Podnikateľ Norbert Bödör ide do väzby, rozhodol najvyšší súd

SÚDY: Verejné zasadnutie v kauze Dobytkár
Obvinený nitriansky podnikateľ Norbert B. počas príchodu na verejné zasadnutie na Najvyššom súde SR v Bratislave, ktorý rozhodne o sťažnostiach v kauze Dobytkár, súvisiacej s korupciou v prostredí Pôdohospodárskej platobnej agentúry. Bratislava, 9. júl 2020. Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková.
  • aktualizované 9. júla 16:07

Obvinený podnikateľ Norbert B. ide do väzby, na svojom štvrtkovom verejnom zasadnutí o tom rozhodol Najvyšší súd SR (NS SR).

Vyhovel tak sťažnosti prokurátora voči rozhodnutiu Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), ktorým podnikateľa obvineného v rámci kauzy Dobytkár v nedeľu 5. júla ponechal na slobode. Rozhodnutie senátu NS SR je právoplatné. Obvineného priamo z pojednávacej miestnosti odviedli do výkonu väzby v zariadení v Žiline.

Monštrózny prípad korupcie

Podľa orgánov činných trestnom konaní Norbert B. inkasoval prostredníctvom podnikateľa Petra K. finančné prostriedky od niektorých predstaviteľov Pôdohospodárskej platobnej agentúry.

Tí predtým požadovali 20 percent sumy od žiadateľov o nenávratné finančné príspevky za to, že žiadostiam bude vyhovené. Norbert B. následne finančné prostriedky podľa obvinenia pomáhal legalizovať.

Predseda senátu NS SR v tejto súvislosti hovoril „monštróznom prípade korupcie”, ktorý vo svojich výpovediach načrtli niektorí z obvinených ako aj zistené finančné toky. Pokiaľ ide o dôvody väzby, podľa súdu existuje u Norberta B. riziko z možného ovplyvňovania svedkov alebo pokračovania v trestnej činnosti.

Z dovolenky rovno na políciu

Norbert B. prišiel v piatok 3. júla neskoro večer na policajné prezídium v Bratislave vypovedať v súvislosti s kauzou Dobytkár. Nitriansky podnikateľ bol s rodinou v Chorvátsku, odkiaľ smeroval rovno na Prezídium policajného zboru. Národná kriminálna agentúra (NAKA) následne nitrianskeho podnikateľa zadržala.

NAKA v rámci akcie Dobytkár opakovane od marca vykonáva zaisťovacie úkony na celom území Slovenska. Dôvodom sú podozrenia z korupčnej trestnej činnosti a legalizácie príjmov z trestnej činnosti z prostredia Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA).

Úplatky až 10 miliónov eur

Začiatkom mája polícia informovala, že v tejto kauze eviduje spolu 19 obvinených fyzických osôb a päť obvinených právnických osôb. Všetky osoby sú obvinené z korupcie a legalizácie príjmu z trestnej činnosti, pričom väzobne je stíhaných šesť osôb.

Zdokumentovaná výška úplatkov má podľa polície približnú hodnotu 10 miliónov eur. V rámci vyšetrovania tejto kauzy policajti obvinili napríklad bývalého šéfa PPA Juraja K. alebo finančníka Martina K.

Norbert B. sa v médiách spomínal v súvislosti s medializovanou komunikáciou viacnásobne stíhaného Mariana K. V kauze vraždy novinára Jána Kuciaka ho súd vypočul ako svedka, pričom Norbert B. priznal príbuzenský pomer s bývalým šéfom polície Tiborom Gašparom.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján KuciakMarián KočnerMichal Truban (sudca)Norbert BödörTibor Gašpar
Firmy a inštitúcie NAKA Národná kriminálna agentúraPPA Pôdohospodárska platobná agentúraŠpecializovaný trestný súd SR