Najpomalší skifár prišiel do cieľa ako víťaz

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Hamadou Djibo Issaka
Hamadou Djibo Issaka Foto: SITA/AP

WINDSOR 30. júla (WEBNOVINY) – Letné olympijské hry v Londýne majú svojho ďalšieho hrdinu.

Po takmer nevidomom kórejskom lukostrelcovi Imovi Dong-hjunovi, ktorý vytvoril v kvalifikácii svetový rekord, si diváci obľúbili skifára z Nigeru. Ten síce prišiel do cieľa ako posledný, no potvrdil tak tradičné heslo olympiády: „Nie je dôležité vyhrať, ale zúčastniť sa.“

Veslár Hammadou Djibo Issaka si svojou jazdou získal aj hlásateľa pretekov v olympijskom veslárskom kanáli v Eton Dorney, ktorý ho na posledných metroch povzbudzoval hlasným: „Poď, zvládneš to!“. K hlásateľovi sa následne pridali aj diváci.

Chcel to vzdať

Oh_ilustracka
Foto: SITA/AP

Tridsaťpäťročný skifár po prejazde cieľom zdvihol hlavu a veľkým úsmevom sa poďakoval všetkým za podporu. Za víťazom síce zaostal o minútu a 40 sekúnd, ale to mu vôbec nevadilo.

Za obrovskú snahu získal druhý najväčší potlesk od divákov. „Išlo sa mi dobre,“ povedal rozžiarený veslár pre agentúru AP a dodal: „Prejsť cieľom bolo skvelé.“

Jeho loď sa približne 100 metrov zastavila a Issaka už chcel preteky vzdať. To mu nedovolil hlásateľ a diváci, ktorí ho „dotiahli“ až do cieľa.“

Snažil som sa urobiť dobrý čas. Pozrel som sa na tribúny a bolo tam toľko ľudí. Tlieskali mi a povzbudzovali ma. Bol som veľmi šťastný,“ opísal strhujúce momenty ďalší z hrdinov londýnskej olympiády. „Bol o 14 sekúnd pomalší, ako včera,“ povedal o Issakovi jeden z funkcionárov výpravy Nigeru na XXX Hrách olympiády v Londýne.

Issaka sa začal učiť techniku veslovania len pred tromi mesiacmi a na olympiádu sa dostal vďaka divokej karte od Medzinárodného olympijského výboru (MOV). „Nemám techniku,len svoju silu,“ priznal Issaka, ktorý bol ešte do mája plavcom. Neskôr bol poslaný do Egypta a Tuniska, aby sa naučil základy veslovania. Stopky po prejazde cieľom na londýnskom kanály ukázali čas 8:25.56.

Jeho štart kritizujú

Oh_ilustračné
Foto: SITA/AP

Pod piatimi kruhmi nie je prvým exotickým športovcom. Mnohí majú ešte v pamäti skoky na lyžiach v podaní Brita Eddieho Edwardsa na zimných olympijských hrách 1988 v Calgary, či ohromnú snahu plavca Erica Moussambaniho na olympijských hrách v Sydney v pretekoch na 100 m voľný spôsob, ktorý dosiahol čas dvakrát horší, ako mal víťaz rozplavby.

Nie všetkým sa účasť exotických športovcov pozdáva. Päťnásobný olympijský víťaz Steve Redgrave rozhodnutie MOV pozvať Djiba Issaku kritizoval. „V iných krajinách sú oveľa lepší veslári a nemôžu súťažiť na olympijských hrách, pretože musia dostať šancu viaceré rozvojové krajiny,“ povedal pre denník Metro Redgrave, jedna z najrešpektovanejších britských športových osobností.

Medzinárodná veslárska federácia (FISA) svoje rozhodnutie obhajuje. Djibo Issaka podľa jej stanoviska nezabral miesto žiadnemu veslárovi, len sa zvýšil ich počet.

„Stevovi Redgravovi napíšeme list, v ktorom mu vysvetlíme program MOV. Nie je férové komentovať niečo, o čom nemáte potuchy. Neviete, ako je pre krajinu dôležité a významné, aby bola na olympijských hrách. Sme veľmi hrdí, dostali sme ďalšiu krajinu do veslárskeho sveta a robíme veľké pokroky. Ohlas divákov nás teší,“ uviedol pre Huff Post generálny sekretár veslárskej federácie Matt Smith.

Djibo Issaka ešte na olympijských hrách do bojov zasiahne a v utorok bude bojovať o umiestnenie. Olympijské hry mu otvorili dvere do ďalšieho sveta. „Pripravujem sa na ďalšiu súťaž. Som šťastný z toho, ako sa veci vyvíjajú,“ doplnil športovec z Nigeru, ktorý na otváracom ceremoniáli videl prvýkrát v živote ohňostroj.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Matt Smith