Nálada v hospodárstve je najhoršia za ostatné tri roky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nemecká ekonomika rástla nečakane rýchlo
V kontajnerovom prístave v Hamburgu, jednom z najväčších na svete, v týchto dňoch o prácu nie je núdza. Podľa dnes zverejnenej správy ekonomika Nemecka minulý rok rástla viac ako sa pôvodne očakávalo. Po poklese o 4,7 % v roku 2009, v roku 2010 najväčšia krajina eurozóny expandovala o 3,6 %. Takýto vysoký nárast Nemecko nezaznamenalo od zjednotenia krajiny pred dvadsiatimi rokmi. Na hospodárskom raste sa podieľala najmä spotreba verejného sektora, čo sa odrazilo aj na zvýšenom rozpočtovom schodku krajiny. Foto: AP File Photo/Kai-Uwe Knoth

BRATISLAVA 28. novembra (WEBNOVINY) – Nálada v slovenskej ekonomike sa naďalej zhoršuje. Indikátor ekonomického sentimentu totiž podľa údajov Štatistického úradu SR klesá už šiesty mesiac za sebou a medzimesačne klesol o 2,4 bodu na 83,7 bodu.

Je to najnižšia hodnota od decembra 2009. Do výsledku sa premietol podľa úradu pokles dôvery vo všetkých sektoroch s výnimkou spotrebiteľov. Indikátor je stále nižší ako v rovnakom období minulého roka, a to o 5,3 bodu. Zaostávanie za úrovňou dlhodobého priemeru sa zväčšilo na 13,9 bodu.

Dopyt po priemyselných výrobkoch klesol

Ministerstvo_hospodárstva
Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

Indikátor dôvery v priemysle sa v novembri znížil o 8,4 percentuálneho bodu na mínus 15,7 bodu, čo je najnižšia hodnota od mája 2009.

Vývoj indikátora ovplyvnil hlavne očakávaný pokles produkcie v nasledujúcich troch mesiacoch a zníženie dopytu po priemyselných výrobkoch.

Indikátor dôvery v stavebníctve v novembri klesol na najnižšiu hodnotu od júna 2000. Jeho hodnota sa pre oslabenie dopytu a zhoršenie vyhliadok zamestnanosti znížila oproti predchádzajúcemu mesiacu o ďalšie dva body na záporných 56,5 bodu, čím sa prehĺbilo aj zaostávanie za dlhodobým priemerom.

Indikátor dôvery v obchode s hodnotou šesť bodov klesol v novembri v porovnaní s októbrom o jeden percentuálny bod najmä vplyvom pesimistickejších hodnotení vývoja podnikateľskej situácie za posledné tri mesiace.

Indikátor dôvery v službách v novembri mierne klesol, keď jeho hodnota 10,7 bodu sa v porovnaní s októbrom znížila o 0,3 percentuálneho bodu. Vývoj indikátora ovplyvnilo negatívne hodnotenie podnikateľskej situácie s vyvažujúcim pozitívnym hodnotením súčasného i očakávaného dopytu.

Zhoršovanie spotrebiteľskej atmosféry na Slovensku sa v novembri zastavilo. Indikátor spotrebiteľskej dôvery oproti predchádzajúcemu mesiacu vzrástol o 4,9 bodu na mínus 33,1 bodu.

Indikátor dôvery prepadá aj v priemysle

Peniaze, mena
Foto: SITA/AP

Nálada v slovenskom priemysle výrazne klesá. Podľa výsledkov konjunkturálneho prieskumu Štatistického úradu SR (ŠÚ) sa dokonca indikátor dôvery v priemysle v novembri tohto roka prepadol na najnižšiu úroveň od mája 2009, kedy sa naplno prejavovala finančná kríza v Európe.

Hodnota indikátora totiž v jedenástom mesiaci tohto roka klesla o ďalších 8,4 bodu, čím sa dostala na záporných 15,7 bodu.

