Najvyšší kontrolný úrad potrebuje užšiu spoluprácu s parlamentom, zhodli sa Kiska a Mitrík

Karol Mitrík, Andrej Kiska
Zľava: Predseda Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR Karol Mitrík a prezident SR Andrej Kiska. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 25. marca (WebNoviny.sk) – Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) by ocenil zriadenie kontrolného výboru Národnej rady SR. Uviedol to na pondelkovej tlačovej besede po oficiálnej návšteve prezidenta Andreja Kisku predseda NKÚ Karol Mitrík.

Podľa neho by takýto parlamentný výbor mal prerokúvať záverečné správy NKÚ a prizývať ministrov a riadiacich pracovníkov štátnych podnikov, aby vysvetľovali svoje konanie, na ktoré by úrad upozornil.

„Spätná väzba od Národnej rady SR je pomerne slabá. Aj návštevou poslancov na NKÚ, aj spätnou väzbou na správy, ktoré zasielame príslušným výborom,“ povedal Mitrík. Slabú spoluprácu s parlamentom vníma ako hendikep.

Poukázali na čerpanie eurofondov

Prezident Andrej Kiska vyzdvihol kvalitu práce NKÚ. „NKÚ je vnímaný ako ten, čo len kritizuje. Ale on pomáha a upozorňuje na to, kde legislatíva zlyháva,“ uviedol. Ako prezident priblížil, Mitrík pochválil ministerstvo zdravotníctva, financií aj rezort životného prostredia. Podľa neho NKÚ prišlo k pozitívnym zisteniam pri napĺňaní legislatívy.

„NKÚ je aj na to, aby jasne upozornil, kde a ktorá organizácia zlyháva. Zhodli sme sa s pánom predsedom a s riadiacimi pracovníkmi, že to, čo NKÚ potrebuje, je užšia spolupráca s parlamentom. Aby sa mohli zistenia a návrhy priamo prenášať na pôdu NR SR,“ uviedol Kiska.

Zároveň poukázal na čerpanie eurofondov. Podľa neho príspevkov z eurofondov bude ubúdať a my ako krajina sme si zvykli realizovať mnohé projekty práve z týchto financií. „Stále nám ostávajú nedokončené cesty, polorozpadnuté školy a je logické, že výška eurofondov bude klesať,“ povedal.

„Z pohľadu ich čerpania alarmujúce je, že sme alibistickí, že organizácie si nastavujú prísne a náročné pravidlá a potom dochádza k pomalému čerpaniu eurofondov, čo na druhej strane nezamedzuje tomu, aby ku chybovosti došlo,“ dodal Kiska.

Priamočiarosť a transparentnosť

Mitrík priblížil, že toto bolo tretie stretnutie s Kiskom ako prezidentom SR. Na margo práce NKÚ uviedol, že ich cieľom je priamočiarosť, transparentnosť. „To, čo zistíme, musí ísť von. Inej cesty niet,“ povedal.

Mitrík sa vyjadril aj k opatreniu, ktoré avizovalo hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, ktorým by sa mal rozšíriť rozsah jeho kontrol. Predseda NKÚ návrh nepovažuje za správnu cestu.

„NKÚ nemôže suplovať nižšie zložky kontroly, ktoré tu máme,“ povedal. Podľa neho poradcovia štátnych riadiacich pracovníkov sú v každej takejto organizácii na to, aby na chyby upozorňovali. Odbory kontroly na ministerstvách si majú podľa jeho názoru plniť svoju úlohu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej KiskaKarol Mitrík
Firmy a inštitúcie NKÚ Najvyšší kontrolný úrad