Podnikatelia sa podľa prieskumu najviac obávajú prerušenia výroby

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ransomware, PC, kriminalita, hackeri
pixabay.com Ilustračné foto.

Kybernetické hrozby obsadili v tohtoročnom celosvetovom rebríčku druhé miesto.

Podnikatelia na Slovensku ale aj vo svete sa v tomto roku najviac obávajú prerušenia prevádzky. Vyplýva to z tohtoročného rebríčka najväčších hrozieb pre firmy, ktorý opäť zostavila spoločnosť Allianz Global Corporate & Specialty (AGCS) na základe odpovedí viac ako 1 900 expertov na poistné riziká z osemdesiatich krajín sveta. Prerušenia prevádzky sa podľa prieskumu obáva 42 % opýtaných, 40 % respondentov má obavy z kybernetických rizík. Následkov prírodných katastrof sa obáva 30 % expertov na poistné riziká.

Pribúdajú riziká

Prerušenie výroby je podľa Allianzu vnímané aj na Slovensku ako jedno z najväčších rizík. “Dlhé roky boli príčinou škôd vzniknutých prerušením výroby prírodné živly, najmä požiar a priemyselné nehody. V dnešnom digitálne prepojenom hospodárstve pribudli ďalšie riziká ako kybernetické útoky, výpadky informačných systémov, štrajky alebo teroristické útoky. Škody spôsobené výpadkom výroby môžu byť pritom omnoho vyššie ako náklady na postavenie nových priestorov,” konštatoval Ole Ohlmeyer z AGCS, zodpovedný za región východnej Európy.

Experti z Allianz – Slovenskej poisťovne sa s ním zhodujú. “Scenár majetkovej škody v státisícoch eur a následnej finančnej škody z prerušenia prevádzky v miliónoch eur začína byť pomerne bežný a má jednoznačne rastúci trend,” konštatuje vedúci oddelenia majetkového poistenia a špecialista na rizika prerušenia prevádzky Allianz – SP Daniel Ďuračka. Samostatnou kategóriou je tzv. kontingentné prerušenie prevádzky, keď k zastaveniu výroby u klienta dochádza z dôvodu majetkovej škody, napríklad požiaru, u klientovho dodávateľa. “Zvyšovanie flexibility a nákladovej efektívnosti súčasných dodávateľských procesov prináša úplne nové riziká, ktoré sme tu 15 – 20 rokov dozadu nemali. Rastúca globalizácia má za následok zvyšovanie vzájomných prepájaní rizík, čím sa rapídne zvyšuje zraniteľnosť celého systému vo vzťahu k riziku prerušenia,” dodáva Ďuračka.

Rekordy v prírodných katastrofách

Poisťovne v minulom roku na celom svete vyplatili za škody spôsobené prírodnými katastrofami historicky najvyššiu sumu, až 135 mld. amerických dolárov. S prírodnými katastrofami sú podľa Allianzu úzko spojené klimatické zmeny a nepredvídateľnosť počasia. Tie sa tento rok do rebríčka najväčších biznis hrozieb dokonca dostali ako samostatná kategória, keď obsadili desiate miesto.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Allianz Slovenská poisťovňa