„Vývoj indikátora ovplyvnil hlavne očakávaný pokles produkcie v nasledujúcich troch mesiacoch a zníženie dopytu po priemyselných výrobkoch,“ konštatujú štatistici.

Očakávania vývoja priemyselnej produkcie na nasledujúce tri mesiace sa v novembri znížili a sú 42 bodov pod hranicou dlhodobého priemeru. Oproti októbru saldo kleslo o 17 bodov na hodnotu záporných 19 bodov, čo predstavuje najnižšiu hodnotu od mája 2009.

Zníženie produkcie predpokladajú vo výrobe koksu a rafinovaných ropných produktov, počítačov, elektronických a optických výrobkov a kovov a kovových konštrukcií. Podľa veľkostných kategórií sa očakáva pokles produkcie v podnikoch s 1 000 a viac zamestnancami a podľa regiónov v Košickom, Nitrianskom a Žilinskom kraji. Rast očakávajú najmä v chemickom priemysle a dodávke vody.

Oproti predchádzajúcemu mesiacu bol stále trend priemyselnej produkcie rastúci, keď sa saldo zvýšilo o 2 body na záporných 5 bodov. Rast uviedli hlavne producenti vo výrobe počítačov, elektronických a optických výrobkov, drevených a papierových výrobkov a elektrických zariadení. Pokles zaznamenali v chemickom priemysle, vo výrobe textilu a odevov a dopravných prostriedkov.

Saldo celkového dopytu po priemyselnej produkcii však v novembri opäť kleslo. V porovnaní s októbrom sa znížilo o 7 bodov na záporných 28 bodov, čo je 15 bodov pod dlhodobým priemerom. Vývoj ovplyvnil pokles dopytu najmä vo výrobe kovov a kovových konštrukcií, strojov a zariadení a dopravných prostriedkov. Podľa veľkosti v podnikoch s 1 000 a viac zamestnancami. Zvýšenie dopytu predpokladajú len respondenti v chemickom priemysle. Viac ako dve tretiny respondentov pritom pokladalo dopyt za dostatočný.

Nepriaznivé saldá

Trhy
Foto: SITA/AP

V zahraničnom dopyte zostalo saldo na úrovni októbra, teda na mínus 26 bodoch. Zníženie očakávajú takmer vo všetkých odvetviach, najmä vo výrobe kovov a kovových konštrukcií, potravín a strojov a zariadení. Zvýšenie sa čaká pri dodávkach elektriny, plynu a pary a v chemickom priemysle. Podiel respondentov, ktorí považujú úroveň zahraničného dopytu za dostatočnú je 61 %.

Saldo zásob hotových výrobkov v priemysle sa oproti októbru mierne zvýšilo o 1 bod.

Rast zásob predpokladajú hlavne vo výrobe ostatných nekovových výrobkov, strojov a zariadení a v chemickom priemysle. Naopak pokles zásob sa očakáva najvýraznejšie vo výrobe dopravných prostriedkov. Až 84 % respondentov považuje ich stav za primeraný.

Saldo očakávaného vývoja cien priemyselných výrobkov v novembri pokleslo oproti októbru o 12 bodov na mínus 2 body. So znižovaním cien počítajú hlavne vo výrobe koksu a rafinovaných ropných produktov a kovov a kovových konštrukcií. Zvyšovanie cien predpokladajú hlavne vo výrobe potravín a dodávke vody.

Saldo zamestnanosti v novembri vzrástlo o 5 bodov na záporných 19 bodov. Napriek tomu zvyšovanie počtu zamestnancov nepredpokladajú v žiadnom priemyselnom odvetví, zvýšil sa však podiel podnikov so stabilizovaným vývojom zamestnanosti. Znižovanie počtu zamestnancov sa očakáva najvýraznejšie vo výrobe koksu a rafinovaných ropných produktov, kovov a kovových konštrukcií a strojov a zariadení, podľa veľkosti v podnikoch s 1 000 a viac zamestnancami a podľa regiónov v Košickom kraji.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať