Bývalá dvojka na ministerstve financií čelí obvineniu. Tvaroška odmieta, že by ponúkal alebo poskytol úplatok

Vladimír Tvaroška
Bývalý štátny tajomník MF SR Vladimír Tvaroška. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher
  • aktualizované 20. mája 19:12

Národná kriminálna agentúra (NAKA) obvinila ďalšie bývalé politické špičky. Ako informuje portál Topky.sk, medzi obvinenými je bývalý štátny tajomník na ministerstve financií Vladimír Tvaroška či exminister spravodlivosti za predchádzajúcej vlády Gábor Gál za stranu Most – Híd.

Obvinenia z úplatkárstva

Tvaroška pôsobil ako dvojka na ministerstve za éry Ivana Mikloša. Ako pripomína portál, bol neúspešným kandidátom na člena Bankovej rady Národnej banky Slovenska.

Jeho nominácia však vtedy neprešla cez bývavaného prezidenta Ivana Gašparoviča. Tvaroška je obvinený s finančníkom Martinom Kvietikom, ktorý je väzobne stíhaný od mája 2021. Vyšetrovateľ trestne stíha aj Gustáva Pallidera či Jána Gajana. Podľa vyšetrovateľov sa mal dopustiť podplácania.

Prekvapený Tvaroška

Obvinený Tvaroška odmieta, že by ponúkal alebo poskytol úplatok. Uviedol to v reakcii na informáciu, že je obvinený z podplácania.

Podľa vlastných slov o obvinení dozvedel len pred pár dňami a je z neho prekvapený. „Uznesenie o mojej osobe obsahuje množstvo informácii, ktoré so mnou nijako nesúvisia a nechcem byť s nimi nijako spájaný,“ povedal s tým, že zmluvy, pre ktoré ho orgány činné v trestnom konaní spájajú s korupciou, boli štandardné. „Na základe týchto zmlúv nevznikla žiadna výhoda na úkor štátu, SPF ani nikoho iného,“ zdôraznil obvinený s tým, že zmluvy sú zverejnené na internetovej stránke SPF. Týkať sa majú pozemkov vo Veľkom Blahove a Hubiciach.

Tvaroška dodal, že dôveruje orgánom činným v trestnom konaní, že výpovede svedkov, na základe ktorých mu bolo vznesené obvinenie, preveria

Korupcia na SPF

Bývalý minister Gál bol pre korupciu a prijímanie úplatku obvinený ešte 9. mája. „Zločinu prijímania úplatku (podľa § 329 ods. 1 Trestného zákona) sa mal dopustiť v súvislosti s činnosťou Slovenského pozemkového fondu (SPF) v roku 2018. Bližšie informácie poskytneme, až keď to procesná situácia dovolí,“ uviedol hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka pre televíziu Markíza.

Ako ďalej uvádza, prípad sa má týkať reštitúcie na Slovenskom pozemkovom fonde (SPF), kedy sa snažil Kvietik danú reštitúciu odblokovať a poveril advokáta Gála, aby ešte vtedajšiemu poslancovi Gálovi odovzdal úplatok vo výške 50-tisíc eur.

Gál mal následne vybaviť u zástupcu riaditeľa SPF, ktorý bol nominantom Mostu, aby reštitúciu odblokoval. Gál odmietol obvinenia s tým, že sa uznesenie nezakladá na pravdivých informáciách a je plne spolupracuje s orgánmi činnými v trestnom konaní.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Gábor GálIvan GašparovičIvan MiklošJán GajanMartin KvietikMichal SlivkaVladimír Tvaroška
Firmy a inštitúcie NAKA Národná kriminálna agentúra