitz.com

LONDÝN 13. marca (WEBNOVINY) – Londýnsky umelec Jonty Hurwitz dokončil unikátnu sériu miniatúrnych sôch, ktoré je ťažké zazrieť voľným okom. Jedinečné skulptúry, ktoré sa strácajú aj v uchu ihly či na ľudskom vlase, patria do umelcovej série „nano sôch“ a vznikli aj za pomoci 3D tlačiarne.

Stratená v uchu ihly

Umelec vytvoril sochu tenšiu ako polovica ľudského vlasu
Foto: www.jontyhurwitz.com

Angličan pracoval na výrobe miniatúr vyše desať mesiacov. Detailne si ich obzrel len nedávno vďaka elektrónovému mikroskopu s vysokým rozlíšením, ktorý sa používa aj pri diagnostike rakovinových buniek.

Najväčšia zo siedmich sôch mala šírku ľudského vlasu, tá najmenšia, ktorá dostala názov Trust (Dôvera), nedosahovala ani polovičnú veľkosť. Umelec na jej výrobu najprv použil 200 fotoaparátov, ktorými zachytil telo nahej modelky z rôznych uhlov. Zábery následne odoslal do 3D tlačiarne, ktorá podľa predlohy vytlačila trojrozmernú sochu. Vďaka multifotónovej litografii, ktorá používa laser na úpravu fotosenzitívnych materiálov, sa Hurwitzovi podarilo dotvoriť sochu do tých najmenších detailov.

„Trust je v súčasnosti najmenšou sochou v tvare človeka v dejinách,“ uviedol Hurwitz o soche s rozmermi 80 krát 100 mikrometrov. Keďže jeden milimeter má dĺžku tisíc mikrometrov, Londýnčan prirovnal veľkosť sochy k dĺžke, o akú vyrastie ľudský necht za šesť hodín.

Umelec vytvoril sochu tenšiu ako polovica ľudského vlasu
Foto: www.jontyhurwitz.com

Krátka životnosť

Umelec priznal, že keď si sochy prevzal z Weizmannoho technologického inštitútu na drobnom kúsku zrkadla v darčekovej krabičke na šperky, mal problém ich v nej nájsť. „Nakoniec som si všimol niečo, čo pripomínalo čiastočky prachu vo svetle,“ uviedol Hurwitz. Po umiestnení sôch pod mikroskop však prišiel pocit zadosťučinenia: „Všetko sa zastavilo, každý stíchol – sledovali sme tento ľudský počin celé minúty.“

Najmenšia socha na svete, ktorá sa po ľudskom vlase prechádzala ako po diaľnici, však zostane zachovaná pre ďalšie generácie len na fotografiách. Miniatúra bola nechtiac zničená ešte v ten istý deň, keď sa jeden z umelcových kolegov pokúšal priblížiť mikroskopické sklíčko a nechtiac sochu pomliaždil.

„Chcel som odfotografovať sochy a tak som vyhľadal laboratórium s elektrónovým mikroskopom a technológiou na fotografovanie,“ priblížil udalosť Hurwitz. „Neskôr som si všimol odtlačok prsta presne na mieste, kde bola socha. Technikovi som povedal, ‚Človeče, práve si zničil najmenšie umelecké dielo, ktoré kedy kto urobil!‘. Trošku som vyvádzal,“ doplnil.

Hurwitz, ktorý vo svojej umeleckej tvorbe často používa počítače a algoritmy, vďaka ktorým sú jeho diela viditeľné len za pomoci zrkadiel či mikroskopov, však nezúfa. „Začínam pracovať na nových nápadoch,“ dodal Londýnčan.

www.jontyhurwitz.com, www.independent.co.uk

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom